Цъкаща бомба: Световната пенсионна криза, начини за справяне

В почти всяка богата страна възрастта за пенсиониране трябва да се вдигне
Обновена: 22 дек 2019 19:09 | 22 дек 2019 19:05, Екип на Investor.bg
97
Цъкаща бомба: Световната пенсионна криза, начини за справяне
Снимка: архив, Reuters

Когато става дума за пенсиониране, Франция е като другите страни, само че в по-голяма степен: Всичко в системата й е несъстоятелно. Несъстоятелно е, че в страната има 42 различни пенсионни схеми - една за машинисти, друга за оперни певци и т.н. Несъстоятелно е французите да смятат, че имат дадено от Бога право да се пенсионират на 62 години или дори по-рано. И е несъстоятелно да се бунтуват по улиците всеки път, когато правителството се опита да се изправи срещу тези реалности, пише Андреас Клут за Bloomberg.

Ако възприемат малко по-различна гледна точка, французите всъщност може да имат основание да празнуват. В крайна сметка, както хората в почти целия свят, те могат да очакват по-дълъг живот. Единственият проблем е, че ако те не работят по-дълго, ще трябва да получават пенсиите си в продължение на повече години. Освен това поради по-ниската раждаемост през последните поколения по-малко млади хора ще финансират тези пенсии.

Тази световна пенсионна криза е цъкаща бомба, която не е толкова опасна, колкото климатичните промени, но с почти същите последици за финансовите пазари, жизнения стандарт и много други неща. Тази година почти един от всеки 10 души в света ще се пенсионира, според ООН. До 2070 г. това ще става с приблизително един на всеки пет.

Кризата не е равномерно разпределена. Африка, поне веднъж, има по-малко проблеми, заради относителната си младост. В Северна Америка проблемът е голям. В Азия и Европа той е огромен. Най-старата държава в света (демографски) е Япония, а една от най-бързо застаряващите е Южна Корея. Най-възрастният континент е Европа, а държави като Гърция, Полша, Португалия, Словакия, Словения и Испания са сред най-бързо остаряващите.

Политиците имат всичко на всичко три начина за справяне с тази дилема.

Първият е чрез степента на пенсионния принос: колко са длъжни да плащат в системата хората в трудоспособна възраст. Процентът на вноските върви нагоре в богатите страни. Това представлява нарастваща тежест за младите хора, които се опитват да започнат кариерата си (и се съмняват дали системата дори ще съществува, когато сами те се пенсионират). Алтернативата на това да накарате работниците да плащат повече е финансирането на недостига от хазната, което е чудесен план за предизвикване на следващата криза с държавния дълг.

Още по темата

Вторият начин е чрез степента на заместване: доходите на пенсионерите спрямо това, което са изкарвали, докато са били на работа. Този процент варира от едва около 30% в Литва, Мексико и Великобритания до цели 90% в Австрия, Италия, Португалия и Турция. Тъй като повечето пенсионни системи са неустойчиви, тези нива ще спаднат почти навсякъде. Това означава, че много стари хора ще се окажат бедни.

Това ни води до третия начин: чрез пенсионната възраст. Повишаването й е най-простият начин да се направят пенсионните системи по-устойчиви, като същевременно се премахва тежестта върху по-младите поколения и се обещават повече доходи на възрастните хора. Важното е общото време, което хората прекарват в пенсия, да не се увеличава. Това означава, че пенсионната възраст не само трябва да бъде вдигната незабавно, но и да бъде обвързана с бъдещото нарастване на продължителността на живота.

За съжаление, само една държава, Естония, наскоро повиши възрастта си за пенсиониране. Няколко други, преди всичко Дания, имаха добри пенсионни политики във времето, така че техните системи са на практика устойчиви демографски.

За разлика от тях, повечето други богати страни (дефинирани тук като 36-те членки на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие) са изправени пред проблеми. Едва малко над половината са приели законодателно бъдещи увеличения на пенсионната възраст, които обаче прибавят към нея само половината от годините, с които ще се повиши продължителността на живота за същия период. С други думи, те са недостатъчни.

Още по-притеснително е, че доста правителства отстъпват от разумната политика, като реално намаляват възрастта за пенсиониране, разхлабват правилата за ранно напускане на работната сила или прекъсват връзката с очакваната продължителност на живота, която бяха установили. Сред тези, които се отклоняват, са Канада, Чехия, Италия, Полша, Словакия и Испания.

Причините за тази динамика не са толкова мистериозни. Ефектите от демографските промени, като и тези от изменението на климата, ще се разгръщат постепенно с десетилетия. За разлика от това, в политиката една седмица е дълго време. Лидерите, които гледат надалеч, трябва да предложат на своите избиратели промени, които рушат старите навици и като че ли не носят нищо друго освен неудобство.

Гласоподавателите по принцип възнаграждават такава честност и далновидност у лидерите, като въстават или ги свалят от власт. Това е още една причина по-спокойните умове да говорят открито и да похвалят смелостта на онези политици, които се осмеляват да реформират.

