Дойде време Русия да поучава Европа

Москва ще спечели много от кипърската криза
Обновена: 25 мар 2013 21:40 | 25 мар 2013 21:40, Елка Василева
299
Дойде време Русия да поучава Европа
Жозе Барозу и Дмитрий Медведев. Снимка: Reuters

Кипърската криза рязко промени общия тон на отношенията между Русия и ЕС. Налага се усещането, че рекордната делегация от еврокомисари, посетила миналата седмица Москва, е имала за цел пак да подхване разговора, несполучливо започнат от финансовия министър на Кипър - на тема помощ и спасение. Но този път не ставаше дума да бъде спасен един малък остров, а цялата еврозона, пише електронният вестник "Утро".

Ако си припомним руско-европейските лидерски срещи от последните години, трудно ще е да противоречим на бившия френски премиер Франсоа Фийон, нарекъл руско-европейското партньорство "изчерпано" и "хаотично". Последното посещение на делегати от Еврокомисията в Москва обаче преобрази изцяло досегашния диалог.

По време на двудневните преговори европейците не ни отправиха нито един от обичайните вече упреци към Русия, нямаше и сянка от нравоучения. Дори традиционният рефрен, че Русия не изпълнява ангажиментите си в Световната търговска организация, звучеше някак тихо и кротко. Затова пък шефът на ЕК Жозе Барозу извади позабравената вече теза за Европа от Атлантика до Тихия океан и категорично включи в нея цяла Русия. Досущ като Фийон, предложил да се преразгледа концепцията за "голяма Европа", тъй щото Русия да получи привилегировано място в нея.

Барозу заяви: "Всички имаме интерес да бъде създадено единно пространство за движение на стоки и хора от Лисабон до Владивосток". С което изпрати "между редовете" сигнал, че ЕС е готов да пристъпи между другото и към решаване на наболелия визов проблем. Председателят на ЕК заяви също, че "е необходимо да градим обща цивилизация с общи ценности"; не забрави да спомене и ред класици на руската литература и изкуството, дали безспорен принос за развитието на тези ценности.

Колкото до Кипър, европейското ръководство имаше вид, че поднася извинения заради немарливите държавни глави от членките на ЕС, които уж цяла нощ се разправяли как да спасят острова и чак призори сколасали да изготвят едно доста съмнително решение, без да се консултират с Москва. Излиза, че преди "нощната седянка" на Еврогрупата изобщо не е имало никакъв "план А" и той се е появил спонтанно. Въпросната теза на председателя на ЕК естествено прозвуча твърде неубедително, но бе сигнал, че Барозу не одобрява решението на страните членки.

Защо всъщност Брюксел тъй рязко смени тона в диалога с Москва? Ами защото Европа днес повече от всякога изпитва нужда от подкрепата и помощта на своя голям и богат източен съсед.

Сложена вече кажи-речи под контрол, дълговата криза в еврозоната пламна с нова сила. Ситуацията се разви горе-долу по следния начин: спасяваха Гърция - реструктурираха дълговете й - с което пратиха на дъното Кипър. Сега пък решиха да включат в спасителната акция частните вложители и подрониха доверието едва ли не в цялата банкова система на Евросъюза. А Русия поддържа специални, "доверителни" отношения с Кипър - въз основа на инвестиции за много милиарди. И валутните й резерви включват голям дял евро. От кого другиго да търсиш съдействие в създалата се ситуация?

Дойде редът на Русия да учи на ум и разум и да поучава Европа. Владимир Путин нарече предложението на ЕС за конфискационен данък върху кипърските влогове "непрофесионално" и опасно. А Дмитрий Медведев спомена в тази връзка за "слон в магазин за порцелан" и отбеляза, че в случая с Кипър Евросъюзът е направил всички възможни грешки. Наистина, след предложението за конфискационния данък, направено от името на Еврогрупата, макар да бе погребано от кипърския парламент, инвеститорите ще се втурнат презглава да бягат от Кипър (веднага щом отворят тамошните банки). Което може да срути финансовата система, а покрай това и цялата икономика на острова.

