Дойде време Русия да поучава Европа

Москва ще спечели много от кипърската криза
Обновена: 25 мар 2013 21:40 | 25 мар 2013 21:40, Елка Василева
299
Дойде време Русия да поучава Европа
Жозе Барозу и Дмитрий Медведев. Снимка: Reuters

Кипърската криза рязко промени общия тон на отношенията между Русия и ЕС. Налага се усещането, че рекордната делегация от еврокомисари, посетила миналата седмица Москва, е имала за цел пак да подхване разговора, несполучливо започнат от финансовия министър на Кипър - на тема помощ и спасение. Но този път не ставаше дума да бъде спасен един малък остров, а цялата еврозона, пише електронният вестник "Утро".

Ако си припомним руско-европейските лидерски срещи от последните години, трудно ще е да противоречим на бившия френски премиер Франсоа Фийон, нарекъл руско-европейското партньорство "изчерпано" и "хаотично". Последното посещение на делегати от Еврокомисията в Москва обаче преобрази изцяло досегашния диалог.

По време на двудневните преговори европейците не ни отправиха нито един от обичайните вече упреци към Русия, нямаше и сянка от нравоучения. Дори традиционният рефрен, че Русия не изпълнява ангажиментите си в Световната търговска организация, звучеше някак тихо и кротко. Затова пък шефът на ЕК Жозе Барозу извади позабравената вече теза за Европа от Атлантика до Тихия океан и категорично включи в нея цяла Русия. Досущ като Фийон, предложил да се преразгледа концепцията за "голяма Европа", тъй щото Русия да получи привилегировано място в нея.

Барозу заяви: "Всички имаме интерес да бъде създадено единно пространство за движение на стоки и хора от Лисабон до Владивосток". С което изпрати "между редовете" сигнал, че ЕС е готов да пристъпи между другото и към решаване на наболелия визов проблем. Председателят на ЕК заяви също, че "е необходимо да градим обща цивилизация с общи ценности"; не забрави да спомене и ред класици на руската литература и изкуството, дали безспорен принос за развитието на тези ценности.

Колкото до Кипър, европейското ръководство имаше вид, че поднася извинения заради немарливите държавни глави от членките на ЕС, които уж цяла нощ се разправяли как да спасят острова и чак призори сколасали да изготвят едно доста съмнително решение, без да се консултират с Москва. Излиза, че преди "нощната седянка" на Еврогрупата изобщо не е имало никакъв "план А" и той се е появил спонтанно. Въпросната теза на председателя на ЕК естествено прозвуча твърде неубедително, но бе сигнал, че Барозу не одобрява решението на страните членки.

Защо всъщност Брюксел тъй рязко смени тона в диалога с Москва? Ами защото Европа днес повече от всякога изпитва нужда от подкрепата и помощта на своя голям и богат източен съсед.

Сложена вече кажи-речи под контрол, дълговата криза в еврозоната пламна с нова сила. Ситуацията се разви горе-долу по следния начин: спасяваха Гърция - реструктурираха дълговете й - с което пратиха на дъното Кипър. Сега пък решиха да включат в спасителната акция частните вложители и подрониха доверието едва ли не в цялата банкова система на Евросъюза. А Русия поддържа специални, "доверителни" отношения с Кипър - въз основа на инвестиции за много милиарди. И валутните й резерви включват голям дял евро. От кого другиго да търсиш съдействие в създалата се ситуация?

Дойде редът на Русия да учи на ум и разум и да поучава Европа. Владимир Путин нарече предложението на ЕС за конфискационен данък върху кипърските влогове "непрофесионално" и опасно. А Дмитрий Медведев спомена в тази връзка за "слон в магазин за порцелан" и отбеляза, че в случая с Кипър Евросъюзът е направил всички възможни грешки. Наистина, след предложението за конфискационния данък, направено от името на Еврогрупата, макар да бе погребано от кипърския парламент, инвеститорите ще се втурнат презглава да бягат от Кипър (веднага щом отворят тамошните банки). Което може да срути финансовата система, а покрай това и цялата икономика на острова.

