По-ниско ДДС за лекарствата – мисия (не)възможна

Решение ще има през септември с проекта за Бюджет 2013
Обновена: 9 авг 2012 15:08 | 9 авг 2012 11:40,
37
По-ниско ДДС за лекарствата – мисия (не)възможна
Снимка: Creative Commons

Въпросът за понижаване на ДДС ставката за лекарствата отново стана актуален, след като в последните дни здравният и финансовият министър защитиха в публичното пространство противоречиви позиции.

Министърът на здравеопазването обяви, че в момента се водят преговори с финансовото ведомство за диференцирана ставка на данък добавена стойност за лекарствата, плащани с публични средства. Десислава Атанасова направи уточнението, че се очакват разчетите на финансовото министерство за Бюджет 2013, за да се прецени дали държавата може да си позволи по-ниска ДДС ставка за някои медикаменти.

В същото време финансовият министър Симеон Дянков категорично заяви, че не се предвижда промяна на данък добавена стойност (ДДС) за следващата година нито за лекарства, нито за храни и други продукти. 

„За следващата година няма да има промяна в ДДС. Нито ще се увеличава, нито ще се намалява, нищо ще има диференциация, както от време на време се говори. Това съобщи миналата седмица в интервю за bTV вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков.

Той добави: "Имах такава идея. От гледна точка на по-високите приходи, които получаваме, би могло да свалим ДДС-то, но за моя изненада политическата класа - мнозинството и опонентите в парламента, общо не искат това да стане".

От пресслужбата на финансовото министерство потвърдиха пред Investor.bg същата позиция, като уточниха, че тази година проектът за държавен бюджет ще бъде публикуван по-рано, през септември, и тогава се очаква яснота по темата с ДДС-то за лекарствата.

За втори път финансовият министър Дянков категорично отхвърля възможност за понижаване на ДДС ставката за лекарствените продукти. Парламентът отхвърли предложението на „Синята коалиция“ за намаляване на данъка добавена стойност върху лекарствата на 9%.

Мотивът, с който сините предложиха промяната беше, че тя ще позволи на лечебните заведения да работят при по-добро финансиране и би облекчило хората при закупуването на лекарствени продукти. Дянков се мотивира с въведената преди година преференциална ставка на ДДС в туризма, което обаче не довело до намаляването на цените в туристическия бранш.

ДДС върху лекарствата в страни от ЕС, с които се реферираме

Една от причините за високите цени на медикаментите в България е тъкмо 20-процентното ДДС, което е сред най-високите в Европейския съюз. В опит да понижи цените им Министерство на здравеопазването предложи няколко мерки, които обаче бяха посрещнати с остри критики и дори с протести от участниците във веригата производител-дистрибутор-търговец.

В редица европейски държави ДДС върху лекарствата наистина е по-нисък отколкото у нас и това е сериозно предимство за по-ниските им цени. Само две държави в евросъюза има толкова висок данък добавена стойност върху лекарствата – Дания и Исландия. Намалени ставки прилагат осемте страни, с които България сравнява цените на продуктите, плащани от здравната каса.
Естония, Литва, Латвия, Чехия и Унгария имат 5% ДДС върху лекарствените продукти, Испания – 4%, Гърция и Словакия – 10%, Румъния – 9%, Полша – 7%.

Не е сигурен ефектът от диференцирана ДДС ставка, смятат икономисти

Няма сериозни икономически аргументи за понижаване на ДДС върху лекарствата у нас, защото не е сигурно, че крайният ефект ще бъде поевтиняване в аптеките, коментира Калоян Стайков от Института за пазарна икономика.

Ако допуснем, че се направи намаление на ставката до 5%, може да се окаже, че заради различни технически разходи по веригата, крайната цена на медикаментите на дребно няма да е по-ниска. Освен това високото ДДС върху лекарствените продукти е един вид спирачка върху прекомерната им консумация, защото, както знаем у нас хората си купуват лекарства дори без лекарски съвет, а на своя отговорност. Ако ДДС-то се понижи, консумацията би се повишила още повече, коментира икономистът.

Във всички случаи ефектът от диференцирана ДДС ставка върху бюджета ще е негативен, като се има предвид, че такава стъпка може да повлече след себе си искане за същата отстъпка и в други сектори. Преференцията, която сега съществува в туризма, не дава желаните икономически резултати, обобщава Стайков.

