Дойде време Русия да поучава Европа

Москва ще спечели много от кипърската криза
Обновена: 25 мар 2013 21:40 | 25 мар 2013 21:40, Елка Василева
299
Дойде време Русия да поучава Европа
Жозе Барозу и Дмитрий Медведев. Снимка: Reuters

Кипърската криза рязко промени общия тон на отношенията между Русия и ЕС. Налага се усещането, че рекордната делегация от еврокомисари, посетила миналата седмица Москва, е имала за цел пак да подхване разговора, несполучливо започнат от финансовия министър на Кипър - на тема помощ и спасение. Но този път не ставаше дума да бъде спасен един малък остров, а цялата еврозона, пише електронният вестник "Утро".

Ако си припомним руско-европейските лидерски срещи от последните години, трудно ще е да противоречим на бившия френски премиер Франсоа Фийон, нарекъл руско-европейското партньорство "изчерпано" и "хаотично". Последното посещение на делегати от Еврокомисията в Москва обаче преобрази изцяло досегашния диалог.

По време на двудневните преговори европейците не ни отправиха нито един от обичайните вече упреци към Русия, нямаше и сянка от нравоучения. Дори традиционният рефрен, че Русия не изпълнява ангажиментите си в Световната търговска организация, звучеше някак тихо и кротко. Затова пък шефът на ЕК Жозе Барозу извади позабравената вече теза за Европа от Атлантика до Тихия океан и категорично включи в нея цяла Русия. Досущ като Фийон, предложил да се преразгледа концепцията за "голяма Европа", тъй щото Русия да получи привилегировано място в нея.

Барозу заяви: "Всички имаме интерес да бъде създадено единно пространство за движение на стоки и хора от Лисабон до Владивосток". С което изпрати "между редовете" сигнал, че ЕС е готов да пристъпи между другото и към решаване на наболелия визов проблем. Председателят на ЕК заяви също, че "е необходимо да градим обща цивилизация с общи ценности"; не забрави да спомене и ред класици на руската литература и изкуството, дали безспорен принос за развитието на тези ценности.

Колкото до Кипър, европейското ръководство имаше вид, че поднася извинения заради немарливите държавни глави от членките на ЕС, които уж цяла нощ се разправяли как да спасят острова и чак призори сколасали да изготвят едно доста съмнително решение, без да се консултират с Москва. Излиза, че преди "нощната седянка" на Еврогрупата изобщо не е имало никакъв "план А" и той се е появил спонтанно. Въпросната теза на председателя на ЕК естествено прозвуча твърде неубедително, но бе сигнал, че Барозу не одобрява решението на страните членки.

Защо всъщност Брюксел тъй рязко смени тона в диалога с Москва? Ами защото Европа днес повече от всякога изпитва нужда от подкрепата и помощта на своя голям и богат източен съсед.

Сложена вече кажи-речи под контрол, дълговата криза в еврозоната пламна с нова сила. Ситуацията се разви горе-долу по следния начин: спасяваха Гърция - реструктурираха дълговете й - с което пратиха на дъното Кипър. Сега пък решиха да включат в спасителната акция частните вложители и подрониха доверието едва ли не в цялата банкова система на Евросъюза. А Русия поддържа специални, "доверителни" отношения с Кипър - въз основа на инвестиции за много милиарди. И валутните й резерви включват голям дял евро. От кого другиго да търсиш съдействие в създалата се ситуация?

Дойде редът на Русия да учи на ум и разум и да поучава Европа. Владимир Путин нарече предложението на ЕС за конфискационен данък върху кипърските влогове "непрофесионално" и опасно. А Дмитрий Медведев спомена в тази връзка за "слон в магазин за порцелан" и отбеляза, че в случая с Кипър Евросъюзът е направил всички възможни грешки. Наистина, след предложението за конфискационния данък, направено от името на Еврогрупата, макар да бе погребано от кипърския парламент, инвеститорите ще се втурнат презглава да бягат от Кипър (веднага щом отворят тамошните банки). Което може да срути финансовата система, а покрай това и цялата икономика на острова.

