Да върнем човешкото в бизнеса. Къде грешат компаниите в кризата?

Двама предприемачи - Стив Кайл и Боян Бенев пред Dnes.bg
Обновена: 7 ное 2011 13:12 | 7 ное 2011 12:50,
87
Да върнем човешкото в бизнеса. Къде грешат компаниите в кризата?
Стив Кайл Снимка: Dnes.bg

Могат ли работодателите да използват кризата като възможност за промяна към по-добро?  Могат, и още как – е отговорът на двама млади предприемачи, които са на мнение, че фирмите не трябва да се управляват само от гледна точка на цифрите, а да се търси човешкият елемент.

Стив Кайл е роден в Австралия, но от 7 години живее у нас и когато споменава „българите“, говори в първо лице множествено число.

Боян Бенев пък е роден в България, но е израснал във Великобритания, на 16 години е регистрирал първата си фирма и вече е натрупал солиден опит като предприемач.

“В момента компаниите съществуват в балон. Имат цели за тази година, за следващата. Служителите в компанията сякаш не са от такова значение. В този смисъл кризата е положително нещо, защото е ясен знак, че нещо трябва да се промени към по-добро“, казва Боян. 

Стив също смята, че кризата си има и положителна страна, защото е възможност да разберем, че начинът на работа, който сме мислили за фантастичен, просто не е.  В кризата работодателите не мислят изобщо за служителите си, констатира той.

„Кризата е шамар в лицето, който те събужда. Управляваме компаниите и бизнеса не от гледна точка на хората, а от гледна точка на финансовите показатели – печалба и загуба. Напълно сме изгубили човешкия елемент. Виждаме какво става, когато управляваме от гледна точка на числата, а не на хората. Трябва да върнем човешкото обратно в бизнеса“, споделя Стив.

„В България хората са много покорни към работодателя си. Всички си казват: „Шефът прави това, шефът прави онова, аз правя това, което каже шефът. Ако сгреша, това е, защото шефът ми е казал да направя така. Нямам отговорност към работата, която върша“. Кризата е възможност да накараме служителя да казва: "Чакай, може би това не е правилният начин, може би аз трябва да изискам промяна в работата, за да бъда щастлив". Проблемът в България е, че хората не знаят, че могат да изискат товa", отбелязва Боян. 

Да върнем човешкото в бизнеса. Къде грешат компаниите в кризата?
Боян Бенев Снимка: Dnes.bg

“Къде грешат компаниите? Създават по-голяма йерархия, повече процедури, увеличават разстоянието между хората, вместо да ги сближават, има все по-малко прозрачност, фокусът не е върху свободата и демокрацията на работното място, а върху авторитарния режим. Добрите служители напускат, а онези, които остават на работа, стават зомбита“, категоричен е Стив.

„Намаляваме креативността точно във времето, в което трябва да я увеличаваме, за да посрещнем предизвикателствата, породени от кризата“, смята Боян.

“Някои твърдят, че кризата е причинена от факта, че компаниите вече не поставят акцента върху иновациите и истинската промяна. Когато изгубиш креативността и иновацията, губиш двигателната сила на компанията си. Когато някой постоянно ми казва какво да правя, се чувствам като робот, а не като Айнщайн. Нелепо е“, казва Стив.

Боян е обнадежден от факта, че много от мениджърите в България са млади хора, които имат потенциала да се опълчат срещу статуквото. Трябва само леко да бъдат побутнати.

„Всичко се променя, ако ти искаш да се промени. Трябва да се дава повече свобода, на човека, който работи в тази компания, да може да влияе на пътя ѝ напред“, казва Боян.
„От една страна, мениджърите трябва да окуражават идеите, но преди това трябва да приемат, че няма разлика между мениджър, изпълнителен директор и обикновен служител, те са еднакви и трябва да им имаш доверие в еднаква степен“, допълва Боян.

Според него проблем в България – в обществото като цяло, не само в компаниите, е, че хората не чувстват, че имат право да предприемат действия. Просто си стоят и винаги говорят за „онези“. „Онези са с парите, онези взимат решенията, ние просто си стоим и сме бедни, гладни и тъжни. А всъщност ние създаваме „онези“, казва Боян.

“Самата структура на компаниите пречи на служителите да действат. Йерархията и безкрайните процедури например пречат да представиш своя идея – „О, трябва да отидеш при еди-коя си комисия, да подготвиш еди-какви си документи и да чакаш одобрение“, убеден е и Стив.

