Харчим една пета от парите си за жилище

В Европа този процент достига 30 на сто
22 авг 2024 08:45, Стела Стоянова
29
Харчим една пета от парите си за жилище
Снимка БГНЕС, архив

Разходите за поддръжката на жилище в България намаляват с 2,6% за период от 20 години. През 2022 г. българите са харчели средно по 18.4% за поддръжката на дом, колкото и румънците. Тази цифра е под средната за Европейския съюз – 24,1% и далеч зад лидерите от Словакия, Финландия и Дания, където са отделяни средно между 29-30%, съобщава „Евронюз“.

Делът на разходите на домакинствата за жилище, вода, електроенергия, газ и други горива се е увеличил значително през последните 20 години. „Евронюз“ разглежда по-подробно кои държави са отбелязали най-голямо увеличение.

Увеличаващите се разходи за живот са най-наболелият проблем за повече от 90% от европейците според проучването Евробарометър на Европейския парламент от есента на 2022 г. Официалните данни хвърлят светлина върху това какво стои зад тази нарастваща тревога. Потребителските разходи на домакинствата показват разпределението на разходите, направени от домакинствата на резидентите за посрещане на ежедневните им нужди, като храна, наем, облекло, енергия, здравеопазване и транспорт.

По данни на Евростат през 2022 г. най-голям дял в потреблението на домакинствата в ЕС имат жилищата, водата, електроенергията, газта и другите горива - 24,1%. След това се нареждат храните и безалкохолните напитки с 13,6%, а транспортните разходи са 12,5%. Макар че подреждането на тези категории остава постоянно през последните 20 години, техните относителни дялове се променят с течение на времето.

Какво включват разходите за „жилище, вода, електроенергия, газ“?

Според Евростат тези разходи включват: действителните наеми за жилища; предполагаеми наеми за жилища; поддръжка и ремонт на жилището; водоснабдяване и различни услуги, свързани с жилището; електричество, газ и други горива.

Сравнявайки данните от 2002 г. с тези от 2022 г., най-значителната промяна е настъпила при разходите на домакинствата, които са се увеличили от 21,1% на 24,1%. Това представлява увеличение с 3 процентни пункта (пр.п.) за двете десетилетия. Това означава, че ако през 2002 г. общите разходи на едно домакинство са възлизали на 1000 евро, то е трябвало да похарчи 211 евро за жилище. До 2022 г. тази сума скача на 241 евро.

Това увеличение подчертава нарастващата финансова тежест на основните разходи за живот за европейските домакинства, която вероятно е предизвикана от нарастващите цени на жилищата и енергията през последните две десетилетия.

Когато разглеждаме разходите за здравеопазване, те са се увеличили с 22% в сравнение с 14% увеличение на разходите за жилища. Тъй като обаче делът на разходите за жилище е значително по-голям, цялостното въздействие на увеличението на разходите за жилище е много по-голямо.

Започвайки от малко над 20% в началото на 2000 г., делът на разходите на домакинствата за жилище и комунални услуги непрекъснато нараства, достигайки през 2013 г. връх от почти 25%. През този период се наблюдава най-значителното нарастване, което подчертава нарастващите разходи, свързани с жилището и комуналните услуги.

След лек спад делът отново нарасна по време на пандемията от Ковид-19, като през 2020 г. достигна рекордно високи стойности от 25,6%.

Общото увеличение на разходите за жилища и комунални услуги през последните две десетилетия показва, че тези разходи стават все по-съществена част от бюджетите на домакинствата, което отразява по-широкия икономически натиск и промените в разходите за живот в ЕС.

Най-значително увеличение се наблюдава в Ирландия

В някои държави увеличението е по-силно изразено и надхвърля 5 процентни пункта. Между 2002 г. и 2022 г. най-значително увеличение е отчетено в Ирландия, където то е зашеметяващо - 7,1 процентни пункта, следвана от Испания и Италия, където увеличението е съответно 6,3 процентни пункта и 5,4 процентни пункта. В 10 държави от ЕС увеличението надхвърля 4 процентни пункта, което подчертава широко разпространената възходяща тенденция в целия регион.