При общ обем на кипърския БВП от 18 милиарда долара стойността на депозитите в местните банки е към 70 милиарда долара, а годишните транзакции, извършвани на острова, достигат стотици милиарди. И нещата не опират само до тоя нищо и никакъв Кипър. Вълната продължи напред - испанците също се завтекоха да теглят пари от банковите си сметки. Те с право се опасяват, че скоро ЕС ще предпише и на тяхната страна същото "конфискационно лечение". Еврогрупата посегна на една светиня – неприкосновените частни влогове, и подкопа доверието към цялата банкова система в ЕС. Ето как може да разсъждават инвеститорите занапред: щом Евросъюзът е наднационална организация, значи стига Брюксел "да се заинати" и всеки искан данък ще бъде въведен в която и да било страна от общността. Значи е по-добре изобщо да си нямаш работа с нея.

Впрочем този път именно Брюксел гледа някак да потули нещата и точно това целяха усилията на еврокомисарите в Москва. Те обаче не бяха много убедителни. Най-малкото не получиха от Русия никакви обещания, че ще подпомогне еврозоната и по-специално Кипър. Подчертано бе, че спасителният план трябва първо да бъде съгласуван между Еврогрупата и Никозия. И като цяло, що се отнася до еврокризата, посланието от Москва бе недвусмислено: оправяйте се сами.

В този крайно подходящ момент - едновременно с еврокомисарите, в Москва пристигна новият председател на КНР Си Цзинпин. И ето че преговорите с него минаха от хубаво по-хубаво, в духа на едновремешния лозунг "Руснак и китаец - братя навеки!". Това само по себе си бе вече послание към Европа: Русия има и далеч не тъй проблемни партньори. По време на пресконференция с еврокомисарите впрочем руският премиер все пак остави на ЕС някакъв шанс - обяви се за сближаване с Европа, защото Русия не виждала като подходяща замяна "тихоокеанската цивилизация".

Независимо как ще се развие кипърската криза, вече е ясно, че Русия - дори въпреки моментните загуби (временно блокирани сметки на острова, евентуална загуба на част от влоговете, спад в стойността на акциите на руски банки), в дългосрочен план ще спечели, и то много. Първо, в Европа се стабилизира уважението към страната ни - в днешната криза ЕС си даде сметка, че има нужда от подкрепата на Русия, затова Брюксел вече се държи с Москва далеч по-деликатно, отколкото преди десетина години.

Второ, в крайна сметка руското влияние върху Кипър може да стане още по-силно - особено ако го изключат от еврозоната (нещо твърде вероятно). Островът изглежда ще изгуби значението си на офшорна зона, но ще остане проводник на руските интереси в ЕС.

Накрая, кризата на доверие към банковата система на Евросъюза все повече се засилва - в този контекст Русия има шанс да привлече част от тамошните финансови операции на свой терен. Тогава международният финансов център, изграждан в Москва, ще получи доста солиден "стартов капитал".

(БТА)

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


299
Още по темата: РусияЕСКипър
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
197
3
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Путин го боли фара, че ще вземат парите дето руските олигарси откраднах от Русия и ги изнесоха зад граница. За него е важно ЕС да устиска и да стане възможно по-независим от САЩ.
196
5
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Абе не знам кой кого поучава, ама знам чии кинти хвръкнаха в Кипър. :)
195
2
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Споко бе, Русия и големите държави от ЕС винаги са работели заедно.
194
6
 
3
 
! Отговори
Пълни глупости! преди 11 години
...че руснаците Ги остригаха в Кипър , на 10-нули..няма никакво съмнение!Просто в момента ЕС , прави мили очи на Русия ...за да преглътне по-бързо ГОРЧИВОТО ХАПЧЕ!Колкото до това .."Русия да е световен финансов център"---си е ВЕКОВНА РУСКА МЕЧТА!....АМА САМО С "ТЪРГОВИЯ НА СУРОВИНИ" --НИКОГА НЕ ВЯРВАМ ДА СТАНЕ!
193
6
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Двудневна среща на върха на страните от БРИКС в южноафриканския град Дърбан. Натам гледайте, Русия на това е заложила. Има силата, има влиянието, има огромните богатства. Тепърва ще й се молят смешниците от ЕС.
192
3
 
