ВиК- дружествата искат такса вода и за необитаеми имоти

Иначе цената нямало да е социално поносима
17 окт 2024 08:00, Стела Стоянова
195
ВиК- дружествата искат такса вода и за необитаеми имоти
Снимка БГНЕС, архив

Цената на водата да стане двукомпонентна, като абонатите плащат такса към ВиК операторите дори когато потреблението на вода за месеца е нулево. Това искане е представил на Годишната среща на общините председателят на Българската асоциация по водите (БАВ) Иван Иванов, цитиран от БТА.

В сдружението членуват ВиК дружествата в страната, които, подобно на други комунални услуги, искат да таксуват домакинствата за това, че имат достъп до ВиК мрежата, без значение дали ползват вода или не.

Според Иванов цената на водата трябва да се раздели на две компоненти - постоянна и плаваща. “Постоянната трябва да покрива разходите на ВиК дружествата за поддържане на мрежата, докато плаващата ще бъде за разходите, свързани с отстраняване на аварии, заплати, поддръжка на техника и др.,” обяснява Иванов.

По думите му при подобно ценообразуване ВиК операторите ще имат предвидимост за постоянни доходи, които да инвестират в подобряване качеството на услугата. "Операторите имат постоянни разходи по поддръжката на мрежата, независимо дали в даден имот живеят хора или не. Собствениците на такива имоти трябва да плащат твърдата компонента", казва Иванов.

”Въвеждането на постоянна и плаваща такса за водата ще да бъде по-справедливо и за самите потребители, защото общата тежест на експлоатационните разходи на дружествата щяла да се разпределя между всички потребители”, твърди той. "Ако се премине към този начин за образуване на цената на водата, за някои потребители тя ще бъде намалена. За хората с повече имоти обаче услугата ще поскъпне", казва Иванов. И уточнява, че КЕВР ще регулира и двете компоненти на цената на водата.

Идеята за таксуване и на имотите с нулево потребление на вода периодично се появява в публичното пространство. МРРБ дори на два пъти представи проектопромени в Закона за водоснабдяването и канализацията, с които предлага нов начин на определяне на цената на водата за домакинствата. Отново става въпрос за две компоненти - фиксирана сума за достъп до услугата и променлива цена на кубичен метър потребено количество.

Законопроектът обаче бе силно разкритикуван и така и не бе внесен в Народното събрание. Първо, защото в него се предлагат само общи формулировки за новото ценообразуване, като всички детайли се остават за изясняване в наредби. Второ, има опасения, че заради едни и същи услуги, като довеждане на водата до домовете например, ще се плаща два пъти - веднъж чрез фиксираната компонента, и втори пък - чрез плаващата. Освен това, за да се въведат подобни разграничения, цената на водата на кубичен метър в отделените общини първо трябва да се намали, за не се натоварят с по-високи сметки домакинствата заради новата фиксирана такса. Появиха се сигнали, че ВиК дружествата готвят притеснително високи фиксирани такси, заради което сегашните сметки за вода може да скочат двойно.

МРРБ оправдава исканата нова такса с ангажимент в Плана за възстановяване и устойчивост да бъде подобрено финансовото състояние на ВиК дружествата. Но в този план има изискване и да се осигури подпомагане на уязвимите потребители, което министерството мълчаливо подминава.

От държавния ВиК холдинг разкриха истинските мотиви за въвеждане на "такса водомер" в необитаваните имоти. "Населението и потреблението намаляват, но не и разходите за издръжка на ВиК дружествата. Има много населени места с празни домове. Останалите, ако трябва само на тях да разчитаме, тогава цената ще стане висока и няма да е социално поносима“, коментира преди време Лозко Лозев, председател на УС на „Български ВИК холдинг“.  

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


195
Още по темата: ВиКтакса вода
Още от Общество
Пиян шофьор без книжка хвърли 150 евро на полицаи
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
121
2
 
4
 
! Отговори
Макрон преди 3 часа
Софийска вода се държи от французи.Решили са да ни понатварат малко.
120
0
 
12
 
! Отговори
Мхмм... преди 3 часа
Ми то и магазините могат да въведат такса обслужване. Влизаш в магазина, купиш не купиш, 20 лв. такса - да си подсигурят заплатите на служителите...
119
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 часа
"И къде е европейското качество?" - европейското качество зависи от всеки един от нас. Ние сме хората, които трябва да сме организирани и да изискваме от държавата (от институциите). Обаче ние сме разделени, щото сме тарикати. Всеки гледа него си. "Всяка коза за свой крак", нали така? Ето затова ще ни плякат както си искат. Затова няма нито един осъден за престъпленията от 1944-1989, затова няма нито едно разкрито що-годе от по-голям калибър фин.престъпление или убийство вече 35 години и така.
118
1
 
2
 
! Отговори
За 126 преди 3 часа
Няма го абоната, ама абоната има съсед, който ползва и плаща. Връща се абоната и заварва задължения от показания по главен водоромер /разпределение бе/. Главните водомери са на ВиК, проверяват си ги във ВиК, показанието на съседа също се отчита от ВиК. Главния водомер дали е изправен, само във ВиК знаят. А съседът ако е роднина на някой от ВиК, ще си плащаш и защото те е нямало, и защото не си роднина. Ама карай си БМВ-то, не се меси.
117
0
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 3 часа
"Клиентът винаги има право!" - това, за монополистите! Ще дойде време да ви го напомним! Не се правете на УЛАВИ!
116
1
 
