Арестът на Павел Дуров е безпрецедентно събитие: До какво ще доведе?

За всички наши общи врагове сега той е руснак, заяви Медведев
27 авг 2024 07:12, Нели Христова
168
Арестът на Павел Дуров е безпрецедентно събитие: До какво ще доведе?
Снимка: БГНЕС

Шокиращият арест на главния изпълнителен директор на Telegram Павел Дуров, когато слезе от частния си самолет на летище Бурже край Париж през уикенда, е стряскащо, безпрецедентно събитие.

Той е изправен пред предполагаеми престъпления, които могат да включват създаване на условия за измама, трафик на наркотици, организирана престъпност, насърчаване на тероризма и кибертормоз.

Той може и да не е Елон Мъск или Марк Зукърбърг, но е главен изпълнителен директор на технологична платформа с 950 милиона потребители месечно и е първото голямо име в областта на технологиите, което може да се окаже от грешната страна на все по-строгите закони и разпоредби на Европейския съюз в цифровата сфера.

Икона сред защитниците на свободата на словото, Дуров живее в Дубай след отказа си да предаде на Кремъл данните на потребителите на своята подобна на Facebook платформа VKontakte (VK).

Въпреки че стана персона нон грата за Кремъл, той така и не успя да се отърси от подозренията на западните елити, че продължава да е в съюз с руската държава.

Фактът, че руското правителство призова за освобождаването му, а бившият президент Дмитрий Медведев заяви пред медиите, че "за всички наши общи врагове сега той е руснак", ще подхрани още повече тези подозрения.

Може би защото е това, което Медведев нарече „човек от света, който живее прекрасно без родина“, Дуров упорито отказва на исканията на полицията и правителствата да предаде данни за своите потребители.

В интервю за десния американски коментатор Тъкър Карлсън Дуров обяви, че потребителите на Telegram харесват неговата "независимост", "неприкосновеност на личния живот" и "свобода".

Френските власти обаче обвиниха Дуров, че е позволил разпространението на изображения на насилие над деца и е предоставил важен организационен инструмент на организираната престъпност.

Отхвърлянето на правителствените искания направи платформата на Дуров популярна за онези, които искаха да избегнат контрола на други приложения и цифрови услуги, които редовно се съгласяват с подобни искания.

Фактът, че Telegram предоставя криптирани съобщения, помага. Не е случайно, че бунтовете в Обединеното кралство по-рано това лято бяха организирани чрез групи в Telegram, а кадрите от насилието бяха разпространени чрез приложението и намериха път към други платформи.

Групата за борба с расизма Hope Not Hate нарече Telegram „предпочитаното приложение“ за расистите.

Не е изненадващо, че Telegram се обяви в защита на Дуров.

"Telegram спазва законите на ЕС, включително Закона за цифровите услуги - неговото модериране е в рамките на индустриалните стандарти", се казва в изявление на платформата.

"Абсурдно е да се твърди, че платформата или нейният собственик са отговорни за злоупотребата с нея". Но арестът му поставя под въпрос тази позиция.

Какво означава това за други технологични магнати? Онези, които смятат, че фигури като Зукърбърг от Meta или дори собственика на X Мъск, който е превърнал в своя мисия да изнудва европейските власти, пренебрегвайки техните искания за борба с дезинформацията, скоро ще бъдат отвеждани с белезници, може да почакат известно време. Те са много по-големи риби от Дуров.

Арестът на руснака обаче може да е сигнал, че историческото бездействие на Европа - поне в сравнение с нейните бойни приказки - е на път да се промени.

Европа е в дългогодишни антагонистични отношения с големите технологични компании, които настояват, че опитът ѝ да наложи строга регулация, целяща да ограничи вредите от социалните медии, е спирачка за иновациите.

Въпреки това Силициевата долина гледа на този антагонизъм като на нещо повече от досада: Европа рядко се справя с тази задача.

Арестът на Дуров обаче е знак, че тя може би започва да говори за това. Пакетът от европейски законодателни актове, включващ Закона за цифровите пазари и Закона за цифровите услуги, даде на ЕС сили да се опита да обуздае ексцесиите на големите технологични компании.

Вече бяха отправени заплахи за предприемане на действия и налагане на глоби. И сега, когато ръководителите знаят, че се задава нещо, което преди беше немислимо - че може да им се наложи да поемат лична отговорност за действията на компаниите, които притежават - това може да промени оценката им за свързаните с това рискове.

