Новото оръжие на Китай в търговската война – юанът

Мнозина вече се опасяват от нова валутна война
7 авг 2019 18:31, Елка Василева
58
Новото оръжие на Китай в търговската война – юанът
Снимка: архив, Reuters

С налагането на нови мита Тръмп иска да оскъпи китайските стоки на международния пазар. Само че сметката му може и да не излезе. Обезценяването на юана е вероятно част от новата стратегия на Пекин в търговската война, пише Дойче веле.

В понеделник един долар вече струваше 7,04 китайски юана – така за пръв път след 2008 година доларът достигна стойност над 7 юана. Миналата седмица, ден преди президентът на САЩ Доналд Тръмп да оповести новите мита, доларът струваше 6,88 юана. Тоест само за броени дни китайската валута се обезцени с над 2%. На фона на 10-процентните мита, с които Тръмп смята да обложи китайските стоки, това изглежда малко. Въпреки това обаче обезценяването на юана може би е част от новата стратегия на Пекин.

Курсът на китайската валута се определя не от търсенето и предлагането, а от Централната банка на страната, която го държи в строги граници. Експертите от доста време смятат, че горната граница е тъкмо 7 юана за долар.

САЩ открай време обвиняват Китай, че умишлено поддържа нисък курс на валутата си, която всъщност се нарича „ремнинби" (или „жемнинби") и буквално означа „народна валута". През 2016 година в предизборната си кампания тъкмо Доналд Тръмп многократно обвини Китай в нелоялна пазарна конкуренция. Ясно е, че колкото по-евтин е юанът, толкова по-конкурентоспособни са китайските стоки на международния пазар.

Промени в курса

Независимо от всички спорове около китайската валута Китайската национална банка вече 11 години поддържа курс от максимум 7 юана за щатски долар. Сега обаче нещата явно се променят. „Трябва да видим какво следва от това", казва Роб Карнел, главен икономист на банка ING в Сингапур. Той смята, че ако при следващата официална фиксация на курса Китайската емисионна банка не коригира тази тенденция, това навярно ще е знак, че Китай тъкмо по този начин отговаря на заплахите за нови американски мита.

„Според моето усещане тази девалвация на юана е преднамерена", казва и Джулиан Иванс-Причърд от Capital Economics в Сингапур. „Показва го моментът – точно след като Тръмп оповести митата". Той добавя, че Китай почти няма друг начин да отговори на заплахите.

Страната би могла да започне продажби на американски държавни облигации или да въведе ограничения върху вноса на метали, но това не са особено ефикасни мерки, смята икономистът. „Валутата определено е най-силният инструмент", обобщава той.

Други причини за девалвацията на юана

Други експерти обаче не вярват, че Китай ще използва юана като оръжие в търговската война. „Не виждам доказателства за това", казва например Клиф Тан от Mitsubishi Financial в Хонконг. „Китайците не искат да ядосват Тръмп още повече." Тан и други икономисти смятат, че девалвацията на юана се дължи на стачките и протестите в Хонконг. „Случващото се там създава много несигурност и нервност", казва и Роб Карнел.

Самият Доналд Тръмп смята всичко за ясно. „Манипулация на валутата!" писа той в Тwitter. И се обърна към своята Централна банка с въпроса: „Слушате ли добре?"

Тази банка, Федералният резерв, едва миналата седмица намали водещата лихва – макар че за това нямаше никаква икономическа необходимост, казва Габриел Фелбермайр, президент на германския Институт за световно стопанство в Кил.

Всъщност, Тръмп настояваше за още по-сериозно намаляване на лихвата. Неговият въпрос към банката подсказва, че президентът иска да използва обезценяването на юана и да наложи още по-сериозно сваляне на лихвата в САЩ. Защото ниската лихва отслабва долара и прави американските стоки по-конкурентоспособни в чужбина.

Нова валутна война?

Чудно ли е тогава, че мнозина вече се опасяват от нова валутна война? А някакво споразумение в търговския спор между САЩ и Китай става все по-малко вероятно. „Не вярваме, че в обозримо бъдеще ще бъде постигнат напредък за решаването на търговския конфликт", казва Рей Атрил, който отговаря за валутната стратегия на австралийската Национална банка.

На подобна позиция е и Роб Карнел, според когото никой не е очаквал, че Тръмп ще оповести нови мита непосредствено след края на търговските преговори миналата седмица. Карнел смята, че за Китай това поражда редица въпроси: „Те сигурно се питат дали техните партньори в преговорите изобщо имат думата. Китай, разбира се, не желае да прави отстъпки в преговорите, а после за награда да получава нови мита. Та това си е двойна загуба", обобщава Карнел.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


58
Още по темата: КитайюанСАЩ
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
47
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
В момента, в който юана паднне, американските стоки в Китай ще станат непродаваеми. Китайците дори няма нужда да му слагат мита. А са най - големия съществуващ пазар. Ако и сложат мита американските стоки съвсем ще я окъсат. А ако предприемат и рестриктивна политика по отношение на американския дълг нещата ще станат интересни.
46
3
 
