Българите искат работа, доходи и нормален живот

У нас действа глаголът "усвояване", а не "свършена работа"
Обновена: 17 сеп 2024 12:34 | 17 сеп 2024 12:34, Анисия Иванова
136

Представители на бизнеса подкрепиха предложената промяна в размера на линията на бедност за 2025 г. да бъде 638 лв. За тази година тя е 526 лв., синдикатите поискаха промяна в методиката за определянето ѝ. В същото време у нас хората изпадат в "хронична" енергийна бедност.

"Ако погледнем данните на статистиката, тази ниска линия на бедност, според НСИ 48% от домакинствата, преди социални помощи, са под линията на бедност. Това е половината население на държавата. След плащането на тези социални помощи, процентът пада на около 30% от домакинствата, което съвпада с глобалната статистика. Тъй като линията на бедност се определя по една европейска методика, която не отчита жизнения минимум, това води до точно такъв тип числа - 1500 лв. имаме жизнен минимум на човек, а линията на бедност е 638 лв. Хората се чудят какво да правят - ако не плащаш данъци или се занимавам с дейност, която не е много легална, хора преминават към престъпна дейност. Хората изчезват и търсят по-добър начин на живот", заяви главният икономист на КТ "Подкрепа" Атанас Кацарчев в "България сутрин".

По думите на Богомил Николов не може да се постигне единство кой да усвои всичките ресурси и тъпчем на едно място.

"Неслучайно се въведоха две различни понятия - за обща бедност и за енергийна бедност. При енергийната бедност целта е не толкова да се навакса с доходите, колкото да се оптимизират разходите или да се въздейства на цените, така че те да не са фактор. При енергийната бедност има много повече варианти. Дори тези средства, които можем допълнително да привлечем, може би ги отписваме. У нас действа глаголът "усвояване", а не "свършена работа" или "резултат". Оттам идват и всичките проблеми", допълни за Bulgaria ON AIR представителят на "Активни потребители".

Според Кацарчев би трябвало да се прецени кое колко струва и по този начин да се определи линията на бедност.

"Жизненият минимум е около 1500 лв. Линията на бедност слага една черта и тези, които са под нея, имат право на социални помощи. Линията на бедност плюс социалното подпомагане трябва да достигне поне 80 на 100 от жизнения минимум. Никой не дава 1200 лв. помощи на месец. Важно е каква е основата за индексация. Ако методиката е сбъркана, числото е ниско. Основните стоки са почти на едни и същи цени. Твоето възнаграждение трябва да е такова, че не само да преживяваш, а да се възпроизвеждаш. В случая не говорим за никакво възпроизводство", на мнение е той.

При ограничените ни ресурси е важно и да харчим рационално, смята Николов.

"В една пазарна среда всеки трябва да избира. Преди 2-3 години всичко живо търкаше талончета. Дори с малкото средства, които има, голяма част ги давахме за хазарт. Друга част даваме за бързи кредити. Трета част даваме да се стоплим в неизолирани жилища. Има големи резерви, ние се опитваме да образоваме хората да се възползват от тези резерви. Ако чакаш политиците да вземат по-добри решения за теб, може да си мине животът", посочи гостът.
Хората трудно намират средства за преживяване на зимата

Според Кацарчев трябва наистина комплексна политика за справяне с проблемите.

"Не знам как се компенсират при положение, че един кубик дърва е над 120 лв. Една къща на село харчи около 10 кубика, което е 1200 лв. Както и да го смятаме, не знам как ще ги подпомогне, за да могат да си осигурят отопление на дърва. Ако някой трябва да мине на климатици, самата преносна мрежа няма да издържи на натоварването. Важно е обединението на политическите партии да бъде около политики. Всички говорят за евроатлантическа част. Но обикновеният народ иска работа, доходи и нормален живот", каза главният икономист на КТ "Подкрепа".

Гледайте целия разговор във видеото.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


136
Още от Общество
Провалът на ПВУ няма да събори икономиката ни, но е лош сигнал
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
106
0
 
2
 
! Отговори
До 103 преди 1 ден
Пътуванията са от вас софиянци!
105
0
 
4
 
! Отговори
Пловдив преди 1 ден
Работодателите са готови маймуни от Африка да докарат да работят,но не и да плащат нормални заплати.
104
6
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 ден
Много искат!!! Докато тук не владее Русия или Турция, няма да има нормален живот за хората!!!
103
0
 
4
 
! Отговори
асд преди 1 ден
Първо - подкрепям мнението на коментар със заглавие Парадокс. Второ - стигасте вдигали тази линия на бедност с такава голяма сума. Сега огромен брой трудови пенсионери отново ще се озоват под нея унизени. Всяка година едно и също. И стига с това празнодумство. Направете така, че цената на тока у нас да стане най-ниска в Европа за да може да започнем да печелим повече! Тогава ще можем да вдигаме социалните плащания, но без да се обезценяват парите на честния спестител.
102
3
 
3
 
! Отговори
До 101 преди 1 ден
Фрида не шие боксерки, защото трудът и за час е 3 пъти по скъп от този на Иванка! Бедата е, че трудът на Иванка вече не е най ниски заплатен в ЕС, поради което инвеститорът напуска държавата с "най-ниски доходи"! От началото на годината са извършени 3.5 млн пътувания на българи в чужбина! Не всички са служебни! Което говори на инвеститора, че българина има пари за екскурзии! Което не е срока от първа необходимост!
101
0
 