Няколко източноевропейски държави, както и Швеция и Обединеното кралство, отбелязаха спад в дела на разходите за жилища. Най-значителен спад бе отбелязан в Румъния - 4,1 процентни пункта, докато в Босна и Херцеговина и Сърбия също се наблюдаваше забележителен спад.

По време на Ковид пандемията делът на разходите на домакинствата за жилища нарасна в почти всички държави, достигайки рекордни стойности. През 2022 г. обаче, с отшумяването на пандемията, този дял започва да намалява.

Кои европейски държави харчат най-много за жилище и сметки?

Разходите за жилище, вода, електроенергия, газ и други горива като процент от общите разходи на домакинствата варират значително в Европа.

През 2022 г. Словакия е начело на списъка с над 30% от разходите, предназначени за жилище, вода, електроенергия, газ и други горива. Финландия и Дания са следвани плътно, съответно с 29,6% и 29,1% разходи за жилище и сметки.

Тези данни показват, че страните от Северна и Централна Европа са изправени пред значителен финансов натиск, свързан с жилищата и комуналните услуги, най-вероятно предизвикан от по-високите разходи за енергия или по-скъпите жилищни пазари.

За разлика от тях страните от Южна и Източна Европа, като Черна гора, Турция и Албания, имат много по-ниски дялове: Черна гора - едва 11,6%, а Турция и Албания - съответно 12,4% и 12,5%.

Разходите за жилище засягат най-силно домакинствата с по-ниски доходи

В неотдавнашен доклад на ОИСР за достъпните жилища се подчертава, че разходите за жилища могат да наложат голяма финансова тежест на домакинствата, особено на тези с по-ниски доходи.

Процентът на свръхнатоварване с жилищни разходи е тревожно висок сред водещите европейски икономики. През 2022 г. почти половината от частните наематели с ниски доходи в Обединеното кралство (49%) са изразходвали над 40% от доходите си за наем, следвани от 32% във Франция и 28% в Италия. | БГНЕС
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


29
Още по темата: жилищеразходи
Още от ЕС
Вучич: Притеснени сме, ситуацията в Косово се усложнява
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
24
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
Това са пълни глупости, мен ме ошушкват до стотинка 7300 ми е ипотеката 7400 ми е заплатата
23
1
 
2
 
! Отговори
Стоян Стелий преди 3 седмици
Имаме - харчим! Бачкаме здраво и се борим за насъщния! Оцеляваме както можем, въпреки геноцида над българския народ от пребоядисаните екскомуняги-демокрадци,подписали план РанЪт за унищожението на България.Яд ли ви е, еврогнYз?!?
22
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
Може и да имаш собствено жилище и заради това поддръжката да ти струва по-малко. Но наложи ли се да правиш ремонт, идват едни хора с по 20 слънчеви бани по рождение и ти искат такива цени, като че ли няма да ремонтират, а ще строят ново жилище. После свършват работа като с две леви ръце и искат още пари, защото били отишли повече материали. Викаш махленско опълчение, за да ги разкараш. И така поддръжката на жилището ти излиза солена.
21
0
 
3
 
! Отговори
До 19 преди 3 седмици
В момента така действително е по-изгодно.Поне привидно,без фактора инфлация, които обезцени кредитите на получилите ги и същевременно наду цените на жилищата им кажи-речи двойно за последните 6-7 години.С инфлацията нещата се променят коренно.Самият наем също няма да остане на тези цени,ще се покачи, точно както и цената на жилищата.Друг е въпроса за демографията и това,че почти всеки има по няколко жилища,от които се обитава само едно - другите са склад или частен исторически музей от вехтории
20
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
Четиристаен в София около 120кв струва в момента над 400 хиляди евро. Да, една пета точно, от двата милиона евро, които единствения шанс някога да видя е да се задържи инфлацията на двуцифрен % за поне петилетка
19
3
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
Аз живея под наем и си живея живота.
18
2
 
