Кога "Под игото" ще стане книжка за оцветяване?

Обясняваме на децата с прости изречения неща, които не могат да се обяснят просто
Обновена: 30 юли 2024 17:18 | 30 юли 2024 17:00, Стела Стоянова
158
Кога "Под игото" ще стане книжка за оцветяване?
Снимка БГНЕС, архив

„Оттук нататък все по 5G-то, по 5G-то“.

Не се ли сетихте каква пародия на редакция е това – разбира се, на „По жицата“, където Моканина съветва Гунчо да върви „все по теля“. Нещо доста общо в сравнение с многострадалното „Под игото“, което бе пренаписвано, представяно като комикс и дори редактирано с добавка „Ако не прочетете този абзац, това няма да се отрази на разбирането на сюжета“. Книгата е издадена по този начин през 2021 година. А „върхът на сладоледа“ беше изданието от тази година под редакция на Руси Чанев, където „чорбаджи Марко стана „търговецът чорбаджи Марко“ и куп архаични, но пък знакови за езика на зараждащата ни се литература думи отидоха в дерето. Защото децата не ги разбирали.

В действителност пренаписването на книги го има и в западноевропейската литература – трагедиите на Шекспир, преразказани за деца, са издадени още през миналия век. Но като че ли никой от хората, които уж се стремят да подхождат отговорно към литературата ни, не се сеща, че когато адаптираме и преразказваме книги, унищожаваме език. Че литературата е не един скучен преразказ на много пъти разказвани сюжети, а езиково приключение, в което четящият трябва да се гмурне. Защото литературата се случва благодарение на необичайния и интересен език, той е солта и пиперът на романа, при който, ако наречем заптието полицай, вероятно няма да осакатим преразказа на сюжетната линия, но ще осакатим живия текст.

Детето, което чете една история, побираща се на вестникарска страница, няма да схване пълнотата на романа. И, ако наистина децата не разбират езика и думите на „Под игото“, по-добре неговото изучаване да се премести в по-горен клас. Когато ще са подготвени адекватно да разберат езика, а не да четат никому непотребни преразкази на творба, чийто сюжет е по-скоро банален, а целият й чар е в езика. Ако трябва, изобщо да не го изучават, а да бъде включен само като част от историята на литературата – като първи български роман. На никого не прави услуга фактът, че с хиляди уговорки децата в прогимназията и без това учат само „Радини вълнения“ – главата от романа, избрана вероятно заради най- многото познати на учениците думички, но неговореща нищо за цялостния текст и извън контекста на „Под игото“.

Опасението ми от подобно изучаване на творбата е, че децата получават представата не за литература, а за комикс. Или за някакъв литературен дайджест, който миксира (една прекрасна българска дума, но разбирана от всички тийнейджъри) езиково богатство на повече от век. Нищо лошо в това, че се опитваме да адаптираме книга към езика на деца, които по-лесно разбират езика на фентъзи светове от два-три века след нас. Но не вярвам учениците, които с лекота разбират езика на елфи и великани от средновековно фентъзи, да се притеснят чак толкова, за да си преведат "онбашия". Стига някой да е успял да им обясни книгата.

Но онова, което унищожава способността им за разбиране на текст, е безкрайно подчинено на факта, че все повече българското образование е сведено до това, да обясняваме на децата с прости изречения неща, които не могат да бъдат обяснени просто. Да ги разтоварим от всичко, което и без това не разбират.

Ако държавата смята, че децата не трябва да учат нещо, което и без това не разбират, нека направо им раздаде дипломите за средно образование, когато още ги запише в първи клас. За останалото е нужно нещо повече – да им обясним, че светът не е насочен само към забавления и лесни познания, както напоследък им се внушава, че не вливането на спешна доза допамин е главното в живота им и че понякога ще се налага да учат нещо по трудния начин, но пък усилията си заслужават. В евтиния свят, в който се откупуваме от децата си с един екран, за да не им обясняваме нищо, това е едва ли не подвиг. Интересно защо никой все още не се е опитал да преведе на „разбираем език“ Питагоровата теорема и някои други базови понятия по предметите, които децата все пак са длъжни да научат. Кой знае защо обаче, всеки смята, че преподаването на литература може да подлежи на шаблонизиране, на „адаптация“, каквото и да означава това, и да отблъсква децата от литературата още повече, като им я разказва във вестникарски усреднен вариант. И че им дава уж познания, като съсипва разбирането за литература.

Имам чувството, че маса специалисти от МОН и учители с пиетет към класиката държат на непременното включване на „Под игото“ в учебниците само поради факта, че то е част от криворазбраната българщина и от уважението към Вазов. Което на практика убива въздействието на романа – по-добре е той да бъде четен, когато човек наистина има готовността да го възприеме. Но не да го превръщаме в пародия на българската литература. Или да го опростяваме дотам, че скоро наистина да се появи във вариант на книжки за оцветяване.

