Светът върви към "война за храна и вода"

Богатите страни имат буферни запаси
26 юни 2024 19:00, Инна Ангелова
241
Светът върви към "война за храна и вода"
Снимка: Pixabay

Светът ще се озлоби до толкова, че ще се стигне до “война за храна” в резултат на климатичните изменения и геополитическото напрежение. Това са все фактори, намаляващи доставките на важни хранителни суровини. Предупреждението е на един от най-големите търговци на селскостопански стоки в света - Olam Group, съобщава Financial Times, цитиран от БНР.

Съни Вергезе е изпълнителен директор на Olam Agri и споделя: "Водили сме много войни за петрола. Ще водим по-големи войни за храна и вода”.

Говорейки на потребителската конференция Redburn Atlantic and Rothschild миналата седмица, Вергезе предупреди, че търговските бариери, наложени от правителствата, които се стремят да укрепят местните хранителни запаси, са изострили инфлацията при храните.

В анализа си, Вергезе споделя, че през 2022 година, когато започна военната инвазия в Украйна, големите търговци на селскостопански стоки са реализирали големи печалби. Въпреки това, те бяха обвинени в изостряне на инфлационния проблем с цените чрез увеличаване на надценките с цел повишаващи се печалби.

Вергезе обаче твърди, че повишената ценовата инфлация на храните е отчасти резултат от правителствена намеса. “Разпространението на нетарифни търговски бариери през 2022 г. в отговор на войната - 1266 търговски бариери, наложени от 154 държави, според неговите данни - е "създало преувеличен дисбаланс между търсенето и предлагането", отбеляза той.

Вергезе даде пример с по-богатите страни, които натрупаха излишъци от стратегически цени, а това доведе до повече търсене и съвсем нормално до по-високи цени. "Индия, Китай, всички имат буферни запаси. Това само изостря глобалния проблем", посочи той.

Пандемията от коронавирус също беше сериозна предпоставка за повишаване на цените, но скочиха още по-рязко след нахлуването на Русия в Украйна, тъй като някои износи на зърно и торове бяха блокирани заради военния конфликт. Това задълбочи продоволствената несигурност в по-бедните страни и постави потребителите по целия свят пред криза на разходите им за живот, отбелязва финансовото издание.

Пример е Индонезия, която още през 2022 година забрани износа на палмово масло с цел да защити местния пазар. Индия също наложи рестрикции върху износа на определени видове ориз в опит да ограничи нарастващите цени на вътрешния пазар преди парламентарните избори, след като мусона буря наруши производството и предизвика опасения за недостиг на доставките.

"Това беше точно грешното нещо. Ще виждате все повече и повече от това", отбеляза Вергезе.

Обръщайки се към въздействието на изменението на климата върху глобалните добиви, Съни Вергезе призова събранието на ръководители на потребителската индустрия, включително шефовете на Coca-Cola и Associated British Foods, да "се събудят" и да предприемат повече действия по отношение на изменението на климата.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


241
Още по темата: водаценисвятхрана
Още от Спорт
Разследват президент, отишъл с държавен самолет на Евро 2024
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
41
4
 
6
 
! Отговори
вие си ги избрахте преди 6 дни
България вместо да строи станции за обезсоляване като всички южни държави, ИНВЕСТИРА по думите на властта пари за украйна и американско оръжие.България ще го закъса с водата още тази година, няма вода, няма индустрия, няма земеделие, няма храна. българина е генетично увреден *** не заслужаваш да изчезне от тази земя
40
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 6 дни
Ся нема да чякаме банани от Куба, само за Ч.Н.Г, Европа и САЩ са доминантите в този свят, храна бол... :)))
39
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 6 дни
до 28 Питейна вода колкото искаш ли? Та затова ли в стотици населени места лятото има режим на водата? Знаеш ли къде съм израснал? До язовир Цонево. Аз за 45 годишния си живот не съм виждал язовира толкова спаднал под една трета е обема му в момента, а преди 20 години преливаше. Дълбочината при стената е 35 метра преди да започне да перлива. Сега дали има 7-8 метра.
38
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 6 дни
До Анонимен 43. Мчи сичката вода минава през ВиК освен ако нямаш кладенец в двора.
37
0
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 6 дни
Въобще не ми дреме. Всъщност мисля че главната им цел е да изнервят хората.
36
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 6 дни
До морски 42. Пречистването на морска вода е краен случай. Освен това е необходима енергия. И тая морска вода може и да е пречистена и да става за пиене, но не е като сладководната минала през скали и минерали.
35
2
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 6 дни
до 36 Какво общо има ВИК с технологията за пречистване на морската вода за да я направят сладка? Ти откачи ли бе?
34
0
 
6
 
! Отговори
морски преди 6 дни
Не се пречиства морска вода, защото не може да се краде при тази технология. За жалост, толкова си можем.
33
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 6 дни
До Анонимен 37. Абе ше илядиш няма начин.
32
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 6 дни
До Анонимен 36. Щото първо ВиК са алчни и второ не искат и не могат да си ремонтират водопроводите. То за всяко нещо се иска хора, работа, акъл и сърце.
31
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 6 дни
Аз пречиствам водата от тръбата преди крана със система "Цептер". Шестте филтъра наистина пречистват. Здравето е много важно !!!
30
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 6 дни
до 28 Мозък такъв, ако беше толкова елементарно да правиш от морската вода сладка вода за пиене, защо ние нямаме такава технология? Защо кубика сладка вода е 6 лева като можем да си пречистваме от морето вода?
29
0
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 6 дни
ми така де, да сменим малко. Писна ми от на американците петролните войни.
28
0
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 6 дни
Извода от този анализ е изключително елементарен. Монополи и големи корпорации не трябва да съществуват.
27
0
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 6 дни
В Третия свят може и да има, виж за Европа и САЩ е друга работа :))
26
0
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 6 дни
Говорейки на потребителската конференция Redburn Atlantic and Rothschild. и И спрях да чета пропагандата.
25
0
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 6 дни
Няма страшно бойко си гледа сам картофите
24
2
 
7
 
! Отговори
До 23 преди 6 дни
Това са пълни глупости. Питейна вода има колкото искаш! Абсурд е да говорим за недостиг на питейна вода в днешно време. Сега имаме и всякакви технологии за пречистване и филтрация с които всяка една вода може да се направи питейна. Обезсоляването на морска вода е елементарно. Също и извличането на вода от атмосферата. Това са технологии налични много отдавна и работят в много държави. Поинтересувайте с малко.
23
1
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 6 дни
До Мързи ги просото. Еми никой не ще да става копач или пастир. Всеки иска в чалготеката. Освен това не виждам някой да има причини да иска.
22
0
 
7
 
! Отговори
Танас преди 6 дни
... и за тоалетна хартия.