Кога "Под игото" ще стане книжка за оцветяване?

Обясняваме на децата с прости изречения неща, които не могат да се обяснят просто
Обновена: 30 юли 2024 17:18 | 30 юли 2024 17:00, Стела Стоянова
158
Кога "Под игото" ще стане книжка за оцветяване?
Снимка БГНЕС, архив

„Оттук нататък все по 5G-то, по 5G-то“.

Не се ли сетихте каква пародия на редакция е това – разбира се, на „По жицата“, където Моканина съветва Гунчо да върви „все по теля“. Нещо доста общо в сравнение с многострадалното „Под игото“, което бе пренаписвано, представяно като комикс и дори редактирано с добавка „Ако не прочетете този абзац, това няма да се отрази на разбирането на сюжета“. Книгата е издадена по този начин през 2021 година. А „върхът на сладоледа“ беше изданието от тази година под редакция на Руси Чанев, където „чорбаджи Марко стана „търговецът чорбаджи Марко“ и куп архаични, но пък знакови за езика на зараждащата ни се литература думи отидоха в дерето. Защото децата не ги разбирали.

В действителност пренаписването на книги го има и в западноевропейската литература – трагедиите на Шекспир, преразказани за деца, са издадени още през миналия век. Но като че ли никой от хората, които уж се стремят да подхождат отговорно към литературата ни, не се сеща, че когато адаптираме и преразказваме книги, унищожаваме език. Че литературата е не един скучен преразказ на много пъти разказвани сюжети, а езиково приключение, в което четящият трябва да се гмурне. Защото литературата се случва благодарение на необичайния и интересен език, той е солта и пиперът на романа, при който, ако наречем заптието полицай, вероятно няма да осакатим преразказа на сюжетната линия, но ще осакатим живия текст.

Детето, което чете една история, побираща се на вестникарска страница, няма да схване пълнотата на романа. И, ако наистина децата не разбират езика и думите на „Под игото“, по-добре неговото изучаване да се премести в по-горен клас. Когато ще са подготвени адекватно да разберат езика, а не да четат никому непотребни преразкази на творба, чийто сюжет е по-скоро банален, а целият й чар е в езика. Ако трябва, изобщо да не го изучават, а да бъде включен само като част от историята на литературата – като първи български роман. На никого не прави услуга фактът, че с хиляди уговорки децата в прогимназията и без това учат само „Радини вълнения“ – главата от романа, избрана вероятно заради най- многото познати на учениците думички, но неговореща нищо за цялостния текст и извън контекста на „Под игото“.

Опасението ми от подобно изучаване на творбата е, че децата получават представата не за литература, а за комикс. Или за някакъв литературен дайджест, който миксира (една прекрасна българска дума, но разбирана от всички тийнейджъри) езиково богатство на повече от век. Нищо лошо в това, че се опитваме да адаптираме книга към езика на деца, които по-лесно разбират езика на фентъзи светове от два-три века след нас. Но не вярвам учениците, които с лекота разбират езика на елфи и великани от средновековно фентъзи, да се притеснят чак толкова, за да си преведат "онбашия". Стига някой да е успял да им обясни книгата.

Но онова, което унищожава способността им за разбиране на текст, е безкрайно подчинено на факта, че все повече българското образование е сведено до това, да обясняваме на децата с прости изречения неща, които не могат да бъдат обяснени просто. Да ги разтоварим от всичко, което и без това не разбират.

Ако държавата смята, че децата не трябва да учат нещо, което и без това не разбират, нека направо им раздаде дипломите за средно образование, когато още ги запише в първи клас. За останалото е нужно нещо повече – да им обясним, че светът не е насочен само към забавления и лесни познания, както напоследък им се внушава, че не вливането на спешна доза допамин е главното в живота им и че понякога ще се налага да учат нещо по трудния начин, но пък усилията си заслужават. В евтиния свят, в който се откупуваме от децата си с един екран, за да не им обясняваме нищо, това е едва ли не подвиг. Интересно защо никой все още не се е опитал да преведе на „разбираем език“ Питагоровата теорема и някои други базови понятия по предметите, които децата все пак са длъжни да научат. Кой знае защо обаче, всеки смята, че преподаването на литература може да подлежи на шаблонизиране, на „адаптация“, каквото и да означава това, и да отблъсква децата от литературата още повече, като им я разказва във вестникарски усреднен вариант. И че им дава уж познания, като съсипва разбирането за литература.

Имам чувството, че маса специалисти от МОН и учители с пиетет към класиката държат на непременното включване на „Под игото“ в учебниците само поради факта, че то е част от криворазбраната българщина и от уважението към Вазов. Което на практика убива въздействието на романа – по-добре е той да бъде четен, когато човек наистина има готовността да го възприеме. Но не да го превръщаме в пародия на българската литература. Или да го опростяваме дотам, че скоро наистина да се появи във вариант на книжки за оцветяване.