Защото се опасявам, че скоро ще се появи и това.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


158
Още по темата: адаптацияПод игото
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
79
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Вродено е и е неизбежно ако не си клиничноболен и да съжаляваш другите хора и да искаш да им помогнеш!
78
0
 
27
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
С лесно научени деца бъдещето на една държава е едно-слугинство и робство. За да стане един човек силен и борбен, да е полезен на родина и народ трябва да е научен да разбира и осъзнава околния свят. Адаптираната книга е като адаптираната храна - изглежда като оригинала, но няма вкус и хранителна стойност. Не си спомням да ми е било трудно когато съм чел "Под игото", намирал съм начини да разбера непознатите думи. С какво новите поколения са по-специални от нас? Ние дори нямахме GOOGLE под ръка.
77
2
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Когато другарят Путин и султан Ердоган разпарчетосат България и кажат на политицитите ни да се ибтвгз!Тук само женчовци и лгбт са останали!!!!!
76
16
 
1
 
! Отговори
хюго капет преди 1 месец
Под игото въобще не може да се сравнява с по жицата, аре стига глупости
75
6
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Да се приема ултранационалист писател за добронамерен към читателите си е изключително наивно и нередно.
74
2
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Когато другарят Путин и султан Ердоган разпарчетосат България и кажат на политицитите ни да се ибтвгз!Тук само женчовци и лгбт са останали!!!!!
73
15
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
В под игото нарочно липсва цялата тогавашна модерна цивилизация и присъства само тогавашната запазена старовремска провинция със своите хора, по това се вижда че романът таргетира селските слоеве на тогавашното българско население и съзнание. Горната шапка е нормално и тогава и сега поне да е загрижена за по-наивните местни и да се опитва да ги спаси от тоталитарният национализъм, който тогава де факто е бил наложен.
72
2
 
9
 
! Отговори
до 67 преди 1 месец
Бас, че това е най обичания роман от турци и в Турция! Текста е автентичен, езика, а те са автентични хора и не бързат да се джендеросват, пазят традициите и уважават стойностите!
71
1
 
13
 
! Отговори
новата версия преди 1 месец
Под игото ще бъде преименувана на Под присъствието! Така е по-демократично. А отделни глави ще бъдат цензурирани за да не се плашат децата от натуралистични описания на сцени. Ще остане само пиенето на руйно вино на домашната трапеза. И там където българи и турци си правят комплименти: Буюрунус ефенди! Ашколсун! и прочее.
70
15
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Художествената литература предотвратява формирането на нормална човешка психика, замества реалността и те прави на умствено недоразвит и умствено болен. Това сме го забелязали по себе си и е редно да спрете да ни разболявате.
69
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
В училише:- Кой е прочел "Под игото"?- Трябваше да го прочетем ли?- Разбира се!- Да му се невиди, а аз го преписах.
68
8
 
2
 
! Отговори
Бау преди 1 месец
До 60 /даскалица/! Прав сте, госпожо! Аз четох само Тлака в Алтъново и как Боримечката преборил Радка и Станка!! След това се прехвърлих на Нова земя, защото с право Вазович е смятал, че това е по стойностното му произведение! Вие него преподавали ли сте, или само Пиянството на един народ!?
67
19
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
"Иван Вазов е супер надценен и като писател, и като личност! Въобще няма да липсва, ако "Под игото" бъде махнато от програмата." - На турците няма да ум липсва, съгласен съм!
66
3
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
"Ами едва ли много от коментиращите тук са чели въобще книгата" - Ама даже не сме я и чували ..
65
5
 
8
 
! Отговори
Под игото, преди 1 месец
повече няма да се печата и продава! Защото тази книга може да предизвика протести от страна на ДПС или на турското посолство. А ние държим на добрите отношения с комшиите и братя по оръжие в пакта НАТО. Може и българските турци да протестират, че все още се печата и продава този роман. Те могат да го възприемат като антитурски!
64
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
До 58 - Примери? Чалай да отгатна? Das Kapital?
63
4
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Всъщност дебатите отностно осъвременяването на под игото се водят защото точно него няма да го махаме, но в такъв случай трябва да се махат други "велики книги" и повтаряне на относително безмислена материя, за да се освободи място за адекватна научнотехническа такава, която все пак би трябвало да е централна, а не г.л..у,по,с,тите на местните глуп.а.ц,,и.
62
2
 
6
 
! Отговори
Българин преди 1 месец
Книжка за оцветяване с наблягане на дъгички и други гей-елементи. Рада е била лесбийка, а Бойчо Огнянов е бил преследван от законната турска власт, защото се е борил за правата на гей-обществото.
61
2
 
2
 
! Отговори
центрист преди 1 месец
Средновековното фентъзи не е по-добро. Ние си изгубихме много време именно с него под романова филмова компютърноигрова или картоигрова форма. Въведете нормална програма по техника и инженерство вкл компютърни технологии и роботика, изрежете от измислиците и многократното повтаряне на материя по местната тематика.
60
3
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Ами едва ли много от коментиращите тук са чели въобще книгата,но многоо акъл тръгнали да дават. Обаче като дойдат изборите си *** вкъщи от дивана и само казват как наказвали политиците като не гласуват. И накрая ДПС втора партия. Е голямо няказание за политиците. Като сте толкова умни и начетени дали с нещо наказахте политиците или сами се наказахте с този мързел. Не ви ли е срам да оставяте Доган да ви управлява. Книгата да ви е проблема