Мицкоски поиска промяна на Преговорната рамка, има поне три решения за България

Пътят, по който се е вървяло досега, е грешен, заяви той
Обновена: 25 юни 2024 08:04 | 25 юни 2024 08:02, Нели Христова
221
Мицкоски поиска промяна на Преговорната рамка, има поне три решения за България
Снимка: БГНЕС

Премиерът на Северна Македония Християн Мицкоски поиска промяна на Преговорната рамка с Европейския съюз, предаде БГНЕС.

"Ако има политическа воля и реален прочит на нещата, е възможна промяна в Преговорната рамка с ЕС. Ще са необходими гаранции, че няма да има допълнителни двустранни условия от София", каза той в интервю за ТВ24.

"Ако наистина искат да видят Македония там (в ЕС), има възможност за това, но трябва да бъдат честни с нас и да ни кажат "ние искаме при тези условия". Ако имаме политическа воля и правилен прочит на нещата, всичко може да се случи", добави Мицкоски.

Македонският премиер обяви, че "има поне три решения", за които е готов да преговаря със следващото редовно правителство на България.

"Има поне три креативни решения, които съм готов да обсъждам, когато има политическо правителство в България.

Тези решения могат да бъдат решението на целия процес", каза министър-председателятна РСМ.

Мицкоски твърди, че "пътят, по който се е вървяло досега, е грешен и трябва да се търси решение".

"Готови сме да седнем и да намерим решение с правителството в България. Да поговорим за всичко, за възможните рискове... Недопустими са твърденията, че все още трябва да направим това или онова. Направихме много за европейските ценности, но получихме нула", заяви Християн Мицкоски.

"Нашата позиция и аргументи са познати на обществеността и чакаме да видим какви са аргументите от другата страна. Очевидно по този път, по който до сега се вървеше не може да стане. Направена е грешка. Когато нещо не става, трябва да бъде намерено решение. И ние търсим решение. За да го намерим, ни трябва партньор и аз очаквам новото българско правителство. И очаквам то да бъде нашата сестринска партия (в ЕНП) на Бойко Борисов. И очаквам, че ще има добра воля ще седнем, за да аргументираме позициите си, като добри съседи. Или както той (Борисов) би казал „държави на два братски народи”. Подготвен съм да седна и да разбера каква беше причината да се появи това искане (за включване на българите в конституцията), какви са потенциалните рискове в бъдеще”, заяви Мицкоски, според когото Северна Македония е направила много за европейските ценности, но не е получила нищо.

Според Мицкоски единогласието при взимане на решения в ЕС може да бъде заобиколено и „само в последните месеци са взети две-три решения без единогласие”.  

"Така че ако искате да бъде намерено решение, то може да бъде намерено. Аз съм подготвен. Искате промени в конституцията? Защо? Кой нарушава правата на българската общност в (Северна) Македония? И това може да е така. Коя е отговорната институция в Европа, която да каже, че това е така - Европейският съд за правата на човека в Страсбург.  Колко присъди има (Северна) Македония там? Присъдите са 14 за България срещу нула (за Северна Македония). Македонската общност там (в България) не иска да е част от конституцията, иска да си регистрира неправителствена организация. Значи, там не могат неправителствена организация да регистрират, а тези тук (българите в Северна Македония), имат каквото поискат", заяви Мицкоски, цитиран от БТА.

Според него „всички народи в света” могат да бъдат включени в конституцията на Северна Македония, но той очаква предвидливост на процеса на евроинтеграция, преди държавата да влезе в него.

"След шест месеца ще ни кажат "Гоце Делчев чий е", "Илинденското въстание Преображенско ли е или Илинденско”. В България има град Гоце Делчев. Ако питате българите, Гоце Делчев дори не е сред 50-те най-големи герои, а при нас е пръв. Как в България ще си смятат историческите истини, си е техен проблем. Аз и сега ще кажа, че ще подкрепя договора (за приятелство и добросъседство с България) за всичко, което е полезно. Историческата комисия нека си работи, но това не може да бъде процес с край. Германия и Франция още преговарят, а Буяр Османи подписа, че до края на преговорите трябва да се разберат", обясни тезата си Мицкоски.

 Според него, когато в България има политическо правителство той има готовност да предложи "поне три креативни решения за изход от този процес", гаранциите, за които настоява трябва да бъдат дадени от България с посредничеството на ЕС, а ако ЕС има желание да види Северна Македония като член на ЕС „трябва да бъдат честни”  с условията пред Северна Македония за това.  