Естествено, витае страх, че ако дадеш на служителите си свобода, някои от тях ще се възползват – ще спрат да идват на работа, ще откраднат или просто няма да вършат нищо. „Да, може един или двама да злоупотребят, но като цяло хората ще ни възнаградят за свободата, която им даваме“, отговаря Стив. Той е готов да се обзаложи, че ако се сметнат парите, които компаниите дават за цялата система за контрол, с която се следят служителите – процедури, бюрокрация, дори камери за видеонаблюдение в офиса, цената ще е доста по-висока от това, което един може да открадне.

Стив недоумява защо хората ценят толкова много свободата в личния си живот, а когато отидат на работа, сякаш я затварят в кутия и валят оправдания: „Съжалявам, шефе, закъснях с 10 минути, може ли да отида до тоалетна, мога ли да се обадя по телефона“.

"Вече няма баланс, изгубили сме го. Управляваме чрез страх и хората не са мотивирани да създават интересни неща и да им хрумват страхотни идеи. Защото се страхуват или са отегчени, или просто не искат, или пък мразят шефа. Философията е: „Аз ще се правя, че работя, ти ще се правиш, че ми плащаш“, продължава Стив.

Той е категоричен, че недоверието ражда страх и негативизъм, а доверието – точно обратното – ражда позитивност.
„Трябва да елиминираме страха на работното място. Страхът е враг на продуктивността. Когато се страхуваш или се притесняваш какво ще каже шефът ти, ако си споделиш мнението или си позволиш да критикуваш, ако се притесняваш, че няма да получиш повишение или някой ще ти забие нож в гърба, това никак не стимулира брейнсторминга“, посочва Стив.

„Работил съм в производствена компания, където наказваха работниците, ако има дефект в продукта. Не само че ги глобяваха, ами и трябваше да идват в извънработно време, за да го поправят. И това какво ги карат да правят – просто крият дефекта и той отива директно при клиентите“, разказва Стив. 

Стив Кайл е роден през 1972 г. в Австралия. Завършва психология в University of Arizona през 1995 г., а през 2003 г. получава MBA в Souther-Cross University, Австралия. Бил е маркетинг директор на ISIS 2000 в Аризона, генерален мениджър на BMC Media в Сидни, управляващ директор на Inherint в Сидни и главен изпълнителен директор на IT компанията Sciant AG, където е обявен за един от най-добрите работодатели в България. В момента е изпълнителен директор на Xentio, компания за информационни бизнес решения.  Той е предприемач, чиято страст е да създава компании, в които хората са вдъхновени да оставят следа с идеите и въображението си. Автор е на „Манифест на играта“ за българското издание на конференцията за споделяне на идеи TEDxBG. Живее в България от 7 години и в момента преподава в Софийския университет.

Боян Бенев е консултант по стратегия и иновация за компании в България и чужбина. През 2007 г. е избран за “Млад предприемач на Великобритания" от списание Start Your Business. Автор е на “Малка книга за Бизнеса”, издадена през 2009 г.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


87
Още по темата: Стив КайлБоян Бенев
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
26
2
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 12 години
Хаха, интересно виждане. НО каквито и работи да говори е факт кой е шефа и кой е работника и кой какво ще прави... тия розови глупости дето ги говори ги има в една фирма на сто хиляди...
25
11
 
3
 
! Отговори
Работодател преди 12 години
Работниците са ***.
24
1
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 12 години
у нас цялата система е сбъркана,всеки тръгнал да събира препоръки и cv-та,това е типичен комунистически модел и показва,че мисленето у нас все още е комунистическо.работил съм 12г в Германия,там системата е изцяло различна. ако някой иска кадри,намира подходящи и обучава.а у нас всеки гледа да крадне кадри,да ги излъже да му работят за без пари.да не дава нито един лев за обучение,нито за специализация.ами така бизнес не се прави,всичко е ден за ден.този човек рано или късно друг ще го крадне.
23
6
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 12 години
Основният проблем на всеки работодател е,че той нищо не разбира от това,с което се занимава.Всеки тръгва да прави нещо,назначава някакви измислени кадри,след 6 месеца фалира.Уволнява кадрите.После минава на друг бизнес,пак назначава и така постоянно.Това защото липсва know how.Работил съм на такива,нагледах се на работодатели.Накрая ми писна и реших да си направя нещо собствено.
22
3
 
