Българските спортисти записаха най-доброто си представяне на Олимпиада от началото на века

В исторически план борците са донесли най-голямата олимпийска слава на страната
11 авг 2024 11:51, Елка Василева
204
Българските спортисти записаха най-доброто си представяне на Олимпиада от началото на века
Снимка: БГНЕС

Българските спортисти отбелязаха най-доброто си представяне на Олимпиада от началото на века със спечелените три златни, един сребърен и три бронзови отличия в Париж.

На Игрите във френската столица се включиха 46 национални състезатели от страната в 15 вида спорт, като в повечето от тях родните атлети имаха поводи за гордост, записвайки достойни резултати.

Постижението е с един бронз по-добро в сравнение с Токио 2020, а предишните по-силни олимпийски изяви на българските атлети бяха в Сидни през 2000 година, когато те завоюваха 5 златни, 6 сребърни и 2 бронзови медала.

Като брой отличия Париж 2024 е втората най-успешна от 20 години след Игрите в Атина, където националните състезатели печелят 12 медала, но само два от тях са златни, един е сребърен и девет са бронзови.

След 22-ото си участие на Олимпиада българските спортисти са се окичили с общо 231 медала, от които 57 златни, 89 сребърни и 85 бронзови.

Без съмнение националите от борбата изпъкнаха със завоюваните две титли, като за първи път от Москва 1980 беше записан триумф и в двата стила.

Семен Новиков в категория до 87 килограма при класиците донесе на 8 август първо олимпийско злато за българската борба от победата на Армен Назарян в категория до 58 килограма класически стил на Игрите в Сидни преди 24 години. Ден по-късно Магомед Рамазанов ликува при 86-килограмовите и така роден национал от свободния стил отново се качи на най-високото стъпало на почетната стълбичка след легендата Валентин Йорданов при 52-килограмовите в Атланта 1996.

В исторически план именно борците са донесли и най-голямата олимпийска слава на страната със спечелените 18 златни, 32 сребърни и 23 бронзови медала.

Състезателите по вдигане на тежести също имаха поводи за гордост с две отличия. Карлос Насар постигна световен рекорд в изхвърлянето и в двубоя за безапелационна титла в категория до 89 килограма. Той осигури първо злато за България в тежката атлетика от две десетилетия след Милен Добрев при 94-килограмовите на Игрите в Атина 2004. Валентин Андреев също се окичи с медал при щангистите, след като остана трети в категория до 73 килограма.

Вдигането на тежести е вторият най-успешен олимпийски спорт за България с 13 златни, 17 сребърни и 9 бронзови отличия.

Боряна Калейн спечели среброто в многобоя на турнира по художествена гимнастика, като донесе втори медал за страната в 40-годишната олимпийска история на индивидуалната надпревара след среброто на Адриана Дунавска от Сеул 1988. Националният ансамбъл пък се размина с медал за 3 десети от точката, като остана на четвъртото място.

Хронологично боксьорът Хавиер Ибаниес донесе първото отличие за България на Игрите в Париж, след като на 3 август се класира за полуфиналите в категория до 57 килограма. Пет дни по-късно той загуби драматично в спор за място на финала от Мунарбек Сейтбек Уулу (Киргизстан) и остана с бронз. Това беше и 20-и медал за България от този спорт на Олимпиада (5 златни, 5 сребърни и 10 бронзови).

Родената в Иран натурализирана българка Кимиа Ализаде спечели бронза в надпреварата по таекуондо в категория до 57 килограма, за да донесе първо олимпийско отличие за страната в този спорт.

Извън медалите българските спортисти записаха още няколко запомнящи се резултати.

Валентина Георгиева се класира на пето място на финала на прескок на турнира по спортна гимнастика. След 32 години страната отново имаше финалистка при жените на най-големия спортен форум, като за последно това направи Силвия Митова в Барселона 1992, където тя остана осма на земя.

Десислава Ангелова се нареди шеста на скиф. Тя стана първата българка на олимпийски финал в гребането от 16 години след световната рекордьорка Румяна Нейкова, която триумфира в същата дисциплина на Игрите в Пекин 2008.

В бадминтона Габриела Стоева и Стефани Стоева завършиха на пето място, след като отпаднаха на четвъртфиналите. Така те изравниха най-доброто класиране на български състезател в този спорт на Олимпиада. Любопитното е, че постижението е на треньорката им Петя Неделчева, която също завършва пета, но в индивидуалната надпревара в Атина 2004.

Леката атлетика записа един финал на Тихомир Иванов на скок височина, в който той  зае престижното осмо място с личен резултат за сезона.

В плуването европейският шампион Любомир Епитропов пък беше близо да осигури класиране във финал за български състезател на втора поредна Олимпиада, но остана девети на полуфиналите на 200 метра бруст, като само 4 стотни от секундата го разделиха от място сред най-добрите осем, които се състезаваха за разпределението на медалите.