Зукърбърг вероятно знае, че е малко вероятно, поради високия си обществен профил, да се окаже с белезници. Паникьосаните постове на Мъск в собствената му платформа обаче подсказват, че той не е толкова сигурен, което е следствие от лошите му отношения с европейските регулатори.

При властта, с която разполагат отговорниците за глобалните платформи, не е лошо да имат натрапчив страх в съзнанието си. Ако примерът с Дуров е това, което е необходимо, за да накара технологичните ръководители да се замислят два пъти, преди да действат, това със сигурност трябва да бъде приветствано.

Крис Стокел-Уокър, анализ за "Гардиън".

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


168
Още от Русия
Курск, Запорожие: Научиха ли Русия и Украйна урока си след взрива в Чернобил?
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
15
1
 
11
 
! Отговори
Фактически преди 3 седмици
Който чат не може да се слуша от правителствата е лош и трябва да бъде затворен. Който се слуша и директно следят всички е хубав и трябва да се популяризира. Направиш ли п2п чат и вече си "съучастник" в хората какво си говорят. Но дадеш ли кода на някое правителство е хубав чата ти и трябва да го ползват много хора. Това е.
14
0
 
1
 
! Отговори
Ами -не преди 3 седмици
До Анонимен 19 Той е от нашите (за сега).
13
2
 
16
 
! Отговори
Джулиан Сноудън преди 3 седмици
Политически арест плюс западно лицемерие. Да арестуват служителя на цру Цукурбург, има за какво.Слаб политкоректен анализ!
12
1
 
25
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
"Френските власти обаче обвиниха Дуров, че е позволил разпространението на изображения на насилие над деца и е предоставил важен организационен инструмент на организираната престъпност."-------------А ще арестуват ли Зукърбърг по същите обвинения?
11
16
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
Начи някой верва ли...ПЕРСОНА НОН ГРАТА НА КГБ..И цял Кремъл скача в защита -ам ЩО...ам за КО- особено след контролната среща с Вовка в КГБ пост съветски колонии- оставете легендата на спец службите: Дуров в ролята на млад меринджей милиардер " Смелото сърце от Кремъл"- щот в Дубай напоследък има най много "прозорци , стълбища и покриви" на мнооо високо ...пък и самолетни аварии се случват..*** да ти намажат...чайче от новичок да си сръбваш..или да те самоубият - все дела на КГБ
10
2
 
22
 
! Отговори
Точно така преди 3 седмици
Това правят цивилизованите страни създали инквизицията. Озверяла тълпа, готова да линчува някого, защото някакви хора са го нарочили за изкупителна жертва. Обикновено комисионери от Ел
9
3
 
27
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
След инквизицията, холокоста и сегрегацията, запада пак се е запътил към ново преследване на другомислещите. Нещо не им е в ред на западняците, винаги стигат до агресивно налагане на доктрината си чрез репресии. Сега някой публикувал кадри на протести в Англия и Франция и веднага става неудобен, ако кадрите са на протести в Русия и Китай, това било свобода на словото, лицемерничък ни е западнякът. Аз си спомням, че показваха кадри с насилие на протестите в Москва, ако са в Англия е забранено?
8
1
 
13
 
! Отговори
Европа все още не преди 3 седмици
разбира, че такива действия представляват поскоро началото на разпада на европейската цивилизация! Причините са комплексни и за разочарование на голяма част на нискообразованите от Балкана трудно е да се обясно по *** начин. Ацтеки, египтяни, византийци, римляни все високоразвити общества за съответното време са се разпаднали от внесената декадентност! Просто няма място тука да се обяснят сложните процеси в едно гражданско общество, което например в едно пост-робско общество като българското
7
4
 
28
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
Севрна корея ряпа да яде.
6
8
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
Това руския ивелин михайлов ли е?
5
2
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
О боже страх . Агенти дебнат навсякъде. Мълчанието стана злато.
4
7
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
ко ме занимавате с тая перука или косатен имплантант. кът има пари що не даде на децата да си поиграят с тях
3
5
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
Макрон е лгбт
2
8
 
26
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
ЕС трябва да де разпадне час по-скоро.
1
34
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
Дуров е най-обикновен сътрудник на КГБ и това е ясно на всеки, който разбира нещо от политика. Инсценираната му "вражда" с руските власти е точно това - прикритие за дейността на Телеграм, която е основен пропаганден инструмент на руския фашистки режим на запад.