При общ обем на кипърския БВП от 18 милиарда долара стойността на депозитите в местните банки е към 70 милиарда долара, а годишните транзакции, извършвани на острова, достигат стотици милиарди. И нещата не опират само до тоя нищо и никакъв Кипър. Вълната продължи напред - испанците също се завтекоха да теглят пари от банковите си сметки. Те с право се опасяват, че скоро ЕС ще предпише и на тяхната страна същото "конфискационно лечение". Еврогрупата посегна на една светиня – неприкосновените частни влогове, и подкопа доверието към цялата банкова система в ЕС. Ето как може да разсъждават инвеститорите занапред: щом Евросъюзът е наднационална организация, значи стига Брюксел "да се заинати" и всеки искан данък ще бъде въведен в която и да било страна от общността. Значи е по-добре изобщо да си нямаш работа с нея.

Впрочем този път именно Брюксел гледа някак да потули нещата и точно това целяха усилията на еврокомисарите в Москва. Те обаче не бяха много убедителни. Най-малкото не получиха от Русия никакви обещания, че ще подпомогне еврозоната и по-специално Кипър. Подчертано бе, че спасителният план трябва първо да бъде съгласуван между Еврогрупата и Никозия. И като цяло, що се отнася до еврокризата, посланието от Москва бе недвусмислено: оправяйте се сами.

В този крайно подходящ момент - едновременно с еврокомисарите, в Москва пристигна новият председател на КНР Си Цзинпин. И ето че преговорите с него минаха от хубаво по-хубаво, в духа на едновремешния лозунг "Руснак и китаец - братя навеки!". Това само по себе си бе вече послание към Европа: Русия има и далеч не тъй проблемни партньори. По време на пресконференция с еврокомисарите впрочем руският премиер все пак остави на ЕС някакъв шанс - обяви се за сближаване с Европа, защото Русия не виждала като подходяща замяна "тихоокеанската цивилизация".

Независимо как ще се развие кипърската криза, вече е ясно, че Русия - дори въпреки моментните загуби (временно блокирани сметки на острова, евентуална загуба на част от влоговете, спад в стойността на акциите на руски банки), в дългосрочен план ще спечели, и то много. Първо, в Европа се стабилизира уважението към страната ни - в днешната криза ЕС си даде сметка, че има нужда от подкрепата на Русия, затова Брюксел вече се държи с Москва далеч по-деликатно, отколкото преди десетина години.

Второ, в крайна сметка руското влияние върху Кипър може да стане още по-силно - особено ако го изключат от еврозоната (нещо твърде вероятно). Островът изглежда ще изгуби значението си на офшорна зона, но ще остане проводник на руските интереси в ЕС.

Накрая, кризата на доверие към банковата система на Евросъюза все повече се засилва - в този контекст Русия има шанс да привлече част от тамошните финансови операции на свой терен. Тогава международният финансов център, изграждан в Москва, ще получи доста солиден "стартов капитал".

(БТА)

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


299
Още по темата: РусияЕСКипър
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
157
8
 
3
 
! Отговори
до 172 преди 11 години
Партизанин, пий няк'ви хапчета! :)
156
2
 
4
 
! Отговори
koneff преди 11 години
Защо слвд като статията е от БТА на няколко места се говори за нас/ние визирайки Русия?!
155
7
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Най правилното е Кипър да бъде окупиран от руснаците и да си осигорат хубави плажове за 50 минути работа един десант и готово.
154
24
 
13
 
! Отговори
Cleo преди 11 години
Глупости, тази статия е писан от абсолютен ЛАИК! Никой няма да тръгне да си влага парите в Русия. Там пазарът не е свободен и шанса да се случи нещо подобно е по-голям от която и да е друга страна! Просто ще играят на сигурно и ще влагат в установените пазари - САЩ, Канада, Австралия, Северна Европа (Швеция и т.н.) ...
153
21
 
10
 
! Отговори
МАСКВА преди 11 години
Русия-синоним на КОРУПЦИЯ.80%от бизнеса е КОРУПЦИЯ.Китай.....работници....а Русия страната на суровините.
152
30
 
16
 
! Отговори
МАСКВА преди 11 години
Изплуваха като лайненца т.нар Русофили...след тази статия.Русия и преди и сега си е Икономика зависеща от суровини.Технологически спира своето развитие около 1970,когато се изчерпва технологическата иновация и ресурс на заграбените от немските инженери разработки след края на 2рата Световна.Война спечеленена благодарение на USA.Червения им Кремъл е постороен от Италияци.Санкт Петерсбург от чужди инженери и дизайнери
151
18
 
8
 
! Отговори
МАСКВА преди 11 години
Изплуваха като лайненца т.нар Русофили...след тази статия.Русия и преди и сега си е Икономика зависеща от суровини.Технологически спира своето развитие около 1970,когато се изчерпва технологическата иновация и ресурс на заграбените от немските инженери разработки след края на 2рата Световна.Война спечеленена благодарение на USA.Червения им Кремъл е постороен от Италияци.Санкт Петерсбург от чужди инженери и дизайнери
150
14
 
