Съвет от Брюксел: Почвайте да ограмотявате ромите си!

Висшето образование в България е демоде, се казва в доклад на ЕК
7 ное 2016 19:00,
223
Съвет от Брюксел: Почвайте да ограмотявате ромите си!
Снимка: архив, Reuters

България трябва да положи повече усилия, а управляващите – повече политическа воля, за да образоват ромите. Това се предлага в доклад на Европейската комисия, който прави годишен обзор на образованието и обучението в ЕС.
 
93% от българските роми нямат средно образование, 26% от децата учат в сегрегирани училища, а 61 на сто от тези до 24 г. не работят и не учат, се посочва в доклада, който се основава на различни европейски статистики.
 
"Необходими са повече усилия в посока мерки за премахване на сегрегацията и междукултурното образование в етнически смесена среда", съветват от Европейската комисия.
 
В доклада се посочва, че много от ромските деца не ходят на училище или показват по-слаби резултати, защото не знаят български език. Други пречки са скритите разходи за образование, недостигът на детски градини, лошата инфраструктура и недостатъчната работа сред техните родители и с неправителствените организации.
 
Ето защо се препоръчва ромските деца да се запишат в детски градини, където да се социализират от малки, да получат равен достъп до качествено образование и да се съхранява и развива културната идентичност на децата от етническите малцинства.
 
За разлика от ЕС в България социално-икономическият статус оказва силно въздействие върху достъпа до образование, констатира докладът. Според него в България икономическите възможности са определящи за достъпа до елитните училища в най-голяма степен в ЕС.
 
Брюксел посочва като проблемни освен ромските деца и тези от селата, където няма добри училища. Под средните в Европа са и нивата на децата, записани в детски градини – 89% при 94% за ЕС.
 
13,4% от учениците у нас не завършват училище, което е влошаване на резултатите спрямо 2012 г. (12,5%). Единственият район, където повече младежи излизат с диплома за средно образование, е северозападният, в  който се включва София. В останалите региони резултатите са по-лоши, а в северозападния отпадналите от училище са повече от 23%.
 
"Българската образователна система се характеризира с ниско качество, остарели учебни програми и неравенство между учениците в различните видове училища", пише черно на бяло в годишния доклад на Комисията.
 
Като допълнителни проблеми се изтъкват ниската привлекателност на учителската професия, застаряването на педагогическите кадри и недостатъчното финансиране. В момента България отделя 4,1 на сто от БВП за образование, докато средното за ЕС е 4,9% и планира да ги намали до 3,2 на сто през 2019 г.

Европейската комисия констатира, че това се прави заради промяна на формулата на финансиране на образованието и заради демографския спад на млади хора в страната, но предупреждава, че парите са много недостатъчни и ще продължат да създават проблеми.
 
Не по-утешителни са изводите и за висшето образование. В доклада се казва, че методите на преподаване са остарели, процедурите за акредитация и оценяване на университетите са сложни и неефективни, студентите не са достатъчно мобилни, а научните резултати са слаби. Препоръчва се да се направи по-ясно определение що е това ВУЗ, като се разграничат от други форми на образование над средното.
 
Като основен проблем на висшето образование в България докладът посочва не само недостигът на пари, но и недостатъчната приложимост на образованието на пазара на труда. България е водеща в ЕС по производство на политолози и социолози (14% от студентите) сред последните в обучението по компютърни науки (3%), , където има най-голям глад от специалисти и перспективи за развитие. Всеки трети студент учи икономика и администрация, 1 от 10 за инженер, 8% педагогика и само 7% медицина. В природните специалности са записани 0,8% от бъдещите висшисти, а математика и статистика учат 0,16%.
 
В същото време свободните места на пазара на труда са мениджъри, инженери, медицински професии и в IT сектора, отваря очите докладът на Брюксел.
 
Броят на завършилите висше образование все още е недостатъчен (32%), но България ще успее да се вмести в европейската цел до 2020 г. те да станат 36 на сто, оптимисти са в Брюксел. В Европа 39,4% от населението е с университетска диплома. От наскоро завършилите у нас 55% успяват да си намерят работа, в Европа те са 71 на сто.
 
Евродокладът раздава похвали за новата система за финансиране на университети, която се прилага от тази година и цели намаляване на зависимостта между държавната субсидия и броя на записаните студенти, като се очаква акцентът се премести върху качеството на образованието, развитието на науката и възможността на абсолвентите да си намерят работа по специалността.
 
