До 20 години всеки втори работещ ще е над 55-годишна възраст

Възрастовото разслоение на пазара на труда е все по-отчетливо
21 авг 2024 07:30, Стела Стоянова
139
До 20 години всеки втори работещ ще е над 55-годишна възраст
Снимка БГНЕС, архив

До 20 години всеки втори работещ ще е над 55-годишна възраст

Проблемите със задържане и развитие на способните работници и служители придобиват все по-критично значение за бизнеса. Под натиска на тежка демографска криза и бързозастаряващо население, работодателите са принудени постоянно да подобряват стратегиите си и мерките за създаване на приобщаваща работна среда, където всеки да се чувства ценен и уважаван и може да разгърне своя потенциал и способности.  Необходима е промяна на фокуса - от организацията към хората.

Това е изводът от проведени от Българска стопанска камара в партньорство с КНСБ анализи на възрастовото многообразие и поколенческите различия в работната сила в пет икономически сектора - консервна промишленост, дървообработваща и мебелна промишленост, металургия, производство на пиво, търговията с петролни продукти. В проучването са включени пропорционален брой големи, средни и малки предприятия от избраните пет икономически сектора, пише "Сега".

За последните пет години броят на заетите в тези сектори е намалял средно с около 16%. Причините са свързани с намаляване на броя на предприятията в някои от секторите и кризата с пандемията от COVID-19. Най-значителен е спадът на работна сила в мебелната промишленост.

Устойчивата тенденция към застаряване на населението се потвърждава от резултатите от изследването - 2/3 от заетите са представители на по-възрастните поколения над  40 г. Ако темповете на застаряване на работната сила се запазят, в следващите 20 г. броят на работещите на възраст над 55 г. ще достигне 48% (почти всеки втори), се посочва в изследването.

Не само намаляващата и застаряваща работна ръка обаче са бариера за растежа на компаниите и на икономиката ни. Проучването показва, че всяко второ предприятие се сблъсква с проблеми в нагласите на работещите, свързани с ниска мотивация, нежелание за обучение и усъвършенстване, липса на ефективност, инициативност, креативност и отрицателна нагласа към промените.

Също така почти всяко второ предприятие страда от липсата на комуникативни умения в ръководния и изпълнителния персонал и от ниската устойчивост на напрежение и стрес в работата.

На този фон възрастовото разслоение в работната сила се откроява все по-отчетливо, посочват авторите на изследването.

На работното място се сблъскват четири поколения, които имат значителни различия в своите ценности, трудови нагласи и модели на поведение - поколение Z (18-26 г.), поколение Y (27-39 г.), поколение Х (40-54 г.) и поколение Т (55-65+ г.). А умението да се използват силните страни на всяко поколение в интерес на работата и да се трансформират различията в конкурентен корпоративен актив, носещ добавена стойност, е сериозно предизвикателство пред фирмените политики за управление на човешките ресурси.

Поколение Y или „Милениум“ (27-39 г.) е най-ухажваното на пазара на труда. При него се наблюдава и най-силно текучество. Хората от това поколение очакват „всичко сега“ и не се колебаят да променят местоработата си, ако възможностите за развитие, условията на труд и заплащането, не кореспондират с представите им. Почти всеки четвърти от заетите на възраст 27-39 г. е напуснал предприятието си в последните две години.

Втората по текучество (22%) е възрастова група са заетите на възраст 40-54 г. Поколението Х държат най-много на размера на възнаграждението и не са склонни на компромиси, ако намерят по-изгодни условия при друг работодател.

Предразсъдъците и стереотипите към възрастта са дълбоко вкоренени в общественото съзнание и ,разбира се, се проявяват и в работната среда. Изследователите наричат това явление ейджизъм (ageism), което означава неразбиране, пристрастие, негативно отношение към индивиди и групи въз основа на тяхната възраст. Проблемът е, че според резултатите от изследването, около 70% от анкетираните ръководители споделят (в една или друга степен) такива погрешни нагласи.