6
 
! Отговори
Сту преди 3 часа
До колегата счетоводите. Аз те разбирам, но не съм съгласен. По твоята логика и живущите на първия етаж трябва да плащат за асансьор. Пак идва техник и го поддържа и харчи ток, нали? Такива разходи не могат да са за сметка, на хора, които не ползват услугата.
115
0
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 3 часа
Целта е да се граби И от икономическите емигранти, които живеят и работят в чужбина, понеже в Бг условията за труд, живот и развитие са много "хубави".. Докато си играем на фалшиви избори и ДEMOKPAЦИЯ - така ще е! ВиК и ЕНЕРГОДРУЖЕСТВА да се връщат в ръцете на народа! Във всеки град се знаят крадливите дерибеи от ВиК. Само да не стане така по някое време да НЯМА КЪДЕ ДА СЕ СКРИЯТ..
114
5
 
3
 
! Отговори
До 117 преди 3 часа
Ако искаш да се откажеш да ползваш вода в необитаем имот, няма проблем - отказваш се. Но след като платиш такса за посещение на специалист, който да премахне водомера и постави тапа с пломба.
113
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 часа
До Анонимен 121 Аз ще ти кажа - 50 евро на час е за монтьорски труд. Знаеш ли колко платих оня ден за рециклиране на 1 (единия) спирачен апарат на 20 годишен автомобил? 156 лева!!! Тук, у нас! Около час беше процедурата.
112
14
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 часа
Счетоводител съм. Нямам нищо общо с ВиК сектора. Има, няма потребление оператора има разходи по този абонат. Най-малко разходите за инкасатора. И мрежата трябва да се поддържана изправна до този абонат. И т.н. Кой да го плаща? Останалите абонати? "Бедността е наказание за глупостта на един народ!". Същото и с парното. Когато купуваш апартамента, го купуваш с парно, стълбище, външни стени, покрив мазе, ВиК инсталаци и т.н. Мене не ме кефи, нема да плащам. Шъ си карам БМВ, или Ауди на 100 години.
111
1
 
7
 
! Отговори
Зв 114 преди 3 часа
Когато разкарат вятърните мелници от ВиК дружествата, изключат "ветрените генератори", онези, които им служат за надписване на ел. енергия, т.е. на разходите, разкарат прословутата БАВ, на която плащат едни заплати, ще се види, че ВиК ще се окажат на минимум 20-30% чиста печалба. Каквато и да е печалба обаче, ВиК дружествата разпределят по общини, защото такава е организацията на ВиК сектора. Тези пари към общините отиват пак за преразпределяне между "наште". За ВиК дружествата не остава нищо.
110
0
 
8
 
! Отговори
Плащайте Р0бе преди 3 часа
а аз вчера четох Финансовите Декларации на сайта на ЕС на Нашите ЕвроДепутати - добре са Залебили и то още дори да са ЕвроДепутати! дори Волгин - на държавна Работа, заплатата му в БНР е била като на Програмист - 5000 лева на Месец!
109
7
 
5
 
! Отговори
анонимен преди 3 часа
Отивайте да гласувате будали, че да ви поискат и такса въздух който вдишвате ! Гласувайте за да осигурите имунитета на тези които ви обират защото сте БУДАЛИ ! 35 години не ви стигат за да ви дойде акъла !
108
0
 
10
 
! Отговори
до 114 преди 3 часа
И къде е европейското качество? В България може и да си плащаш, и пак получаваш лошо качество, защото иначе какво? Могат да се подиграват с теб както си искат, и нищо не можеш да кажеш, освен да разбереш кой точно го прави и да го причакаш някъде. То други опции няма.
107
3
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 часа
"В Германия колко е минималната ПОЧАСОВА ставка за плащане на ТРУДА?" - няма значение колко е. Понеже ще трябва да ти кажа колко струва най-простото подстригване, колко струва един урок по музика на детето, колко струва едно влизане в сервиза с автомобила за нещо елементарно (примерно подмяна на накладки) и т.н. Мога само да ти кажа, че с минималната заплата в Германия ти НЕ МОЖЕШ да гледаш семейство без държавна помощ, това е истината. Не си мисли, че с МРЗ си някакъв баровец едва ли не.
106
1
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 3 часа
Демократично е
105
1
 
8
 
! Отговори
Муахаха преди 3 часа
Такса Въздух - има Отдавна и тя се Казва ВъглероднаЕмисия - Ал Гор стана 1вият Милиардер от Търговия с този Виртуален Продукт - дето нито ти трябват Завод, нито Работници да го Произведеш - достатъчно е - Подчинените ти във Вашингтон и Брюксел - да го Дефинират, т.е. че Съществува по Дефиниция и струва толко и толко на ДанъкоПлатците!! Стааааааааадооооото си Блеееееееееее- Керванът си Върви!!
104
2
 
6
 
! Отговори
Дайкин преди 3 часа
Казано по ясно това е както със Топофикация.Такса зградна инсталация.Само че в случая със студена вода няма логика защото тези тръби са студени.Може би ще се хванат за това че през лятото в горещините ти охлаждат жилището.
103
0
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 3 часа
Ами ако искам да се откажа да ползвам вода в необитаем имот?
102
3
 
6
 
! Отговори
Работник преди 3 часа
Тези, които надуваха балона, като си купиха по няколко апартамента с кредит с цел инвестиция, сега ще разберат що за инвестиция е това. Следва и нов закон за етажната собственост в който Подавам заявление, че не ползвам имота и не плащам няма да има. Освен това може да се реши празните имоти да се облагат с допълнителен данък, както във Франция