Намаляването на ставката ще доведе до смущения в ликвидността на бюджета, твърди бизнесът

Според изпълнителния председател стопанската камара Божидар Данев отказът на Симеон Дянков да намали ДДС-то върху лекарствата е първият сигнал, че държавата има проблеми с приходната част на бюджета. Вследствие на това, че не са проведени пенсионната и здравната реформи, се получават дефицити и липса на ликвидност в бюджета. Той обясни, че най-голямото перо в приходната част на бюджета идва от ДДС и намаляването на ставката ще създаде сериозни смущения в ликвидността на бюджета.
Данев акцентира и върху това, че се засилва рязкото източване на ДДС по линията на вътрешнообщностните доставки, което още не може да бъде овладяно. Продължава източването на ДДС и всяко едно намаление в момента може да създаде опасности в приходната част, смята Данев.

По-ниско ДДС за медикаментите е невъзможно, посочва фармацевтичният бранш

Според експерти в лекарствения бранш възможността да се понижи Данък добавена стойност за медикаментите е почти невъзможна. Те изтъкват строга икономическа логика, която няма да позволи подобно понижение.
Според експертни изчисления годишно от ДДС-то върху лекарствата в бюджета влизат около 150 млн. лв. и представлява едва 0,4 на сто от общите приходи от ДДС. Едва ли хазната ще се лиши от тези приходи, и то в година на избори.

Още за България четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


37
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
12
2
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
дянков и ти имаш деца
11
1
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
как отпада данък от стоки които имат най голям оборот в икономиката. по време на криза само лекарствата са с 10 % ръст и печалби от милиард и половина. отделно фармацевтичния картел и лоби , който си вдига цените както си пожелае
10
1
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
оф да му го сложи слон на дянков .. ако иска наистина да предприеме антикризисна мярка, то това е което трябва да направи - или да отпадне ддс за лекарствата или да намали данъчната ставка. същото се отнася и за хранителните продукти от социално значение - хляб, месо, олио , захар. така парите от ддс вместо да се събират и преразпределят от държавата , ще остават в населението и то ще има по голяма ликвидност , която ще задвижи икономиката
9
9
 
3
 
! Отговори
БРАВО НА ГЕРБ !!! преди 11 години
Браво момчета, само така...Догодина пак ще ви изберем.
8
5
 
11
 
! Отговори
А, не !!! преди 11 години
Никакво намаляне! На този изродски народ трябва всичко да е само нагоре! Бий, за да те уважава. Като му замрази цените на стоките какво стана? Всички гракнаха, че било нередно. Ами яжте ми скъпия шпек тогава, *** народ, никаква държава!
7
0
 
14
 
! Отговори
отвратен! преди 11 години
Икономическата логика на фармацевтичните гиганти няма как да се срещне с икономическата логика на средния българин!
6
1
 
11
 
! Отговори
оптимист до 7 преди 11 години
Може, може! Почакай до зимата!
5
1
 
22
 
! Отговори
отвратен преди 11 години
Туризма - може, лекарствата - не! Правете си изводите сами!
4
2
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Българският народ удари дъното.Хората възхваляват бивш член на БКП, мутра и политик с изключително беден речник :(!!!А за тия дето наричат противниците на Герп, комунисти, да си пуснат на запис вчера волейболата ни победа над Германия, как почнаха да величаят ББ-то.Аре кръстете един град на него и да се свършва вече !!!
3
0
 
12
 
! Отговори
Жалка история преди 11 години
Вижте се бе! Депутати, бизнесмени - 0.4% или 150млн лв. Това са дребни пари и нищожен дял! Толкова ли ви се свиди за 0.4%? А на миналите проверки, като лъснаха лекарства с 300-400% надценка кво стана! ***, да си изхвърлят дипломите тия със "икономическата логика" защото ме обиждат, неразбирайки нещата или поради липса на каквато и да е дългосрочна визия! Да си икономист се иска не само с числа да работиш, трябва поглед - иначе Фърчащи цифри. Боже какви специалисти, нямам думи!
2
0
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Що се хабите, Деси *** каквото и да каже, няма как да стане.
1
1
 
24
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
До сега ГЕРБ само ни ограбваха, сега започнаха да ни убиват.