6
 
! Отговори
Възмутен преди 1 ден
Докога българските "бизнесмени" ще се оправдават за ниското заплащане на работниците си с това, че производителността е ниска? Питам значи ли, че германските работник Ханс работи 3-4 пъти по бързо от Иван. Например норма времето за ушиване на боксерки е 8 минути(по данни от приятелка). Може ли Фрида да ги ушие за 2,5 минути, та да взема 3-4 пъти повече. Не...! Всичко е от алчност.....!!!!
100
1
 
4
 
! Отговори
Войводата преди 1 ден
1. Има нещо в цялата статия, което ще ви убегне. Затова ви го казвам2. Никъде не пише нищо за СВОБОДА. Цялата пропаганда е насочена към това че тя не е важно. Нормален живот се казва. Под това се разбира да имаш пари, да воюваш с освободителя си, да си толерантен към всякакви общности но не и към пенсионерите. Забелязали ли сте че никой не учи децата да отстъпват място на пенсионер но ги учи колко е важно да обичаш някой който не знае кой пол е. 4. Това е тънко бъдете внимателни
99
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 ден
Има много неща които водят на мисълта, че Биби и Румката са в един отбор.
98
0
 
4
 
! Отговори
Скромно мнение преди 1 ден
Добре се сещат за климатиците , а забравят електрическите коли. Без тях можем , без климатици Не.
97
0
 
7
 
! Отговори
НОИ преди 1 ден
Дневното парично обезщетение за безработица е в размер 60 на сто от среднодневното възнаграждение или среднодневния осигурителен доход, върху който са внесени или дължими осигурителни вноски за фонд Безработица за последните 24 календарни месеца, предхождащи месеца на прекратяване на осигуряването.Не може да се осигуряваш на максимума и да вземеш 24лв. Това означава, че дневния ти доход е бил 40лв. или 840лв. месечно. От 1.1.24г макс ос д-д е 3750лв.
96
2
 
6
 
! Отговори
Спас преди 1 ден
До ПитащАми ела в София на работа да видим дали ще дсе класираш.Заплата за работник неспециалист минимум 2500 лв.чисто.Квартира от 300-800лв.А ако си заварчик,строител,електротехник,енергетик,оператор на ЦПУ,Шлайфист,шофьор на камион,АйТи и пр. заплатите са по- големи.Но се иска труд мин.7-8 часа,без пиене,без цигари и кафета,без фикт.болнични,без грешки и без брак т.е. ефективност.Това да мрънкате за онези времена е напразно.
95
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 ден
До Анонимен 94, и аз го задавам този въпрос, но никой не отговаря. Дори снощи пак го зададох. И пак мълчат като пукали. Щот според мен нормален живот водят шейховете в Дубай. Ама очевадно това не е постижимо за всички. Ако гледам масата: да имат пиячка и цигари, музика до сутринта, купон да има.... за дрехи... а бе да, хубаво е. Другото трябва държавата да им го дава :) И да могат да крадат. И законите да важат за всички, но не конкретно за тях. Ей това е представата на масата :)
94
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 ден
А какво е нормален живот?
93
0
 
2
 
! Отговори
Сега преди 1 ден
Преди да пишете първо вище колко ле,нтяй нито учат нито работят а не малка част живеят с мама и тате на техният гръб
92
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 ден
В момента максималното обезщетение за безработица е 85.71 лв. Така че лъжете за някоя от променливите в уравнението. Опция 2 имате голяма дупка в стажа наскоро. Вие си знаете, но не се излагайте като предоставяте грешна информация и да плюете без основание.
91
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 ден
До Анонимен 90, май не осъзна написаното. Няма как да плащаш осигуровки на МОД и да си на 24 лв. :) Не съм била десетки години на трудова борса, но от колеги зная, че има максимална сума за тези, които се осигуряват на и над МОД и е над 1500 лв Освен това по спомен обезщетенията се плащаха за работните дни. С други думи 20 дни по 24 лв НЕ са 1500. Някъде бъркате нещо. Не зная дали знаете какво е МОД и дали настина сте осигурявана на/над него... или просто мрънкате.30 или 40 години няма значение!
90
2
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 1 ден
До Анонимен 88 : Разбира се, че има значение - това са вноски, които съм плащала 30 год. Решението на НОИ е факт. Все едно, че са определили 12 мес обезщетение, сумата е позор
89
1
 
5
 
! Отговори
Ади преди 1 ден
До Анонимен 85 ""Аз защо имам двойна над средната заплата за Швейцария и то в София?!" Жив и здрав бъди ..., но до кога??? Не желая нищо лошо - Бог ми е свидетел, ти просто дърпаш дявола за опашката, а той си няма друга работа освен с такива като теб.
88
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 ден
До Ади, не е важно колко дълго си осигурявана, а на каква сума. Няма как да си осигурявана на максимално осигурителен доход и да получаваш 24 лв. :)
87
3
 
4
 
! Отговори
Ади преди 1 ден
"Тъй като линията на бедност се определя по една европейска методика, която не отчита жизнения минимум, това води до точно такъв тип числа - 1500 лв. имаме жизнен минимум на човек, а линията на бедност е 638 лв." Аз 30 год, съм осигурявана на максимална заплата, а сега, след като съм съкратена получавам по 24 лв за работен ден - да ви имам демокраията и справедловостта, т.е през почивните дни не трябва да ям, без ток и вода - кой да ги плаща? А лекарствата - ами започнах да ги пия през ден Ее

Спонсорирани публикации