Денят става по-дълъг заради климатичните промени, какво може да се срине?

Това може да доведе до срив в интернета, GPS сигналите и финансовите транзакции
16 юли 2024 21:30, Нели Христова
102
Денят става по-дълъг заради климатичните промени, какво може да се срине?
Снимка: Pixabay/qimono

Климатичните промени карат всеки ден да става по-дълъг, показва ново изследване. Това се дължи на масовото топене на полярния лед.

Феноменът е поразителна демонстрация за това как действията на човечеството трансформират Земята, казаха учените, съперничейки на естествените процеси, които съществуват от милиарди години.

Промяната в продължителността на деня е от мащаба на милисекунди, но това е достатъчно, за да наруши потенциално интернет трафика, финансовите транзакции и GPS навигацията, всички от които разчитат на точно отчитане на времето.

Продължителността на деня на Земята непрекъснато се увеличава през геоложкото време поради гравитационното съпротивление на Луната върху океаните и сушата на планетата. Въпреки това, топенето на ледените покривки на Гренландия и Антарктика поради причиненото от човека глобално затопляне преразпределя водата, съхранявана на високи географски ширини, в световните океани, което води до повече вода в моретата по-близо до екватора. Това прави Земята по-сплескана – или по-дебела – забавяйки въртенето на планетата и удължавайки деня още повече.

Планетарното въздействие на човечеството също беше демонстрирано наскоро чрез изследване, което показа, че преразпределението на водата е довело до преместване на оста на въртене на Земята – северния и южния полюс. Друго изследване разкри, че въглеродните емисии на човечеството свиват стратосферата.

"Можем да видим нашето въздействие като хора върху цялата земна система, не само локално, като повишаването на температурата, но наистина фундаментално, променяйки начина, по който се движи в пространството", каза проф. Бенедикт Соя от ETH Zurich в Швейцария. "Нашите въглеродни емисии са постигнали това само за 100 или 200 години. Тези процеси преди това са протичали в продължение на милиарди години. Това е поразително.

Човешкото отчитане на времето се основава на атомни часовници, които са изключително точни. Въпреки това, точното време на деня – едно завъртане на Земята – варира поради лунните приливи и отливи, климатичните въздействия и някои други фактори, като бавното възстановяване на земната кора след отстъплението на ледените покривки, образувани през последната ледникова епоха.

Тези разлики трябва да бъдат отчетени, каза Соя: "Всички центрове за данни, които управляват интернет, комуникациите и финансовите транзакции, те се основават на точно време. Нуждаем се и от точно познаване на времето за навигация, и особено за сателити и космически кораби.

Изследването, публикувано в Сборника на Националната академия на науките на САЩ, използва наблюдения и компютърни реконструкции, за да оцени влиянието на топенето на лед върху продължителността на деня. Скоростта на забавяне варира между 0,3 и 1,0 милисекунди на век (ms/cy) между 1900 и 2000 г. Но от 2000 г., с ускоряването на топенето, скоростта на промяна също се ускорява до 1,3 ms/cy.

"Днешният процент вероятно е по-висок от когато и да било през последните няколко хиляди години", казаха изследователите. "Прогнозира се да остане приблизително на ниво от 1,0 ms/cy за следващите няколко десетилетия, дори ако емисиите на парникови газове бъдат силно ограничени."

Ако емисиите не бъдат намалени, скоростта на забавяне ще се увеличи до 2,6 ms/cy до 2100 г., изпреварвайки лунните приливи и отливи като единствения най-голям принос за дългосрочните вариации в продължителността на дните, казаха те.

Д-р Сантяго Белда от Университета на Аликанте в Испания, който не е част от изследователския екип, обясни: "Това проучване е голям напредък, защото потвърждава, че обезпокоителната загуба на лед, от която Гренландия и Антарктика страдат, има пряко въздействие върху деня дължина, което води до удължаване на дните ни. Тази промяна в продължителността на деня има критични последици не само за начина, по който измерваме времето, но и за GPS и други технологии, които управляват съвременния ни живот."

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


102
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
38
2
 
8
 
! Отговори
Супер! преди 1 месец
Значи,че си седим на Слънчака до Ноември,до 23.00ч. всека вечер, и че си жулим Узаки с калмари и бел трюфел .
37
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
А бре да не са ни завладяли извънземните и сега да ни пишат статии?Хахахахахахаха
36
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Тези,които са написали статията от Марс ли падат?Всяка година през лятото се удължава деня.А иначе едно време когато е имало динозаври и не е имало хора не е имало ледове.Това са си естествени цикли на планетата.
35
3
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
В превод: климатичната промяна по това време на годината се нарича лято и деня се удължава.
34
3
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Бла бла бла, бла бла бла, бла бла бла бла, бла.
33
2
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Приказки от 1001 нощ...
32
1
 
7
 
! Отговори
Г преди 1 месец
Хайде всички дружно да са на.се.рем от тази новина, моля ви.
31
2
 
9
 
! Отговори
КлиматичноУдължаване преди 1 месец
Днес.беге, как може да напишете подобна глупост..Може ли да кажете как масовото топене на полярния лед ще направи деня по-дълъг или къс. Как може да пишете подобни простотии. И после по детските площадки модерните майки да ми обясняват не само, че UHT млякото било адски вредно, ами, че и като си сложа лед в вускито и деня щял да стане по дълъг.. Сигурно щото само за дълги си мислят и не искат да прочетат нищо по-различно от новините за ергена и поредната перхидролена отварачка...
30
1
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Тези обиждат интелигентността ни мислят ни за ебили явно.
29
2
 
17
 
! Отговори
Мишо преди 1 месец
Озоновата дупка е като ковида - днес го има утре не!!!Всичко е манипулация на човешкото съзнание.
28
3
 
21
 
! Отговори
Мишо преди 1 месец
Как точно климатичните промени влияят на продължителността на деня, по скоро е обратното. Има естествени промени в орбитата на земята и как на това влияят промените на климата или замърсяването? Мозъка ви в менгеме ли е?!!!
27
1
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Единственото което НЕ може да се срине е умствения капацитет на нела. Той отдавна е сринат.
26
1
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Всеки прочел тая статия е атъпят средно с 50 пункта.
25
1
 
16
 
! Отговори
куку от карлукуво преди 1 месец
Пълни глупости, по големи простотии не можете ли да публикувате. Аиде постарайте се повече, НАПЪНЕ ТЕ СЕ МАЛКО, ***.
24
2
 
20
 
! Отговори
Пен преди 1 месец
Щом има такива статии значи считат населението за много прoсто :)) А какво става с озоновата дупка?
23
2
 
27
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Още простотии от наръчника за зелени шарлатании.....
22
2
 
26
 
! Отговори
AZ преди 1 месец
По голяма глупост не съм чувал. Физици, да отричат физика.
21
1
 
14
 
! Отговори
иван преди 1 месец
ТЪКМО НЯМА ДА ПРЕВЪРТАМЕ ЧАСОВНИЦИТЕ НАЛЯВО И НАДЯСНО. СЕПТЕМВРИ ЩЕ БЪДЕ МАЙ. ЩЕ БЪДЕ.
20
2
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Това коло е продлжителността на деня се учи в началното училище още и няма нищо общо с климатичните промени.
19
0
 
25
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Преди години ревяха за някаква озонова дупка, взеха си парите и я забравиха.