Одит на МОН откри корупция и конфликт на интереси по програма "Еразъм +"

Министър Цоков е сезирал компетентните органи
20 авг 2024 11:38, Стела Стоянова
24
Одит на МОН откри корупция и конфликт на интереси по програма "Еразъм +"
Снимка БГНЕС

МОН даде на прокуратурата Центъра за развитие на човешките ресурси, отговарящ за програмата "Еразъм 3", след като одит откри нарушения и дори длъжностни престъпления.

Налице са съмнения за конфликт на интереси и корупция, субктивно оценяване на проекти и нарушения при обществените поръчки, сочи докладът на министерството.

Повтаря се ситуацията от 2019 г., когато в Центъра за развитие на човешките ресурси, разпределящ милиони евро по програмата за образователна мобилност "Еразъм+", бяха установени различни нарушения и злоупотреба с евросредства, пише "Сега". Последният изпълнителен директор на Центъра Михаил Балабанов е бил освободен от просветния министър проф. Галин Цоков заради констатации за нередности в няколко одитни доклада. Това става ясно от отговор на министър Цоков на въпрос на депутата Кристина Петкова от ПП.

Тя пита какви са мотивите за освобождаването на Балабанов във връзка с писмо от преди дни на Националния младежки форум и още 35 организации. В него НПО-тата заявиха, че той е постигнал подобрение в работата на Центъра, успял е да възстанови пълната акредитация на ЕК и е подобрил взаимодействието с младежкия сектор, но няма информация за отстраняването му, нито за начина, по който е назначен негов заместник.

Проф. Цоков отговаря, че Балабанов е освободен по негова лична преценка, формирана от резултатите и констатациите в последните два одитни доклада. Настоящият изпълнителен директор Николай Спасов отговаря на изискванията, като той е служител на Центъра от 2018 г. - първо като главен експерт, после като началник-отдел, посочва министърът.

От отговора му става ясно, че от 2021 г. до 2024 г. са извършени два одитна ангажимента за консултиране на Центъра по повод постъпили сигнали от Изпълнителна агенция "Одит на средствата от ЕС" и дирекция "Защита на финансовите интереси на ЕС" в МВР.

Първият одит е по сигнал от 2021 г. относно ключова дейност "Образователна мобилността за граждани" на “Еразъм+”, който според подателя на сигнала ограничава достъпа до програмата на организациите, които не са акредитирани. В резултат е установено, че на интернет страницата на Центъра няма предвидена индивидуална секция/поле или друг елемент с информация за възможностите за получаване на Еразъм акредитация в отделните сектори на програмата, което се отчита като недостатък, отразяващ се на публичността на програмата.

Вторият одит е по сигнал на фондация "Аделе" относно неодобрено проектно предложение по “Еразъм+” заради незадоволителна оценка на оперативния капацитет на организацията въпреки получена висока оценка за качеството на проекта. По този повод е направена цялостна проверка на процеса на оценяване на проекти по ключова дейност "Сътрудничество между организации и институции", сектор професионално образование, на стойност 250 хил. евро, с краен срок за кандидатстване 22 март 2023 г. Тук отново са констатирани нередности при извършване на оценка на оперативния капацитет на кандидатстващите организации - съгласно приетата процедура за селекция проверката се извършва от външни експерт оценители, но критериите, по които става това, са твърде общи и позволяват субективното им прилагане от страната на оценителите, което влияе на оценителния процес, обяснява министърът.

В резултат на тези констатации МОН възлага цялостен одит на дейността на Центъра от януари 2021 до 30 април 2024 г. - трети поред, резултатите от който са готови през юли т.г. Сред констатациите е, че в процедурата за подбор на външни оценители не са разписани измерими показатели за отделните критерии за оценка, което е позволило субективно оценяване на кандидатите.