Защото се опасявам, че скоро ще се появи и това.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


158
Още по темата: адаптацияПод игото
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
59
1
 
20
 
! Отговори
Точен преди 1 месец
Още първата глава на "Под игото" е прекрасна картина на семейните ценности. А заглавието е трън в таза на паветниците. Това е проблемът, учениците разбират романа и с архаичните думи. 40 г. съм го преподавал, когато намериш подход, за учениците е интересно. Има още една чудесна глава "Силистра-йолу". Романът не е идеален, но е изключително полезен за възпитанието и знанията на тийнейджърите.
58
1
 
6
 
! Отговори
Мдааа, преди 1 месец
вятъра на промяната се усеща и в редакцията на независимите Беефффски медии като донос.бг... За пръв път ще се съглася донякъде с автора на "анализа" - Стоян Стелий. По важния въпрос е:ЗАЩО ЧАК СЕГА,МИЛИ МИ$$ИРЧЕТА?!? И КЪДЕ СПАХТЕ ПОСЛЕДНИТЕ 20 ГОДИНИ - 24/7 ПРОМИВАНЕ НА МОЗЪЦИ И ЮРОАТЛАНТИЧНА ПРОПАГАНДА В СЛУЖБА НА ПОСОЛСТВОТО?!? Леко с чупките в кръста,Урсулю Фродолайнен ще ви прати ЕС-факт4екиджиите да ви напомни,че всичко извън мейнстрийма на БрюкСелската секта е "руска пропаганда" :)
57
9
 
2
 
! Отговори
до 53 преди 1 месец
Има реална наука, включително социални науки напр история, а не романи, пропаганди, религии и други убиващи съзнанието предмодерни бълвочи.
56
0
 
4
 
! Отговори
:) преди 1 месец
Ама те искали свободни и независими българи, ама ся малко ше трвабва да изчакате, щото няма финансиране за стартиращ бизнес. В 100 кила гом*на ми кисне сърцето, нямате ядове, ша изчакам и аз.
55
30
 
7
 
! Отговори
Йо преди 1 месец
Иван Вазов е супер надценен и като писател, и като личност! Въобще няма да липсва, ако "Под игото" бъде махнато от програмата. Скучна книга, исторически неточен сюжет, наистина пълна с турски думи, които са неразбираеми за днешните млади. Пък уж бил срещу турците, а то половината книга е написана на турски език. Книга създаваща омраза към днешна Турция, което е ненужно. (Не, нямам нищо общо с Турция).
54
2
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Българио, за тебе те умряха, една бе ти достойна зарад тях, и те за теб достойни, майко, бяха И твойто име само кат мълвяха, умираха без страх.
53
7
 
17
 
! Отговори
Факт преди 1 месец
Тука разни дето нито са чели "Под игото", нито имат деца дават акъл и борят евроатлантизма. Факт!
52
0
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
До центрист А от чия интелектуална продукция се интересуваш? На демократичните ни новинари, партии, откриване на спортни събития? Какво е интересно сега в училище?
51
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Точно като му пречиш на умственото развитие с подобно "образование" и става на б..оk..луk.
50
4
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Принципно нула от другите проблеми са аргументи да се учат иван вазов и подобни материи.
49
9
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Иван вазов е централното лице в предните фашистки тип пропаганди, това че и либералната трябва да бъде заменена от реалността не значи, че те трябва да стоят, нито че трябва иван вазов да се учи.
48
4
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Това че сте *** и не можете да с оправите и с криминалните рецидивисти и ви управляват мафиоти не значи, че трябва да се учи иван вазов.
47
1
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Когато другарят Путин и султан Ердоган разпарчетосат България и кажат на политицитите ни да се ибтвгз!Тук само женчовци и лгбт са останали!!!!!
46
7
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
До мишмашТова на някакво елементартно ниво е реален сюжет, за разлика от конспиративните теории, и от сюжетите и героите на иван вазов.Поради това освен конспиративните теории не искам ако съм ученик да уча именно и иван вазов.
45
1
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Изчезването на Бг под атлантическо робство
44
3
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Тоя на снимката така се е нацупил все едно ака ....
43
19
 
3
 
! Отговори
центрист преди 1 месец
Не се интересуваме от "интелектуалната" продукция на иван вазов и изобщо на ултранационалисти. Не се интересуваме и от разни учителчета които лъжат учениците си с разни исторически и пропагандни фантазии независимо десни леви или съветски.
42
4
 
18
 
! Отговори
мишмаш преди 1 месец
"Под Евроатлантическото иго" ще се казва романа който ще замести "Под игото". Ето и едно изречение "В една лятна нощ Урсула и Джон Байдън седнали под ГМО лозята на Барак Обама и обсъждали нов световен ред."
41
5
 
6
 
! Отговори
Кога ли?! преди 1 месец
Когато каже Пеевски!
40
0
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
ТО И БГ ОСТАНА САМО НА КНИЖКА ДЪРЖАВА ЙОК