България продължава катастрофално да изостава и при осъвременяване на квалификацията на вече завършилите. Броят на хората, които минават допълнителни професионални курсове, е 2% при 10,7% за ЕС, което ни отрежда предпоследното място. В Брюксел се надяват до 2020 г. да изпълним поне собствените си цели и да ги увеличим до 5 на сто, като се включат повече хора в неравностойно положение, които най-трудно си намират работа, заради по-голямото търсене на квалифицирани кадри.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


223
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
102
3
 
31
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Лошо ни било образованиято, защото все нашите деца печелят първи места в разни международни състезания. Поръчкова статия, целяща да ни насади комплекси за малоценност.
101
2
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Вземете си ги вие и си ги ограмотете. Шрез социализма дори висшето образование беше безпларно, но ромите чустваха репресия, да ги карат да учат до 10 клас и да могат да си намерят името в списък, а камо ли да четат. Сега това се наблюдава на Запад. Колониална из'мет и същества от гз на географията, за да подбиват заплащането и да респектират с бездаена усмивка се назначават на всякакви позиции. Бездарния послушко жертвоготовен като ром за кебапче.
100
3
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
То пък западното образование едно....голяма част са прости като гъби...80% нямат обща култура....на запад образованието е бизнес...примерно в Великобритания годишна такса е между 7 и 9000 паунда...т.е. грубо всичко ти излиза 50000 паунда.Теглят студентски кредити...и като излезе от училище е с кредит на врата.
99
0
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
А дали управляващите имат интерес да ги ограмотяват? Гласове се купуват от необразовани ...
98
2
 
14
 
! Отговори
Запад преди 7 години
Като видя западните възпитаници от Италия ,Испания направо ми се повръща!!! Не знаят колко е близо коша за ***,или че фасовете не се стъпкват на земята а трябва да се изхвърлят на определените места!!! И когато ЯДАТ да не си оставят опаковките където и да е!!! ПЪЛНА ОТВРАТ ЗАПАД!!!
97
0
 
24
 
! Отговори
Тео преди 7 години
Съвет към Брюксел - скоро ще трябва Вие да ги ограмотявате, "щот' социала е по-голем" при Вас!
96
0
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Няма как да ограмотиш някого, който не желае да бъде ограмотен. "Помогни ми да те возвися".
95
0
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
почнали сме преди едно 50-60 години, ефект - никакъв.
94
1
 
10
 
! Отговори
Молба до Брюксел преди 7 години
Елате, и ни покажете нагледно как да го правим !
93
1
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Брюксел да си ги взима и да си ограмотява.
92
0
 
11
 
! Отговори
Съвет от Брюскел: преди 7 години
Хванете един тиган, сложете си го на главата и се наберете 10-на пъти
91
0
 
16
 
! Отговори
Деси преди 7 години
Понеже белгийците са по-компетентни от нас, да вземат да ни покажат как стават тия работи нагледно! Но колегата по-долу е прав, нашите поне не стрелят по летищата като техните тъмни домашни любимци. И понеже са по-по-най от нас западняците, затова в центъра на Брюксел има(ще) ромлянски катун, а пък французите връщаха тъмните ни братя с автобуси обратно към България и Румъния. Освен да им купим по еднопосочен билет на всичките 1 млн "братя" към "майка" Индия, подарък от нас за сбогом.
90
0
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Брюксел е клозетът .От там мирише .
89
0
 
28
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
И ние казваме същото на белгийците ограмотявайте ги . Ще се погрижим да ви пратим материал . Поне сме ги възпитали да не стрелят по летищата за разлика от вашите
88
0
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Някой долу говори за спирали. Не - само стерилизация или кастр ри ране ... Иначе няма оправия....
87
0
 
13
 
! Отговори
ДИСАГИТЕ преди 7 години
До Анонимен96 При социализма здравеопазването си беше безплатно за пациента!!!Както и да го осукваш така си беше ,а сега всеки здравно осигурен му дерат кожата в болниците даже и отпечатъци му вземат!!!!!!!!!!!!!
86
0
 
29
 
! Отговори
анонимен преди 7 години
Брюксел защо не си погледне арабите завзели центъра! Те да не би да са по-образовани?!
85
0
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Нали спипендии им уредиха, доста по-високи, за доста по-слаби резултати спрямо тези, които получават простосмъртните неромски деца. Ама те ромчетата са по-важни. От малки да ги научим как да живеят успешно на чужд гръб, а неромските деца да свикват с хомота, че когато пораснат големи ще трябва много гърла да хранят.
84
1
 
8
 
! Отговори
Безпощадно преди 7 години
"Българската образователна система се характеризира с ниско качество, остарели учебни програми и неравенство между учениците в различните видове училища", пише черно на бяло в годишния доклад на Комисията.
83
0
 
5
 
! Отговори
GG преди 7 години
хахахахахахахаахах хахахах ахахахаха