Проверителите  посочват, че за одитирания период са установени единични случаи, при които някои от одобрените външни експерти за оценители на проекти не са участвали никога в оценяването на проекти между 2021 и 2023 г., като причините за това не са документирани. В процедурата за селекция и договориране на проекти не са регламентирани редът и начинът, по който се избират външни експерти, които да оценяват проектите, което не осигурява прозрачност и проследимост на процеса по оценка. "Същото не дава увереност на одитния екип относно липсата на преднамереност в действията на Димитър Ничев, директор на дирекция СДО при избора на оценители", пишат те.

И още от констатациите - разработената от ЕК система за оценка дава възможност за разпределяне на проектните предложения между оценителите на случаен принцип, но в същото време не осигурява равномерно разпределение на същите. Така даден експерт е получил за оценка 2 проекта, а друг - 36.

 "Неравномерното разпределение на проекти между оценителите е довело до там, че някои експерти са оценили голям брой проекти за относително кратък срок, което не дава увереност за качеството на оценяването, освен това създава и риск от злоупотреби с влияние и създава условия за корупционни практики от страна на съответния оценител", пише в одита.

Нещо повече - оказва се, че едни и същи хора подават проекти и след това си ги оценяват.

 "Липсата на въведени ограничения относно участието на външни експерти като оценители и едновременно като потенциални бенефициенти чрез кандидатстване с проект/и по дадена покана е довело до случаи на конфликт на интереси", което е нарушение на еврорегламентите, е една от констатациите. Друга гласи, че одиторите "нямат увереност за обективното оценяване на някои оценители заради съществуващият им икономически интерес относно от селекционния процес с оглед участието им в него като кандидати с проекти".

Въпреки установените затруднения относно спазване на сроковете за разглеждане на крайните отчети и наличието на свободни щатни бройки в отделите "Отчитане" и "Финансиране на проекти" от ръководството на Центъра не са предприети нужните действия за попълване на свободните места, заключават одиторите. Те откриват и нередности при възлагането на обществена поръчка за организиране на събития и съпътстващи дейности на Центъра, в която не са защитен интересите му, тъй като е позволено фаворизиране на конкретен участник в процедурата и избиране привидно на най-ниската оферта, която обаче е най-неизгодната.

С оглед информацията "за наличие на индикатори за корупция и конфликт на интереси, нередности и съмнения за длъжностни престъпления в служители в Центъра", както и за допуснатите нарушения при обществената поръчка, министърът е сезирал съответните органи за предприемане на действия по компетентност.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


24
Още от Образование
Изпращаме ваканцията с игри, забава и изненади с Day Off: School Time
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
23
0
 
1
 
! Отговори
js преди 2 седмици
Добре че поне отстраниха Мишко Балабанов - символът на корупцията и шуробаджанащината в ЦРЧР.
22
0
 
8
 
! Отговори
кака Кера преди 3 седмици
Не е тайна за никого, че се одобряват предимно проекти, от които процента си ще получат служители в ЦРЧР. Те вече започнаха да изпращат имейли по училищата и да ни канят да се включим, обещавайки помощ, ако обаче пишем самостоятелно проекта си, отказват да съдействат по какъвто и да било начин.
21
0
 
9
 
! Отговори
Мен преди 3 седмици
Разбутайте ги малко по веригата, че вече вони. Само проверки, констатации, предписания...Реални наказания липсват. Тази мафиотска схема е придобила колосални размери на злоупотреба и влияние.
20
0
 
15
 
! Отговори
Кра(д)лов преди 3 седмици
Тези одити по-добре да не се правят. Не че са излишни, но в правова държава. Да, констатират, има факти, документи ....и какво от това? Преди три години Сметната палата разкри злоупотреби за над 3.5 милиона в ТУ София и после КПКОНПИ излезе с решение и глоба за лично облагодетелстване на ректора проф.Кралов и дори го глоби и какво....нищо, пак си е ректор и вероятно прави същото.
19
0
 