На предишните Игри в Токио Йосиф Миладинов завърши осми на 100 метра бътерфлай, като стана първият български финалист в плуването от Сеул 1988, където Таня Богомилова на 100 метра спечели единствената досега титла за страната в този спорт,  а Антоанета Френкева добави сребро на 100 метра бруст и бронз на 200 метра бруст.
(Спец. кор. на БТА Димитър Вельов)
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


204
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
148
0
 
0
 
! Отговори
Фильо преди 1 месец
До Как ще ги стигнемДа те коригирам - не само по-бедни, но под удари на война, дискриманация и други такива. Ама добре си го измисли винаги ще има голяма кошница :) Кефи ме и слогана ти Резултати преди всичко
147
0
 
1
 
! Отговори
Как ще ги стигнем преди 1 месец
Мисля планът е ясен - спираме плащанията за целия спорт (и без това са недохраненици) и средствата ги инвестираме в привличане на печеливши карти от други по-бедни страни. Така хем имаме великолепна спортна история, българинът ще пращи от гордост, хем ще спрем да отделяме пари за нищо - вместо спорт резултати!!!
146
1
 
1
 
! Отговори
Въпреки преди 1 месец
До ГОСТ 137България инвестира достатъчно пари през последните години за култура и образование!!!Но е трудно населението на страната да се учи на манталитет, чест, достойнство, дълг към родината, патриотизъм. Много по лесно е да си хейтър, и да плюеш върху страната си, да прославяш и величаеш съседите, да мразиш себе си. Да се промени народопсихологията на Българина, това е много по трудно. За това ще се радваме на гордите чужди спортисти, който се бориха за спорта ни.
145
0
 
0
 
! Отговори
Джоко преди 1 месец
До ОбективенТочно казано !
144
3
 
7
 
! Отговори
До Шефа преди 1 месец
А в Сеул,кой натопи българските щангисти, да изгорят с допинг, след като в първите две категории взехме 3 медала.Не бяха ли "братушките", които искаха медалите да бъдат поделени между тях и нас и Абаджията ги отряза.Я прочети автобиографията на Абаджиев...
143
1
 
9
 
! Отговори
Обективен преди 1 месец
"Българските спортисти" е абсолютно неправилен израз. " Спортистите,състезаващи се за България" донесоха успехите.
142
0
 
5
 
! Отговори
Ха-ха преди 1 месец
Абе не четете ли какво публикувате:"Валентин Андреев също се окичи с медал при щангистите, след като остана трети в категория до 73 килограма."Божидар се казва момчето! БОЖИДАР
141
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
За Русия не знам, ама Китай е номер едно по медали без да ползва чужденци.
140
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
До АнонименИЗЛЕЗЕ ИЗЛЕЗЕ. *** ЩЕ ПРАВИ ВСИЧКИ РУСНАЦИ МЕДАЛИСТИ ЗА ХРАБРОСТ.
139
2
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Дъннно ...Да бяха ги записали като жени в паспортите които им подариха и щеше да имаме още повече успехи. Ибанес ако се боксираше при жените като иранеца и той щеше да вземе златото.
138
3
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Абе, русия на кое място е.Излезе ли крайното подреждане..
137
1
 
5
 
! Отговори
Бае ви Тошо Правешки преди 1 месец
Социализъма е едно недоносче.. Ха-ха-ха
136
6
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
В САЩ средната заплата 5 хиляди долара, а в България е малко над хиляда. Там за златен медал дават 38 хиляди долара , а в България 140 хиляди. Пълна подигравка. 500 долара минималната заплата, а раздават кинти на ирнаци, кубинци и какви ли не , за да не останем с 00
135
5
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
В ютуб има видео от преди половин година с бореца дето ни донесе златния медал. Няма такава подигравка. В него казва , че чакал една година да вземе румънски паспорт, но румънската федерация по борба не успяла да му издейства и бам идва в България и за 2 месеца му дават паспорта. Гордеете ли се мммм
134
2
 
7
 
! Отговори
Гост преди 1 месец
Какво име на страната са прославили? С това, че вместо България да инвестира в образование и здравеопазване, даваме повече пари от САЩ за спечелени медали за да привличаме чужденци за да се съзтезават за България? Това за теб е прославяне на държавата? Това е посмешище. На гол тумбак чифте пищови. Така правят банановите републики и диктатурите. В изследването ПИЗА българските ученици са най-неграмотните в ЕС, той бил горд, че имаме медали. Хахах. ***.
133
0
 
7
 
! Отговори
Младияпремиерсхарема преди 1 месец
Освен,че крадат от бюджета на спортно министерство дават и на наемници вместо в изграждане на български спортисти това им е политиката
132
3
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Срамът на тази олимпиада беше пълен. Четири години на някакви кифли им викаха диамантените момичета ... И защо, като не са спечелили нищо. Извадиха Русия и Беларус и пак не стигнаха до медалите. Ама съдбата си знае работата дори и по 150 хиляди лева не успяха да заработят за бронз . В САЩ 38 хиляди долара премия за злато, а в България по 80 хиляди за бронз.
131
2
 
6
 
! Отговори
Младияпремиерсхарема преди 1 месец
3000 лв ще им дадат пенсия сега а на средно статистически пенсионер е 300 лв
130
3
 
5
 
! Отговори
Младияпремиерсхарема преди 1 месец
Няма българин с български произход спечелил медал има натурализирани иранки, израелки, ром, кубинци, украинци, руснаци, ливанци управлението на олигарси и престъпници доведе до там
129
4
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Няма такъв смях. Дали премии по 250К за медал и една камара с чужденци дето не знаят и къде се намира България решили да си ги заработят. За сравнение премията за златен медал на най богатата страна САЩ е 4 пъти по малка от тази дето я раздават в бедна България. Иранки, кубинци, руснаци и украинци дойдоха да заработят малко. Няма такъв срам. Все едно да си купиш изпита и да се хвалиш, че си изкарал книжка.

Спонсорирани публикации