При общ обем на кипърския БВП от 18 милиарда долара стойността на депозитите в местните банки е към 70 милиарда долара, а годишните транзакции, извършвани на острова, достигат стотици милиарди. И нещата не опират само до тоя нищо и никакъв Кипър. Вълната продължи напред - испанците също се завтекоха да теглят пари от банковите си сметки. Те с право се опасяват, че скоро ЕС ще предпише и на тяхната страна същото "конфискационно лечение". Еврогрупата посегна на една светиня – неприкосновените частни влогове, и подкопа доверието към цялата банкова система в ЕС. Ето как може да разсъждават инвеститорите занапред: щом Евросъюзът е наднационална организация, значи стига Брюксел "да се заинати" и всеки искан данък ще бъде въведен в която и да било страна от общността. Значи е по-добре изобщо да си нямаш работа с нея.

Впрочем този път именно Брюксел гледа някак да потули нещата и точно това целяха усилията на еврокомисарите в Москва. Те обаче не бяха много убедителни. Най-малкото не получиха от Русия никакви обещания, че ще подпомогне еврозоната и по-специално Кипър. Подчертано бе, че спасителният план трябва първо да бъде съгласуван между Еврогрупата и Никозия. И като цяло, що се отнася до еврокризата, посланието от Москва бе недвусмислено: оправяйте се сами.

В този крайно подходящ момент - едновременно с еврокомисарите, в Москва пристигна новият председател на КНР Си Цзинпин. И ето че преговорите с него минаха от хубаво по-хубаво, в духа на едновремешния лозунг "Руснак и китаец - братя навеки!". Това само по себе си бе вече послание към Европа: Русия има и далеч не тъй проблемни партньори. По време на пресконференция с еврокомисарите впрочем руският премиер все пак остави на ЕС някакъв шанс - обяви се за сближаване с Европа, защото Русия не виждала като подходяща замяна "тихоокеанската цивилизация".

Независимо как ще се развие кипърската криза, вече е ясно, че Русия - дори въпреки моментните загуби (временно блокирани сметки на острова, евентуална загуба на част от влоговете, спад в стойността на акциите на руски банки), в дългосрочен план ще спечели, и то много. Първо, в Европа се стабилизира уважението към страната ни - в днешната криза ЕС си даде сметка, че има нужда от подкрепата на Русия, затова Брюксел вече се държи с Москва далеч по-деликатно, отколкото преди десетина години.

Второ, в крайна сметка руското влияние върху Кипър може да стане още по-силно - особено ако го изключат от еврозоната (нещо твърде вероятно). Островът изглежда ще изгуби значението си на офшорна зона, но ще остане проводник на руските интереси в ЕС.

Накрая, кризата на доверие към банковата система на Евросъюза все повече се засилва - в този контекст Русия има шанс да привлече част от тамошните финансови операции на свой терен. Тогава международният финансов център, изграждан в Москва, ще получи доста солиден "стартов капитал".

(БТА)

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


299
Още по темата: РусияЕСКипър
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
177
10
 
24
 
! Отговори
realist преди 11 години
Май ще се окаже, че пак сбъркахме съюзниците, дами и господа! Политиците на България винаги са били слаби - мекотели, които се огъват на всяка заявка отвън. Сега се противопоставяме на Русия и си мислим, че ще ни потупат по рамото, а полза никаква за България. Едни визи не са премахнали за САЩ, примерно. А сега си помислете защо Дянков въведе данък депозити в България, преди още да е направено в ЕС, ето за това ибрикчийство говорим.
176
33
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Русия е във възход което още веднъж докааза че силния лидер прави силна държавата. За това ще гласувам за Борисов. *** *** бил, *** некадърен бил.... Но е силен лидер. А силния лидер може и да се лута но в крайна сметка ще намери пътя нагоре.
175
21
 