7
 
! Отговори
ама разбира се преди 3 седмици
ние сме много по-добре от европейците... странно що те не имигрират в бг
17
2
 
5
 
! Отговори
Реалност преди 3 седмици
Прави впечатление , че най ниски са разходите на страните извън ЕС
16
0
 
3
 
! Отговори
Нелош пасквил... преди 3 седмици
Но КукунелченценценцетУ е с няколко стотин обиколки пред всички останали списвачки - грантаджийки в донос.бг. Все пак заслужава поне 50 гривни за съчинението :)
15
1
 
13
 
! Отговори
ББ преди 3 седмици
Аз деца в тази система няма да създам, а вие си вдигайте цени колкото си искате. Да дойдат бангладешци да ви плащат по 300 хиляди евра за имот.
14
2
 
3
 
! Отговори
до 1 преди 3 седмици
До Анонимен,70 лв.няма да платиш за 10 живота,да не искаш да кажеш 70,ама стотинки и това с краденето,с джаджите дето слагате по електромерите
13
2
 
3
 
! Отговори
Истински седесар преди 3 седмици
Щом в развитите страни се харчи до 30% от дохода, а при нас само 20%, то може да се очаква още 50% покачване на цените на жилищата. Като се дават жилищата под наем на младите и другите безимотни и ще се възвърне капиталовложението.
12
3
 
11
 
! Отговори
... преди 3 седмици
Ще ви кажа къде отиват другите 4/5 от заплатата с реална случка. Приятелка на моя колежка живее в Кипър и й препоръча някакъв балсам за коса, който там струва около 6 евро. Тука го намери за 58 лева. Та такива ми ти работи.
11
14
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
До Анонимен 9, не знам какви ги виждаш, но немалка част от хората в България си живеем много добре, а и цените са ни ОК. Стой си там където си. Дори за ваканция не идвай, че ни писна от "капацитети" да ни казват кое как е :) Щом не ти сстиска да си тук нямаш думата!
10
3
 
4
 
! Отговори
Хахаххахаххаха преди 3 седмици
До мизерийка, има решение на твоите тегоби! Нарича се: произведи си сам. Много хора си гледат градини и са доволни от реколтата. Преди да ревеш що не намериш решение на ТВОИТЕ проблеми, а? Искаш евтино, но искаш и качествено? Ами НИЕ от големите градове си купуваме големи количества плодове и зеленчуци. Щот можем! Също и си произвеждаме. Ако ти не можеш... попадаш в една група на ревящи *** девици! Никой нищо не ти дължи!
9
4
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
Всеки път като се прибера в България се чудя как се оправят нормалните хора. Цените ви са кошмарни, а ако не сте имали късмет мама и тате да ви платят за апартамента и имате ипотека и ако жената е в майчински направо не зная. И да спрат с тази пропаганда в нета да се прибираме - не зная кой се връзва честно.
8
1
 
5
 
! Отговори
ибрe курортe преди 3 седмици
Дом на колела купи. Бъдещето предвиди !
7
1
 
3
 
! Отговори
Майната Ви преди 3 седмици
Един път пишете и рИвете, че ви е скъпо, а после пък че е най-евтино в целия свят и околните села. Българите са много богати. Погледнете фейсбук. Всеки трети е на софра препълнена с какво ли не, всеки втори до скъпа кола на супер-луксозен хотел в престижен курорт. Даже в Монако показаха българка с Бугати за 3 милиона евро.
6
4
 
16
 
! Отговори
мизерийка преди 3 седмици
Останалите четири пети отиват за храна с крайно съмнително качество на баснословни цени. За хората в градовете вече е лукс да купуват по-големи количества плодове и зеленчуци. А е август! Що-годе качествени домати - 6 лева. Сливенски праскови - 6 лева. Диня - 2 лева. Еми... имаше един филм, "И твойта майка също".
5
1
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
а за храна, как е статистиката, колко харчим?