Всяко трето дете страда от късогледство

Децата да прекарват поне два часа навън всеки ден
26 сеп 2024 08:33, Елка Василева
11
Всяко трето дете страда от късогледство
Снимка: архив, БГНЕС

Зрението на децата постоянно се влошава, като всяко трето дете вече страда от късогледство или не може да вижда ясно нещата в далечината, показва глобален анализ, цитиран от Би Би Си.

Авторите му отбелязват, че затварянето по времето на пандемията от КОВИД-19 е оказало отрицателно въздействие върху зрението, тъй като децата са прекарвали повече време пред екраните и по-малко време на открито.

Изследователите предупреждават, че късогледството (миопия) е нарастващ проблем за здравето в световен мащаб, който до 2050 г. ще засегне още милиони деца.

Най-високите проценти са отчетени в Азия - 85 на сто от децата в Япония и 73 на сто от тези в Южна Корея страдат от късогледство. В Китай и Русия над 40 процента от децата са късогледи.

Най-ниски проценти на късогледство - 1 на сто, изследователите отчитат в Парагвай и Уганда. Във Великобритания, Ирландия и САЩ проблемът засяга около 15 процента от децата.

Анализът, публикувано в British Journal of Ophthalmology, прави преглед на изследвания, обхванали повече над пет милиона деца и тийнейджъри от 50 страни на шестте континента.

Авторите му са установили, че процентите на късогледство са се утроили между 1990 г. и 2023 г., нараствайки до 36 на сто.

Според изследователите това увеличение е било "особено забележимо" след пандемията от КОВИД-19.

Късогледството обикновено започва в началното училище и има тенденция да се влошава, докато окото спре да се развива на около 20-годишна възраст.

Съществуват фактори, които го правят много по-вероятно - животът в Източна Азия е един от тях.

Генетиката - чертите, които децата наследяват от родителите си, също оказва влияние. Съществуват обаче и други фактори, като например особено ранната възраст (две години), на която децата започват образованието си на места като Сингапур и Хонконг.

Това означава, че през ранните си години те прекарват повече време, съсредоточавайки се върху книгите и екраните, което натоварва очните мускули и може да доведе до късогледство, показват изследванията.

В Африка, където училищното обучение започва между шест и осемгодишна възраст, късогледството е седем пъти по-рядко срещано, отколкото в Азия.

По време на затварянето заради КОВИД-19, когато милиони хора по света трябваше да стоят на закрито за дълги периоди от време, зрението на децата и тийнейджърите пострада.

До 2050 г. това състояние може да засегне повече от половината тийнейджъри по света, прогнозират изследователите, цитирани от Би Би Си.

Момичетата и младите жени вероятно ще имат по-високи нива на заболеваемост от момчетата и младите мъже, тъй като те са склонни да прекарват по-малко време в дейности на открито в училище и у дома, когато пораснат, показва още анализът.

Растежът и развитието на момичетата, включително пубертетът, започват по-рано, което означава, че при тях късогледството също се проявява по-рано.

Въпреки че до 2050 г. се очаква Азия да бъде с най-високи нива в сравнение с всички останали континенти, с близо 69 процента късогледство, развиващите се страни също могат да достигнат 40 процента, казват изследователите.

За да предпазят зрението си и да намалят вероятността от развитието на късогледство, децата трябва да прекарват поне два часа навън всеки ден, особено на възраст между седем и девет години, казват британски очни експерти.

Те препоръчват на родителите да заведат децата си на очен тест, когато са на тази възраст, дори ако зрението им е било проверявано по-рано.

Родителите освен това трябва да имат предвид, че късогледството се среща в семействата и ако някой от тях страда от проблема, вероятността децата също да са късогледи е три пъти по-голяма в сравнение с останалите.

Късогледството не може да се лекува, но може да се коригира с очила или контактни лещи.

Специални лещи могат да забавят развитието на късогледството при малките деца, като насърчават окото да расте по различен начин, но те са скъпи. В Азия, където тези специални лещи са много популярни, се използват и стъклени класни стаи, които имитират обучение на открито.

Опасенията са, че високите нива на късогледство могат да доведат до голям брой необичайни очни заболявания в по-напреднала възраст.

Експертите напомнят, че сред признаците на късогледство са затруднения при разчитане на думи от разстояние, например при четене на дъската в училище, седене близо до телевизора или компютъра или държане на мобилен телефон или таблет близо до лицето, главоболие, често търкане е на очите.
(БТА)
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


11
Още от Здраве
Есенни храни за повече здраве
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
10
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 15 часа
До 8 Ти къде гледа докато писа този пост?
9
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 15 часа
Бъдещето на човека - сляп, ***, тлъст. Димукрация за всички!
8
2
 
3
 
! Отговори
до Магдалена преди 15 часа
Не се учудвайте, че децата на бачкаторите гледат в екрана. Да имаш време за детето си, вместо да му тикнеш екрана, за да млъкне, е лукс. За да живеят едни бавно и да общуват с децата си, други трябва да живеят бързо и децата им да тъпеят и боледуват. Цивилизация. За добро зрение е нужен простор, а не гледката ти да е отсрещната сграда на 3 метра. Само че никой не спира да строи, нали?
7
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 15 часа
До Случаен минувач По извивката на ушото ли позна, че третото е китайче?
6
0
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 16 часа
За да прекарват децата навън повее време, порасналите трябва да ги ОБИЧАТ. А възрастнте обичат колите си, не хората. Възрастнте са тези, които създават задръстено пространство и невъзможност за игра нвън в града. ..Не знам доколко е вярно, но наскоро прочетох, че няккъв американец се учудил, защо хора искали просто да се поразходят пеша из града ( в Европа), при тях нямало даже задължителни тротоари, всички се били придвижвали само с коли.
5
1
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 16 часа
Децата страдат и от лошите мебели.Неслучайно писалищата преди 2 века са били с наклонени плотове.С наклонен плот бяха и нашите чинове.Така гледаме към учебник и тетрадка НЕ под остър ъгъл, както е сега.Сега и чиновете в един клас са еднакви по размер, а децата не са еднакви по ръст.На ниските дечица ъгълът на поглед към книгата е още по-малък.Вкъщи предполагам, че също нямат стойка за книга / учебник при четене.Виновна е властта и лекарите, че приемат тази мързелявщина .
4
5
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 16 часа
До Магдалена Подозирам, че ти си бездетна стара мома, ама много обичаш да даваш акъл как се гледат деца.
3
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 16 часа
До Ядрен вампир Z Така е бате, ако ядеш само зеле, моркови и магданоз, няма да имаш късогледство. Ти заек с очила виждал ли си?
2
4
 
1
 
! Отговори
Случаен минувач преди 16 часа
Едно не мога да разбера: КЪДЕ Е ВАШЕТО ДИВЪРСИТИ В СНИМКАТА С ТРИ ТЯСНООКИ КИТАЙЧЕТА? Или, пък, това е намек за КИТАЙСКАТА ЗАПЛАХА? От Азия идва късогледството, както ни информира автора. Докато в Америка проблеми почи няма.
1
4
 
9
 
! Отговори
Магдалена преди 16 часа
Днешните деца от всичко страдат, аз ги гледам по автобусите, забили поглед в телефоните и това е. Ама родителите са за бой, стане в 1 клас и му вземат айфон, хем бачкатори, едва свързват двата края, ама са изпуснатото им петаче да има айфон. После тва дете стане в 3,4 клас и сложи очила. В магазина едно дете започна да реве, майката му даде телефона и то спря. Браво! Много добре ги възпитавате и укротявате.