3
 
! Отговори
до 18 преди 12 години
кво ше съсипят, да се пробват да съсипят западния модел за правене на бизнес, пожелавам им успех, и да си носят бронирани капаци на задниците също
21
3
 
14
 
! Отговори
disappointed преди 12 години
айде сега всички лелки и чичковци бг работодатели, дето не подписват трудови договори или подхисват такива на не пълно осигуряване и dont give a *** за работещите при себе си, кефейки се хората да ги мразят да си изкажат мнението тука
20
10
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 12 години
На който не му харесва да работи за някого, нека започне собствен бизнес ;) Ако му стиска :) Ако не му стиска - да не се оплаква! Възможности има всякакви - особено в България!
19
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 12 години
Е нал Боко е шеф на държавата да ги вкара в ред пишман чорбаджиите.
18
3
 
8
 
! Отговори
kj преди 12 години
Не е нормално,някой да мисли като тях в БГ.Дано само стадото и алчните капиталисти не насочат "умственият си потенциал" към тях и да ги съсипят.Браво на момчетата.
17
4
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 12 години
какъв е тоя бизнес в България,то не остана една работеща фирма.че тея тръгнали и бизнес модели да коментират......
16
1
 
34
 
! Отговори
Анонимен преди 12 години
Проблема е от както Българина взе да назначава, чрез така наречените CV та.Всеки работодател търси кой е "по по-най " и не се дава шанс на тия дето не са- да станат "по по-най ".Никой не инвестира в обучения а гледа да открадне кадър от конкурентна фирма.По мое мнение назначенията по втория начин обикновенно са по-добри.В тия CVта само гледат какво си учил,опит имаш ли и така на татък,но не се отдава значение на други качества като чесност,отдаденост,лоялност и т.н и т.н -винаги остават скрити.
15
2
 
5
 
! Отговори
до 9 преди 12 години
И кво е дирил тоа лъф у постинята?
14
5
 
10
 
! Отговори
Димитрова преди 12 години
Глупости! Хора ,които не познават механизма на бизнеса в България , са склонни да дават акъл,но ако регистрират свой бизнес в производство,услуги и търговия ще променят начина си на мислене. Това са фантазии. 20 години съм управлявала бизнеса си в България и то успешно.Сега живея в САЩ . Истината за успешен бизнес е ясна и категорична. Такава каквато е в България ,такава е и в САЩ с тази разлика,че в САЩ има свобода на действие и който може печели, а в България свободата липсва за можещия.
13
1
 
1
 
! Отговори
prosatanoss преди 12 години
50 - оптимист :)
12
4
 
3
 
! Отговори
Nobody преди 12 години
10, сменяш работодателите, докато не попаднеш на някой в останалите 10 процента, просто е.
11
4
 
17
 
! Отговори
от опит преди 12 години
така е, българските работодатели нямат нищо общо със западните като отношение, не е лошо по-често да им се пускат такива статии ;)
10
3
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 12 години
Абе на теория е супер, ама я *** кажи на шефа си, че според теб той прави нещата погрешно и има и по-добър начин. И нали се сещаш какво следва после? Имам задачка за теб. Влез в джобс.бг и почни да си търсиш нова работа. Ей, това следва! Защото тук 90 % от шефовете се имат за гении, чиято единствена задача е да контролират и да мачката "робите", които са имали нещастието да започнат работа при тях. А както знаем един роб няма право на мнение. Той трябва да работи и да мълчи!
9
4
 
10
 
! Отговори
Иван преди 12 години
Върви си един човек през пустинята и насреща му изскача лъв. Човекът се вцепенил от ужас и успял само да се помоли:- Моля ти се Господи, направи този лъв християнин!Чул се гръм, лъвът скръстил лапи пред гърдите си и смирено се помолил на Бога:- Благодаря ти, Господи, че и днес не ме лиши от храна.И на българските работодатели са им такива "християнството" и "човечността".
8
6
 
13
 
! Отговори
sofeto преди 12 години
В бизнеса няма човещина има печалба.... ако няма ***...н няма profit!!!
7
5
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 12 години
"Естествено, витае страх, че ако дадеш на служителите си свобода, някои от тях ще се възползват ще спрат да идват на работа, ще откраднат или просто няма да вършат нищо."То си зависи от хората де, ама по принцип българинът винаги ще намери какво да открадне. Такива дето не крадат почти няма.