2
 
! Отговори
Енгелс преди 4 години
До хахотехнологиите вече идват от Китай бе хахо :)
45
1
 
2
 
! Отговори
юбералес преди 4 години
Китай внася храни, там им е слабото място. Кило китайски автомобил е по-евтино от кило българско сирене. Китай нямат най-ценния ресурс - земеделската земя.
44
1
 
4
 
! Отговори
Ха-ха преди 4 години
До Анонимен"ЕС вече развива собствената си производителна индустрия,САЩ се отърва от китайските стоки"Верваш ли си на глупостите?Цели сектори в САЩ и ЕС загинаха под натиска на китайската продукция!От години НЯМА телевизор европейско/американско производство(примерно).И не са само телевизорите...
43
2
 
8
 
! Отговори
Абсолютен факт преди 4 години
САЩ нямат никакви икономически или технологични средства да спечелят битката срещу Китай.Остава им само военната сила,но и тя до 5-6 години ще е недостатъчна.Значи трябва да започнат войната сега,веднага.Но има една засечка и тя не е Параграф 22,а Русия.Затова сега си търсят будали да се жертват за тях...
42
0
 
2
 
! Отговори
икономист преди 4 години
Ако всички големи играчи на пазара - САЩ, Китай, Индия, ЕС и т.н., затворят икономиките си, и произвеждат продукти само за задоволяване на собствените си нужди, ще достигнат до същото пренасищане на пазарите и последващо свиване на растежа, което така или иначе ще се случи. Но това няма как да стане, защото икономиките на тези най-големи играчи са зависими една от друга, дори по отношение на разполагаемите ресурси ако щете...
41
1
 
18
 
! Отговори
До хахо преди 4 години
Остави тая манна небесна за "извънземният" софтуер на тутурутките в джоба,самият гуру на IT производството Т'им Кук го е признал. "Никоя друга страна не може да мине Китай по мащаба,възможностите,инфраструктурата,ниските разходи на каквото и да е производство. Със сигурност не и САЩ"
40
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Пука му на Китай! Но руската дедоларизация на Путин, мисля че спешно трябва да дигаме ограда по Дунава.
39
19
 
0
 
! Отговори
хахо преди 4 години
в джоба на всеки 4овек по света има американски продукт които ти звъни всеки ден .едно е да измислиш технологията друго опаковката .едно е да произвеждаш вилици и лъжици или капа4ки за буркани а съвсем друго технология която да продадеж на тия с вилиците
38
1
 
2
 
! Отговори
икономист преди 4 години
До Анонимен 40Прав си! Там където пазарната икономика е навлезла, няма справедливост! Китайската икономика също се подчинява на правилата на пазарната икономика, и затова ситуацията в страната едва ли е по-различна от тази в останалия свят. А именно, една малка група богаташи и голям процент бедни, които увеличават своя брой. Комунизмът е само политическата система, под която функционира държавата.
37
2
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Добре бе Хахо кога ти или някой друг от твоето семейство си купи продукт произведен в Щатите?
36
0
 
0
 
! Отговори
До 40 преди 4 години
Здрасти, я Пак!!!
35
8
 
1
 
! Отговори
хахо преди 4 години
до анонимен .или си много *** или така ти диктуват да пишеш.предполагам 4е евторото. ина4е би трябвало да знаеш например 4е само калифорния има икономика по мощна от тази на бразилия мексико индия или корея.на вси4ки е ясно 4е вси4ките анонимници сте поставени да провокирате с тъпите си писания.ноявно и сте си много ***.
34
3
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Да видим до кога китаеца -работник ще издържи да работи за дребни стотинки , а партийните им секретари - готованковци ве4е заляха Европа , строят си квартали . Справедливост няма никъде ,комунизъм по китайски зву4и само в ушите на нашите утописти .
33
3
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Интерсно ми е какво могат да произведат и предложат Щатите и то да бъде конкурентно в световен мащаб,изключвам старите железа като F-16 които "продават" на окупирани д'упедавци като нас и евентуално аграрни(гмо)отрови!
32
0
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Уолмарт изхвърли всички американски стоки от рафтовете си, и сега във всяко кътче на САЩ се продават китайски стоки. Американската икономика не може да конкурира китайската по цени и качество, американците които преди произвеждаха стоките които сега са заменени с китайски са без работа. В САЩ има цели пустеещи градове пълни с бездомници и безработни защото няма работа.
31
0
 
7
 
! Отговори
До 35 преди 4 години
И какво се случва в Китай,О най Умнии между всички нас?
30
0
 
4
 
! Отговори
икономист преди 4 години
До ЕС форевърА ти имаш ли, да не би да си китаец?
29
7
 
2
 
! Отговори
ЕС форевър преди 4 години
до икономист,доста си заблуден, нямаш никаква идея какво се случва в Китай.
28
2
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Печеливши ще има, лошата новина е, че чак сме от губещите.