Въпреки климата: Житниците са пълни и цените на храните падат

Светът ще ожъне тази година около 10% повече пшеница
16 авг 2024 21:18, Анисия Иванова
55
Въпреки климата: Житниците са пълни и цените на храните падат
Снимка: БГНЕС, архив

Заглавията предполагат катастрофа за глобалното снабдяване с храна: библейски горещи вълни, наводнения, бури и горски пожари. И все пак в световните житници времето беше добро през този вегетационен период – толкова добро, че сме изправени пред свръхпредлагане на ключови селскостопански стоки и следователно много по-ниски цени, отколкото през 2022 г. и 2023 г.

Ако благоприятното време се задържи още няколко месеца, ниските цени на земеделските стоки, на които се радвахме от 2015 г. до 2020 г., са на прага на завръщане. В свят, който все още не е убеден, че инфлацията е убита, спадът в цените на храните на едро означава, че централните банкери имат едно нещо по-малко, за което да се тревожат, докато облекчават паричната политика.

Позволете ми да наблегна на „продажба на едро“ – това, което вие и аз плащаме, зависи от множество други разходи – и от това дали производителите и търговците на дребно прехвърлят спестяванията или увеличават своите маржове на печалба.

"Хубавото време се простира от Средния запад на САЩ до равнините на Казахстан; от бразилската савана до австралийските пасища. Дори в моята родина Испания, която е толкова важна за производството на зехтин, сезонът на отглеждане на маслини беше подходящ", пише в свой анализ Хавиер Блас от Bloomberg.

Пазарът реагира на очакваните големи реколти. Цената на пшеницата, царевицата и соята вече падна до четиригодишно дъно, с около 50% спад от историческия връх, определен през 2022 г. след руската инвазия в Украйна. Цените на ориза изостават, но тези разходи са напът да достигнат едногодишно дъно. Цените на зехтина са намалели с 25% от рекордно високото си ниво през януари и вероятно ще трябва да падат още.

Разбира се, има и изключения: цените на кафето остават небесно високи, докато разходите за какао и някои зеленчуци остават високи според историческите стандарти. В супермаркетите и ресторантите цените също са по-високи от преди, но това има много по-общо с разходите за енергия и заплатите, а не с вложената храна.

Със сигурност е горещо – твърде горещо: юли отбеляза 14-ия пореден месец с рекордно високи температури за планетата, според Националната администрация за океаните и атмосферата на САЩ. Но това не означава катастрофа за световните житници.

Времето не е единствената причина, поради която светът върви към по-ниски цени на храните. През последните две десетилетия се наблюдават огромни подобрения в агрономията. Семената дават много повече добив от преди, дори когато дъждът и температурите не са идеални, а напояването се разшири. Фермерите имат достъп до много по-добър хардуер: големи сеялки, мощни трактори, подобрени комбайни, по-големи съоръжения за съхранение.

В сравнение с преди десетилетие светът ще ожъне през 2024-25 г. около 10% повече пшеница, около 15% повече царевица, близо 30% повече соя и около 10% повече ориз. С изключение на царевицата, всички останали три основни хранителни стоки ще се радват на рекордно високо производство.

Малко региони показват тази комбинация от хубаво време и научни постижения по-ясно от американския Среден Запад.

В понеделник Министерството на земеделието на САЩ заяви, че очаква американските фермери да пожънат рекордни добиви за две ключови хранителни стоки: средно 183,1 бушела на акър царевица и 53,2 бушела на акър соя. Тези числа може да звучат чужди на всеки, който не е стъпвал във ферма. Скот Ъруин, ветеран селскостопански икономист в Университета на Илинойс в Шампейн, на около два часа път с кола южно от Чикаго, поставя статистиката в много графично описание на свръхрастежите: „като джунгла“.

Би било погрешно да се бъркат няколко месеца хубаво време с дългосрочната заплаха от изменението на климата. Но засега, благодарение на по-добрите от очакваното дъждове, температури и агрономия, светът се насочва към високи добиви на култури и по-ниски цени на реколтата. Насладете им се, докато ги има.

Целия анализ четете на сайта на Bloomberg TV Bulgaria

Хавиер Блас е колумнист на Bloomberg Opinion, който отразява енергетиката и суровините. Той е бивш репортер на Bloomberg News и редактор за суровини във Financial Times.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


55
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
29
1
 
1
 
! Отговори
IQ 3.14 преди 1 месец
До Бонго Бонго най смешен беше некв "бизнесмен" дето се пъчеше в неква регионална медия, че "решил да инвестира" в една влакова композиция олио и то хоп, скочило тройно.
28
4
 
8
 
! Отговори
Бонго Бонго преди 1 месец
Ето къде е проблема скъпи хора.Докато не се дискутират тези теми сред народа, за да се събуди, ще ядете тоягите на монопола.Нямаше да разбера това,ако не видях цените на хранителните продукти в Европа ...и от тогава все повече съжалявам всички мили хора , които трудно се прехранват в България.
27
1
 
4
 
! Отговори
Бонго Бонго преди 1 месец
Писах минимума да прав си.Говорим за 300 процента печалби в почти всичко и никой няма право да продава под определена от монопола граница.Я вижте има ли реални статистики???Стъкмистики има.
26
1
 