13
 
! Отговори
Припомням ви преди 3 седмици
този случай отпреди години, когато един-единствен наш учен се опита да се бори с академичната мафия и заяви пред медиите, че тяхната корупция е достигнала тази на организираната престъпност. По времето, когато Хорозов се опита да се бори с академичната мафия, на Фонд "Научни изследвания" бяха дадени 125 милиона лева! Направете си изводите какъв е мащабът на грабежите, а непрекъснато мрънкат за пари и неотдавна постъпи предложение пак да им вдигнат заплатите!И сегашният одит нищо няма да постигне
18
1
 
9
 
! Отговори
Припомням и друго - преди 3 седмици
- относно голяма част от проектите, финансирани с пари на данъкоплатците чрез Фонд "Научни изследвания". За тях Хорозов каза, че са дадени на фирми, при които "нещо научно" има само в названията им, иначе се занимават с "търговия на дребно в неспециализирани магазини за всякакви стоки". И добавя, че тези стоки били "от кашкавал до чорапи". Аргументът бил, че е добре "да се даде на фирмите нещо", за да били направили научни разработки". И парите са раздадени, но научни резултати няма!
17
0
 
15
 
! Отговори
Ще ви припомня преди 3 седмици
Проф.Хорозов беше установил, че 40% от проектите, спечелили финансиране, всъщност са получили крайно негативни оценки в написаните относно тях рецензии. Следователно е трябвало да бъдат отхвърлени. Но когато Хорозов инициира проверка, оказва се, че тези отрицателни рецензии - 160 на брой, просто са изчезнали! Хорозов апелира да се намеси прокуратурата, но върнаха ли парите? Не! Ставаше въпрос за 27 милиона пари от бюджета дадени за финансиране на проекти, които нямат научни качества.
16
0
 
0
 
! Отговори
Angelov, Valve Corp преди 3 седмици
Айде сега много хора имат ботуши 42 номер! Как съм се телепортирал на 3000 км!
15
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
и там ли да има корупция
14
0
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
С 2 думи, Еразъм 3 е същия като Еразъм 2 и Еразъм 1. А бъдещия Еразъм 4, ха познайте какъв ще е?
13
0
 
25
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
В това министерство само чистачките са некорумпирани!
12
12
 
2
 
! Отговори
Angelov, Valve Corp преди 3 седмици
Нямате доказателства! Какъв конфликт на интереси - Еразъм е поддържаща, а не основна програма. Както и Коменски беше!
11
1
 
1
 
! Отговори
Angelov, Valve Corp преди 3 седмици
Не знам за какво ми говорите бях на 3000 километра от удара как точно съм бил аз за действието дето визирате!
10
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
чии интереси са в конфликт с чии интереси ??
9
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
И там ли, Бруте???
8
2
 
0
 
! Отговори
Angelov, Valve Corp преди 3 седмици
В социокултурен контекст това си беше удар по терористи! Вермеер, Рембранд....
7
3
 
0
 
! Отговори
Angelov, Valve Corp преди 3 седмици
Стига бер деееба мама му още ли съм наказан за оная томахавка! Търсех 13 парчета световно културно наследство! И то свити незаконно от пронацистки ориентирани ....
6
0
 
11
 
! Отговори
Angelov, Valve Corp преди 3 седмици
А добро утро Цоков!
5
0
 
16
 
! Отговори
НадеждаВсякаОставете преди 3 седмици
Спомнете си как преди десетина години проф. Емил Хорозов поведе битка срещу безобразията, вършени в друг ресор на МОН - Фонд "Научни изследвания". През 2013 г. излезе от печат неговата книга "Проектният бизнес и ограбването на науката. Наръчник на управляващия мошеник." Години наред беше недостъпна, защото бе разграбена веднага след като сепояви на пазара. Отскоро букинистите предлагат няколко екземпляра на цени 98-110 лв! И въпреки всичко това пак мошеници разпределят парите за наука!
4
4
 
20
 
! Отговори
гербава работа преди 3 седмици
гербавата работа е само корупция и конфликт на интереси.