„Наличието на политическа воля е същността. Ако имаме политическа воля и правилен прочит на нещата, всичко може да се случи. Ако има желание“, заяви Мицкоски.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


221
Още от Балкани
Код "оранжево" за опасни жеги в Румъния
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
55
2
 
24
 
! Отговори
Анонимен преди 1 седмица
Oтвpaтитeлeн изpog...
54
2
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 1 седмица
За съжаление с политици като нашите не е невъзможно македонците да си извоюват доста неща....и най-накрая да не се окаже,че България не е основана от хан Аспарух Ами от хан Македон
53
2
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 1 седмица
сръбски шпионин
52
1
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 седмица
Макакски да ми изкара документ от Османската империя където дори се споменава етнос - македонски и тогава може би ще му повярваме иначе скрипец брато. Отивайте си при БРИКС ама нз как и там ще ви пуснат след като пратихте танковете срещу Путляр.
51
3
 
19
 
! Отговори
Кирил Петков преди 1 седмица
Сега е моментът да си припомним кой вдигна ветото на РСМ - това беше инфантилното *** Кирил Петков. За една за два месеца фалирала самолетна линия София - Скопие предаде българската история, предаде паметта ни в Македония!
50
9
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 седмица
Бе на някой сякаш му пука Македония дали е в ЕС или не. Съюзът и без това е пред разпад. Аре в бокса да почиваш
49
5
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 1 седмица
Вярвали са , че при косенето на житата в кръгове, богинята коси души на някои хора. Както казах, според древната урийска религия, звездите, които Искър ( наричана също М*а*к*я и оттам идва и името Македония) запалва, са едновременно огнени орлови яйца (в които живее неумиращ дух змия), но и житни семена, от които растат житни класове ( хората).
48
1
 
2
 
! Отговори
Климент преди 1 седмица
До 50.Не бъди толкова сигурен,утре ще наредят на нашите марионетки,и ще клекнем пред Макетата
47
1
 
10
 
! Отговори
Просто Киро преди 1 седмица
Ех да бяхме на власт щяхме да клекнем и пред тези искания.
46
2
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 1 седмица
Тези ще настъпят мотиката откъм грешната страна
45
1
 
11
 
! Отговори
Климбо преди 1 седмица
🐒 долна,какви братски народи сме,нали сме татари,а вие не сте?
44
2
 
14
 
! Отговори
Мара Бунева преди 1 седмица
Никой няма дори да погледне Мицко, като ли да говори с него. Никакви отстъпки пред сръбските окупатори и техните македонистки слуги! А и преговорите отдавна не са са България, а с РС. Този наглец се държи така арогантно, сякаш ЕС и България му се молят да ги пусне в Сърбославия, а не РСМ да влезе в ЕС. С това си поведение РСМ е обречена -- но може и такава да е била целта на Белград и Москва. А славяноезичното население във варварска Македония има пред себе си две възможности: или да се върне към българските си корени, или да са самоунищожи в лабиринта на македонистките лъжи. Гърците вече им о
43
3
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 1 седмица
А най-загадъчното е, че наща урийска богиня майка орлица Истър, Истра ( Искър), известна и под имената Ищар, Исида, Еостре, Остара, Аустрия, Астарта, която запалва слънцето и звездите, е била смятана за справедлива богиня, която коси житата в житни кръгове. Неслучайно в бякои наши артефакти има образи на извънземни. На монети я има като жена косач с коса. По-късно е сатанизирана, от враговете навярно и това сатанизиране е влязло и тук по-късно.
42
2
 
6
 
! Отговори
32335445 преди 1 седмица
Колко смешно изглеждат макединските румен овчаровци и копейки.
41
2
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 1 седмица
Докато не признаете историческите факти ще гледате ЕС през дупката в оградата. Толкова. Нас не ни е зор точно пък вие да станете европейци.
40
1
 
3
 
! Отговори
Ахм преди 1 седмица
А.б.е другарю, а запитвал ли си се защо толкова "македонци" вземат Български паспорти?! Дали пък не се чувстват Българи?!
39
1
 
19
 
! Отговори
Що е маке все е... преди 1 седмица
Екскурзовод обяснява на туристи в Скопие: "Това пред вас е фонтан от шести век, а този строеж зад вас ще бъде колизеум от четвърти век!"
38
1
 
36
 
! Отговори
Анонимен преди 1 седмица
Тоя сърбомански *** много си е повярвал!! Скоро ще яде бугарски ***!! В БЮРМ никога не е имало сърби, гърци, "македонци"-от 20 века там живеят само БЪЛГАРИ!! Гоце и Яне са българи, не някакви други!! Нека някой "македонец" да ми извади писмо на Гоце написанонна друг език различен от български за да се посмея!!! Българите изчезнаха от списъците много изненадващо след 1944-та, интересно защо?!?! Малко след това се оказа, че там живеят сърби, та даже днес имат и собствена партия във властта?!
37
7
 
6
 
! Отговори
долу ес преди 1 седмица
както заобикалят Унгария за какво ли не с правни врътки, така скапания ес ще заобиколи и нас. В деня в който стане трябва да се организира референдум за ес и нато. Те не са ни съюзници и скоро всички ще им видите лицемерието
36
5
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 1 седмица
Но, имайте предвид, че наща българска урийска Истър е и католическата Ийстър. Вати Кан е на древен български език, бил е български в Древността. Имайте също предвид, че наща богиня Истър ( Искър) , понеже Ура България е била огромна, след разпадането й на по-малки държави с други езици, е останала да бъде почитана под имената Еостре, Аустрия, Остара, Астарта, Исида, Ищар и т.н.