8
 
! Отговори
работещ преди 11 години
Най-много ми хареса, това - "(БТА)" под горния "пасквил" (използвам съветската терминология, защото тази руска драсканица си е точно това).Да се смееш ли, да плачеш ли - Русия била "богат съсед" на ЕС, който треперел пред нея и искал помощта й, Кипър ставал руски, Русия и Китай имали чудни отношения, Русия щяла да дава тон на европейската цивилизация. И всички това, след щута за путинци от Меркел. Драскачът на горното рисува цветни сънища, та дано руснаците забравят МИЗЕРИЯТА, в която тънат.
174
10
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Към който сме се присъединили хаир не е видял. За това Европа е пред фалит а руснаците дръпнаха нагоре защото се пуснахме от пеша им.
173
5
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
S VODKA!!!! MNOGO MADRI SAVETI!
172
22
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
До 193Дори нямаш идея, колко малка част от *** са били някога в Русия. Цялата им визия за тая страна са от телевизора. Разбира се това няма да им попречи, утре когато мадър раша реши, че и принадлежим, тези същите да ги посрещат с хляб и сол, а на следващата седмица да пътуват за някой изправителен лагер :).Пък после се дразнят, че ги смятат за психично болни :)
171
16
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
До АнонименТова е много трудно да го обясниш на човек, койте страда от системна липса на логическо мислене. На тях им трябва вожд, понеже се чувстват стадо и го намират в поредния кремълски шут.Русия никога не е мислела доброто на България, и за нея никога българският народ не е бил важен. Ние за Москва сме същите крепостни, както и техните крепостни.Слава Богу, че домогванията им до България рано или късно се оказват неуспешни, въпреки нациналните предатели, зовящи себе си русофили.
170
9
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Русофобите гъ.олизници ще се назерат от яд. Русия винаги е била и ще бъде фактор, с който янките и западняците винаги ще се съобразяват. Но *** винаги са били и ще бъдат мизерниците и последнта дупка на кавала не само в ЕС, но и в нормалния човешки свят, от които нищо не зависи.
169
5
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Тук пишат много хора (най-вероятно млади хора) дето никога не са стъпвали в Русия. Аз съм бил там по-дълго време на обучение и специализация през 80-те г. на миналия век. Ходил съм на доста места в европейската част на СССР.При престоя си там винаги съм си задавал един въпрос - Защо в тази толкова богата държава хората живеят толкова зле? Независимо дали са управлявали царе, генерални секретари или сега президенти богатството е само за тесен кръг хора -аристокрация номеклатура, олигархия!
168
2
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
До 189.Е и?
167
2
 
2
 
! Отговори
От 189. преди 11 години
Допълвам -- специалистите , които коментираха , че ЕВРОПА е в DEFLATION ( колапс ) са от САЩ.
166
3
 
33
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Народе,народе,прогледни най-после!!!! Няма"фили",няма"фоби"-има само едно:ИНТЕРЕСИ!!!!!!!!
165
4
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Специалисти коментираха , че Европа е в DEFLATION -- колабс. ( да се пречупиш по остър ъгъл .) Намаляване парите в обръщение --- или чрез намаляване общата цена на разходите .В този смисъл в сравнение с инфлацията -ненормално увеличаване на наличната валута и кредити , далеч над пропорцията от налично покритие , в резултат - продължително увеличаване на нивото на цените !
164
11
 
39
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
СТИГА СТЕ *** ЗАДНИЦИТЕ НА ЗАПАДНЯЦИТЕ--ДА ЖИВЕЕ СВОБОДНА И НЕЗАВИСИМА БЪЛГАРИЯ..ГЪЗОЛИСЦИ СКАПАНИ-ТАКИВА КАТО ВАС НИ НАПРАВИХА ДЪРЖАВАТА НА ***!!!
163
7
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Тя кога не печели?!Обикновено за наша сметка!
162
8
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Българи ! Вкарвал ли е го някой от вас в минджата на Анжела Мвркел ? Трябва да и се намести немската вълна за да промени Германското мислене с Българско !
161
4
 
8
 
! Отговори
до 180 преди 11 години
По първобитното ти мислене си личи,че и ти си роден в някоя ***. Не само съм бил в германско село, но съм и живял още когато ти си живял в твоята ***. Но тези села са на германците, а ти какъв принос имаш за това ?!
160
9
 
20
 
! Отговори
до 181 преди 11 години
И там ли се научи да пишеш на латиница? Аман от болни русофоби с болни фантазии.
159
5
 
8
 
! Отговори
до 179 преди 11 години
Хайде влез в Гугъл карти в Русия и им виж селата, пък тогава пиши глупости. Много си зле!
158
39
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
За сетен път се убеждавам, че всички *** са с ментални увреждания и са най-долните предатели на България.