Анкетите показват, че преобладава мнението и сред четирите поколения, че младите учат по-добре от възрастните, имат повече хъс за работа и са по-креативни. Авторите на изследването обаче подчертават, че тези твърдения са спорни, защото не са подкрепени с обективни доказателства от науката и практиката.

В същото време преобладаващото мнение на по-възрастните работници и служители към по-младите им колеги е, че те са по-безотговорни, по-недисциплинирани и невнимателни, по-малко ангажирани към фирмата и искат повече, отколкото заслужават да получат.

От своя страна мнението на младите за по-възрастните работници е, че са по-неработоспособни, не разбират новите технологии, трудно приемат проблемите и преувеличават трудностите, с които се сблъскват.

Въпреки че 80% от изследваните лица считат, че най-успешен може да бъде екипът, съставен от няколко поколения, дистанцията във възрастта остава значим фактор за неразбирателството и проблемите в общуването на работното място. Най-трудно намират общ език и разбирателство помежду си поколенията на най-младите - Z и на най-възрастните - Т. Над 68% от заетите на възраст 18-26 г. споделят, че имат затруднения в общуването с хората над 55 г. и обратното – 60% от възрастовата група 55-65+ г. имат същите проблеми с най-младите.

От друга страна, междинните поколения Х (40-54 г.) и Y (27-39 г.) са затруднени в комуникациите и разбирателството както с най-младите, така и с най-възрастните си колеги.

Предразсъдъците и дискриминационното отношение към възрастта най-често се проявяват в критични ситуации. Например, 17% от представителите на по-възрастните поколения считат, че е справедливо „да се освободят млади хора, защото те по-лесно ще намерят нова работа“. Около 13% от поколение Z, 11% от поколение Y и 7% от поколение Х, считат, че е справедливо „да се освободят възрастни хора, защото те не са достатъчно пълноценни“. Въпреки че нормативната уредба изисква в такива случаи да се освобождават лица с ниска квалификация и незадоволителни резултати, 42% от поколение Z, 35% от Y, 27% от Х и 24% от Т застъпват становището, че е правилно „да се освободят хора, навършили пенсионна възраст, независимо дали са опитни и полезни за предприятието“.

Ръководителите на предприятията не са изключение от тези тенденции, което е притеснително за нивото на тяхната комуникативна и социална компетентност, емоционална интелигентност и умения да управляват екип от хора от различни възрастови групи, се посочва в изследването. 44% от анкетираните твърдят, че възникването на конфликти и изострени междуличностни противоречия в екипа или предприятието, се случват от време на време, а 13% - често или постоянно.

Преобладаващата част (72%) от най-младите и почти всеки втори (43%) от най-възрастното поколение, в една или друга степен са били обект на язвителни или привидно шеговити подхвърляния от колеги по отношение на тяхната възраст.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


139
Още от Общество
Над половин милион гледания събраха видеа на млади студенти от НАТФИЗ в ТикТок
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
90
3
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
От една страна, хората застаряват и има по-малко годни за работа. От друга страна, ИИ прави работниците излишни. Да видим къде двете тенденции ще се срещнат.
89
4
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
Всеки има право да работи. Но наблюдавам, че над 60% от младите хора са мързеливи и лентяи! Нито учат, нито работят! Или се записват в някой университет да отбият номера, че уж учат, за да не работят и да лежат на тати и мама! А са по дискотеки и навиват километража из улиците. Мързеливо поколение идва! Но животът е суров и не обича мързеливите!
88
3
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
До 92, и за това нямат топки да я променят и да стане лична партида. Колко мързели ще ровят по кофите тогава..... заслужено при това.
87
1
 
6
 
! Отговори
до 89 преди 3 седмици
Ами то на това се разчита всъщност - че не всички ще доживеят да си ползват вноските. Иначе системата няма да издържи.
86
1
 
2
 
! Отговори
Ами зъдайте условия преди 3 седмици
за живот, хората да се размножат малко и тамън ще имате стажанти след 20 години.
85
2
 