Подобни анализи четете на Investor.bg
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


97
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
39
2
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До АнонименДа, да спрат пенсиите, АМА ДА НЕ МЕ ЗАДЪЛЖАВАТ ДА ПЛАЩАМ АЗ И РАБОТОДАТЕЛЯТ МИ ЗА ПЕНСИОННО ОСИГУРЯВАНЕ. В този случай всеки да си прави сметката- харчиш всичко или си заделяш пари за старини я в банка, я в злато или валута под дюшека.
38
1
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Ако чорбаджиите и изедниците смучат по-малко, нещата ще са различни.Алчност, простотия и похот...
37
7
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
И аз искам бебочета, ама няма свестни мъже.
36
6
 
1
 
! Отговори
До 38 преди 4 години
Нормално, Китай е по-близо до фашизма, отколкото социализъм. Корпорациите и държавата работят заедно, хората да го ду...Знаете. А пък и те имат свободна пазарна икономика, не е планова. Щом не е планова, значи не е социализъм. Абе Китай е сложно нещо.
35
5
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До 36. Нямам против са правят каквото искат.Но ми става смешно, как някои изпадат в телешки възторг, какво правил "комунистически Китай" В момента в Китай царува най-уродливия капитализъм. Дори САЩ са комунистическа държава в сравнение с тях.
34
5
 
13
 
! Отговори
Съвет преди 4 години
Машини и роботи отнемат все повече работни места.Милиони хора остават без работа и без пенсии.Крайно време е за нова обществено икономическа система при която всички хора да имат достъп до парични средства за да живеят.Нещо като Скандинавските страни.Безработните да получават помощи за осигуряване на жизнения минимум.Работещите много добре. Работодателите по малко богати.Само не и социализъм , защото всички бедни и няма развитие.
33
10
 
4
 
! Отговори
Не извратен тип преди 4 години
Скъпата ви Русия разби комунизма като остави най верните си братя без пазари и достоен живот.Жалби в офисите на КГБ
32
1
 
12
 
! Отговори
До 33 преди 4 години
Между другото, те така купуват апартаменти. Ако един китаец иска апартамент, събира 1,5/3 от сумата, вика родителите да платят малка дума, после братята, братовчеди/ли, сестри, Абе всичко. Събират пари и му кумуват апартамент, после той дава пари на негови близки за апартамент и ето. Хитри са.
31
4
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Цъкаща бомба: Световната пенсионна криза, начини за справяне-----------Ами, много просто - спират пенсиите!Не са решили - не са го сторили!Все ще измислят някоя "нравствена и високо морална причина" от рода на :- защита на екологията - съхраняване на природните ресурси - шанс за младите и т.н. и т.н. ....
30
0
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Тук каква криза предстои с пенсиите , понеже младите и всичко работоспособно е навън , тук само учащите ( скоро и те ) останаха и пенсионерите ( както и *** ) .... познайте какво ще стане .......
29
3
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
"Комунистически" Китай са го измислили. Там пенсии няма. Никакви. Всеки се спасява сам- някои пестят за старини, други разчитат децата да ги гледат. Трети...Капитализма описан от Дикенс си е жив комунизъм, в сравнение с това, което е в Китай.
28
0
 
18
 
! Отговори
Ужас преди 4 години
У нас е по зле една шепа нормални работещи издържат огромна група правоимащи и тези който плащат остават с малки пенсии а търтеите получават незаслужено голями пари,без да внасят нищо в НОИ,такова нещо и по социализма не е имало.
27
7
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
В Русия, едни лоши депутати се опитаха са вдигнат пенсионната възраст от 60/ 55 за цени/ на 65 г за всички. Това стана зад гърба на Путин, който разбира се нищо не знаеше. Когато хората се разбунтуваха, Путин разбра за това и наказа лошите депутати.Благодарение на него възрастта за пенсиониране ще се вдигне с три, вместо с пет години.Хвала..
26
3
 
29
 
! Отговори
Дискриминацията преди 4 години
У нас също чъка бомба,над 200 000 държавни служители не плащат данъци и осигуровки в НОИ а ползват социалната система,високи пенсии и превилегии!Кой мислите че плаща сметката?Малкото останали работещи хора!?
25
2
 
27
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Господарите не дават да изживеем достойни старини при положение че цял живот сме им работили като роби!
24
1
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Оставете Франция,в България пенсионната система на г-н Борисов работи за служители на МВР и МО които от началото на 2016г.до ден днешен получават заплата и пенсия едновременно и те доколкото знам са около-1500служители,не може ли тези пари да се раздават на младите,няма незаменими но тези са си осигурили живота докато са живи на държавна хранилка и на наш гръб...
23
7
 
18
 
! Отговори
Да бе преди 4 години
Да бе, да. Човек може да работи само до максимум 50 години, това биологично му е заложено. На 50 хората стават баби и дядовци в нормалните държави. Аз съм на 34 и вече нямам зъби в устата, ходя прегърбен, болят ме ставите, с наднормено тегло съм и така са всички мой набори. Имам 6 години трудов стаж и съм смачкан от работа.
22
3
 
31
 
! Отговори
Евреино гнусен преди 4 години
До До 2142 дгодини плащам пенсионни осигуровки на държаватапенсионните ми пари беша окрадени от Евреиските банки пенсията ми аз съм си я заработил - това са мой пари който вие твари евреиски окрадохте !!!!
21
0
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Проблема е, че новодошлите имат деца, но и те няма да работят, а ще цоцат социала. Добрите работници ще измрат през следващите 10г.
20
17
 
4
 
! Отговори
До 21 преди 4 години
Като давахме 10% от БВП за отбрана и купувахме съветски *** ни ривахте. Пък и никой не ви е длъжен за пенсия. Защо други хора да ви гледат ***? Вие работихте за себе си, и за вашето оцеляване. Ревете на БСП, че ни вкара във НАТО и открадна спестяванията на хората.