5
 
! Отговори
Ром и Пуй преди 11 години
"Европа от Атлантика до Тихия океан " , ха ха, ще им се на ЕС. Те каквото са хванали все са го на*рали.
191
9
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Другари ресофили, срам ме е от Вас!Вие искате да вкарате БЕЛАЗ(макар и произведен в Беларус) в моята малка китна градинка с райграс, само и само да ми покажете колко велика машина е това. Че е велика, велика е, ама е направена за други условия и вкарването и в моята градинка ще предизвика само едно - нейното унищожение.Всъщност Вие май точно това искате, понеже трудно приемате, че може да има нещо наистина хубаво и да не е руско :)
190
4
 
16
 
! Отговори
Брат К. преди 11 години
Няма нужда да излизаме от НАТО и ЕС. Достатъчно е да следваме и защитаваме интересите си. А двете бюрократични паразитни организации, едната от които и агресивна, скоро ще се разпаднат от самосебе си.
189
7
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Този мръсен, мръсен свят...Смешно и жалко е прокламаторите на най-хуманните (може и в кавички) идеи да се окажат некадърни да се справят с управлението на Европа и сега да лижат .... на руската мафия.
188
7
 
12
 
! Отговори
буркана преди 11 години
Бай *** няма пари да си плати тока, ама плюе ли плюе от ***, в която е затънал и от която няма никога да се измъкне докато не осъзнае кой и откъде го клати. Палачинката се обръща, 10-15 години в геополитиката са страшно много време и като живееш със стереотипи и си сляп за реалностите около теб, си обречен завинаги да живееш като *** в дупката, която сам си си изкопал.
187
12
 
26
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Крайно време е да се направи референдум за излизане от Европейския съюз и НАТО до като не е станало късно. Пишете каквото си искате знам че съм прав. И още нещо в парламента не повече от два мандата.
186
2
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
до 206Технологично обновление за което можем само да мечтаем.
185
25
 
12
 
! Отговори
Иван преди 11 години
цялата статия е пълна глупост , изпълнена с клишета и представящи нечии мечти за реалности.апропо много ще е страшно ако Русия почне да дава акъл на Европа. четете история!!!
184
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Отговор на 208Пропускаш факта че ивропейския пазар е пренаситен със стоки.За съжаление на богатите членове на клуба не можем да предложим много неща.
183
13
 
9
 
! Отговори
204: преди 11 години
Хайде сравнявайте големината на европейския пазар - 50- милиона потребители (най-големия търговски блок включващ доста от от 10-те най-големите икономики в света) и БОГАТСТВОТО на потребителите в ЕС, и големината на пазара на Русия, и богатството на народа и.Ние вече сме в клуба на богатите, и този пазар е много по-голям за нас отколкото Русия някога ще бъде.
182
2
 
3
 
! Отговори
Българин преди 11 години
До Анонимен 201Приятелю,Чувал ли си поговорката "Нерде Ямбол ,нерде Стамбул " ? Това се сещам ,като чета какви сравнения правиш.
181
7
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
До Анонимен 204:Отминавам комунистическите пропагандни глупости за "сближаване" между ЕС и Русия и колко хубаво щяло да е за нашата "икономика". Все пак, да попитам, как нашите продукти ще станат "конкурентноспособни на руския пазар", ако Русия и ЕС се гушнат? Най ми е интересно, какво било станало в Русия след 2005 г., дето сме го пропоуснали?
180
12
 
7
 
! Отговори
работещ преди 11 години
До Анонимен 201:В какво, *** червена, се изразява "възходът" на Русия?
179
10
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Стига с това делене на Русофоби и Русофили.Сближаването между ЕС и Русия и отпадането на митата ще бъде голям стимул за нашата икономика тъй като нашите продукти ще станат конкурентноспособни на руския пазар.А който не е ходил в Русия след 2005г. нека не се изказва защото е неподготвен.
178
27
 
11
 
! Отговори
работещ преди 11 години
До Анонимен 194:Русия е "фактор" само в тикви като твоята. Иначе е подобна на Китай, но без огромното му население, което превърна Китай в действителен "фактор". А янките и европейците си живеят тържествено, което не им пречи постоянно да реват, колко са зле, руснаците и ние (БЛАГОДАРЕНИЕ НА *** КАТО ТЕБЕ) мизерстваме, те сънуват световно господство, ние - че сме най-големите тарикати. И те и ние потъваме като хипопотам в тиня, но вие, червените тапири, пак сте отворили воняща свинска паст