4
 
! Отговори
IQ 3.14 преди 1 месец
До Бонго Бонго бако, избивката е бая повече от сто про. даже у кафетата.
25
0
 
4
 
! Отговори
Бонго Бонго преди 1 месец
Всички монополисти са облечени в асоциации. На хлебарите, на гъбарите, на млека сирена,на меса на водите, всичко....членският внос е проценти от печалбата.и картелни споразумения ,ЦЕНАТА ДА НЕ ПАДА ПОД 100 ПРОЦЕНТА ИНАЧЕ НЯМА ДАЛАВЕРА. С ПО 300 ПРОЦЕНТА Е ВСИЧКО. АКО В САЩ ФИРМА ИМА ПЕЧАЛБА НАД 15 ПРОЦЕНТА , ЗАПОЧВА РАЗСЛЕДВАНЕ!!!!!!!
24
1
 
0
 
! Отговори
читалище заря преди 1 месец
До Анонимен22 статия планирана за обед е излезнала петък вечер коги сичко вече е на маче. нищо особено, читалищна работа.
23
1
 
1
 
! Отговори
IQ 3.14 преди 1 месец
практиката да натрескаш до икиндия статии през ИИто, и да ги сложиш да излизат до края на смяната, е абсолютно безотговорна. инвестор що спат не е ясно
22
1
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
koe e cTaHalo po eftino 4e ne se se6tam
21
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
И какво му е на климата!
20
2
 
9
 
! Отговори
Наскоро преди 1 месец
За 2кг домати дадох 9 лв. За едно семейство само за домати на месец трябва да даде150лв. Ако трябва да яде, това количество, което сме яли по времето на соца, пенсии и заплати няма да ни стигат. Хората по джоба виждат къде им отиват парите.
19
2
 
10
 
! Отговори
Стига с тези файлове преди 1 месец
Явно тези, които изследват цените не ходят по магазините и пазарите и не виждат какво става. Доматите и краставиците по пазарите гонят 6 лева. Заради сушата и липсата на загриженост у държавата зекенчукопроизводителите и овощарите намаляват. Цените на домати, краставици, чушки и зеле и др.ще скочат до края на септември. Лошото е, че това засушаване е на много места и в Европа.
18
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Ей съсипахте ги тез зърнари.Направихте 15 процента надценка на хляба изчезна по магазините ся и с тия евтини жита Докъде я докарахме с цени като при тошово време
17
2
 
10
 
! Отговори
Бонго Бонго преди 1 месец
Жал ми е за всеки българин,който се изтощава да мисли как ще преживее седмицата....това е 30 години гърбене и нито един политик не застана срещу монопола.....жал ми е за миличките ни възрастни, копито са живи .....дали живота си да ни изучат и ни дадат хляба в ръцете....нямам думи повече....
16
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Стихове за изчезналия ЛИМЕЦ на български след изземване на земите на селяните от комунистите и вкарване в ТКЗС: Лимец, спелта, скапладжа, Древно зърно е това - Дай му нива Българска, хеле да е буренясала, ако ще и съвсем тревясала, челядта й - изфирясала, хваща се бетер трънак. Стой в кафето, гледай как! Затова пък Стихове из сухотииите на Централна Турция: Лимец, спелта, капладжа. Дай Аллах към манджата. Турчин бърза да оре по високо в планината, и засява и си пее: капладжа, капладжи...
15
1
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Стихове за изчезналия ЛИМЕЦ на български след изземване на земите на селяните от комунистите и вкарване в ТКЗС: Лимец, спелта, скапладжа, Древно зърно е това - Дай му нива Българска, хеле да е буренясала, ако ще и съвсем тревясала, челядта й - изфирясала, хваща се бетер трънак. Стой в кафето, гледай как! Затова пък Стихове из сухотииите на Централна Турция: Лимец, спелта, капладжа. Дай Аллах към маджата. Турчин бърза да оре по високо в планината, и засява и си пее: капладжа, капладжи...
14
1
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
До Анонимен 14 - боклуджавият е 2 лв. Хубавият е 3!! Вече не упувам хляб. Меся си или в най-краен случай купувам тесто при инцидентни случаи
13
1
 
8
 
! Отговори
Бонго Бонго преди 1 месец
Падат падат и пак по скъпо от цяла Европа.Не ми се мисли, ако житниците не бяа пълни
12
1
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
до 13 Имам един чичо по бащина линия...не ми е истински чичо но от родата. Милионер! И ни купи нашата земеделска земя преди години и се нуждаехме по едно време от жито да изхранваме животни за собствена консумация. и брат ми се имаше повече с него и отива и му казва:Чичо Христо, ще ми трябват 500 килограма жито, но в момента нямам парите, не съм взел заплата. Да ти платя другия месец? И тоя му казва:Само 500 кг ли? Аз си помислих че ще просиш за поне един тон. "Просиш"? Брат ми искаше да го убие
11
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Емил Елмазов ИЗНАЧАЛНИЯ ХЛЯБ "ЛИМЕЦ" - дивото жито на древността! Хлябът на Българите, Житото на Фараоните, Последната храна на Христос.... както и да наречем "Еднозърнестия Лимец" - тази древна пшеница, този архетип на пшеницата, все ще намерим неговото родство с природния импулс на възправянето на живота в тялото на Човека!
10
1
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Какво е паднало? Хлябът гони 2 лв.

Спонсорирани публикации