8
 
! Отговори
Абе искам да знам.. преди 3 седмици
Кво става с вноските за пенсия, като умреш преди 65г...кой айдук ги повлича? Щото доста човеци не стигат до 65...айде, данъците са си данъци, ама щял живот ти удържат и утре като се гътнеш предварително, тогава кво..?
84
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
До Анонимен 89. Ква е тая фирма кви са тия ненормалности ? За каква работа става въпрос ?
83
0
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
Ще ви споделя моя опит: аз съм от поколението Х. Работя във фирма, където трябва да си отчиташ изработеното време до минута всеки ден, за да се види дали има нужда от теб или не. Количеството на работата не е постоянно - един ден повече, друг ден по-малко. Ти обаче трябва и тогава да отчетеш пак пълен работен ден, иначе - проблем. Ако ме махнат, другите ще работят извънредно. Е, каква нагласа очакват от хората? Кой е изненадан?
82
4
 
9
 
! Отговори
Бай Иван преди 3 седмици
"Умнокрасивите" да се хващат да работят, като им забраним нпо-та и грантовете, ще стават само за продавачи в мола ;)
81
2
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
До 36 годишен Искрено ти пожелавам да ти се случи както го планираш, но не се заричай. Нали знаеш лафа, "Ако искаш да разсмееш Бог, разкажи му плановете си". На твоята възраст и аз мислех, че на 50 животът ми ще е напълно осигурен и охолен, но ей на, продължавам да бачкам и си налагам по-строга финансова дисциплина, отколкото преди.
80
3
 
8
 
! Отговори
Франсето преди 3 седмици
Не съм съгласен с условията на живот, заплащането на труда, данъчната политика, безплатните придобивки на фона на тази скъпотия за този и онзи. В България не желая да продавам труда си срещу жълти стотинки! Знания, образование и квалификации - всичко съм си постигнал сам! В паспорта ми пише "Европейски съюз", мое основно човешко право е да избирам къде да живея и да се издържам! В София ДГ и училищата се пукат по шевовете. Не ми говорете за липса на раждаемост! Просто задръжте младите!
79
1
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
До Анонимен 86 Слушай бе "приятел"....за 32г съм натрупал 10х.лв в тоя 2 п.ф...след още 10г. инфлацията ще ги е изяла и вместо да вземеш по-висока пенсия, ще вземеш колкото за едно погребение и то след 65г , АКО СИ ЖИВ. Ама видиш ли, те парите се унаследявали...дрън-дрън и сравнението ти със Северна Корев е неуместно. Говорим за всеобща манипулация на всички работещи и фактите кой го е въвел това престъпление са си ФАКТИ, а не политичека пропаганда.
78
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
До Анонимен 84. Въшки ще внесеш. Това да не са домати бе.
77
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
До Зу 86. Кой свят по-конкретно ?
76
1
 
7
 
! Отговори
75 до 78 преди 3 седмици
Положително няма да се понрави на никого, но иначе къде е изходът от този глобален дисбаланс в абсолютно всички сфери на живота ни? Всички го усещаме, но нищо не правим, защото сме обезправени, обезсърчени, объркани. Ясно е, че така не може да продължава. Наскоро в английски форум един от най-одобряваните коментари беше "В последните няколко месеца наблюдавам промяна на по-зле, каквато не съм виждал през всичките си 75 години." Иначе да, ако можем да избегнем катаклизъм ще е хубаво...
75
3
 
4
 
! Отговори
африкански бик преди 3 седмици
Да работата черните,за да станат бели като нас.
74
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
До Анонимен 85. Защо трябва някой да ходи някъде другаде бе ?
73
2
 
4
 
! Отговори
Зу преди 3 седмици
Парите съществуват от както е създаден този свят ,под една или друга форма.
72
4
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
Голяма работа. Ще внесем работници, както всяка друга развита държава. Прави се по цял свят.
71
2
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
До 88 Да си затворен в концлагер хубаво ли го наричаш? Как пък ЕДИН от всички комунисти не пожела да отиде на хубаво в някой комуностически концлагер. ЕДИН бе. Не повече.