5
 
! Отговори
Вичев преди 11 години
До Анонимен 164Да има...само че те не са били комсомолски или партийни скретарчета и не сам им раздавали предприятията и парите на народа ей така даром,както в бившата СССР ;)
149
3
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Най-много олигарси, милионери и милиардери има в САЩ над 3 милиона души. В САЩ, Япония и Германия са 60% от милионерите в света.
148
9
 
2
 
! Отговори
Вася преди 11 години
Защитават си олигарсите хората,нали те ги създадоха,че и думата "олигарх" иде от там.
147
2
 
1
 
! Отговори
anonimen преди 11 години
i takak da vidim Turciya otdalechavase ot EU no podirja dobri otnosheniya rusiya zashtoli ?
146
2
 
6
 
! Отговори
муспи преди 11 години
Бил разгледан и въпросът тормозещ Европа, - турция и гърция? Докато за турция са преповторили отдавна направения план да се разбие на държавици, в които най голямата ще е Кюрдистан, и от Босвора да си почва Европа с входната фасада на Св. София. Въпросът с гърция е по сложен и трудоемък, но и двете страни си го харесват - изселването на гърчолята в африканската им родина.
145
8
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Бъдещето на САЩ е фалирала и банкрутирала държава и нови свободни американски държави с индианци и ***. Бъдещето на Русия е център на комунистическата и народноосвободителната борба срещу капиталистите.
144
22
 
3
 
! Отговори
умерен преди 11 години
И кой му дреме за *** - тяхното бъдеще е суровинен придатък на Китай.....
143
3
 
1
 
! Отговори
кагот преди 11 години
Харесва ми подхода Ви - ако не можем да спорим с факти, нека да ударим човека =) Но това значи че вие не спорите с мен и фактите които аз представям, и сте се предали.Напълно разбирам този подход - така се работи когато човек няма реални аргументи и иска да спечели на всяка цена. Това значи че поставяте себе си над фактите, с което аз вече не мога да споря. Това е Ваш избор, и арбитър са всички четящи този форум.
142
13
 
3
 
! Отговори
кагот преди 11 години
153: Мисля че данните на Световната Банка, ОИСР, МВФ, СИО са достатъчно красноречиви за това точно колко богата страна е Русия спрямо ЕС. За факти не споря, а само за тълкуванието им. Аз не съм тълкувал досега, а само представям фактите. Ако не сте съгласни с данните на тези организации, може би трябва да покажете Вие откъде черпите данни че Русия е по-богата от ЕС.Най-голямото богатство на една страна са младите и хора.А младите руснаци емигрират в ЕС и САЩ, не защото там е по-зле, а по-добре
141
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Да, кагот това е прокажен човек, излъчващ зловоние. Това е точното описание на коментарите ти.А ти ме натъжи. Рядко се срещат такива ***, което не е хубаво.И активни лъжци, които се опитват да заблуждават хората, също не е хубаво.А това не е руски сайт, а Уикипедия, на руски език. Дали ще направиш раазлика.
140
3
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Кагот, информацията ти за Русия явно е от Вашингтон поуст :)). И подобни пропаганди :)). Гола вода си пишман анализатор. Туснаците са просто много богата държава. И си имат всичко. Коли също си произвеждат, но пазарът им е по-голям. Не е само Газпром. Така тъпо разсъждават само американците, от където черпиш информация. За това Хилъри Клинтън тръгна да реже Газпром. Горката глупачка, решила, че това е 1975-1980г.Случайно ли изповядваш същата идиотия. Клинтън се провали с нея :))
139
8
 
4
 
! Отговори
кагот преди 11 години
=) Развеселихте ме, признавам.Наистина не подозирах че никът 'кагот' значи нещо. Радва ме това че следите толкова отблизо руските сайтове, даже ги цитирате. Русия е на колене - сравнете богатството и с която и да е развита икономика в ЕС, и ще видите че тази огромна страна е само мини и находища, и ние я изсмукваме от ресурси, с които тя издържа един олигархичен елит, докато огромната маса е бедна. Младите хора искат да емигрират в ЕС, а не в Русия. Това трябва да ви казва нещо :)
138
5
 
3
 
! Отговори
зет преди 11 години
Hahahahahahahaha голям и богат източен съсед. Хахахаха.