Затъва ли България в дългове, след като изтегли рекорден заем?

Експертите говорят в анкета на Bloomberg TV Bulgaria
3 сеп 2024 07:00, Елка Василева
194
Затъва ли България в дългове, след като изтегли рекорден заем?
Снимка: архив, БГНЕС

Въпросът с дълга на България става водещ за държавата. Миналата седмица българското правителство изтегли рекорден външен дълг. Затова Bloomberg TV Bulgaria попита експерти: „Какво говори за България трупането на дълг?“

Левон Хампарцумян, финансист, председател на Българския форум на бизнес лидерите

„Рискове в емитирането няма, рисковете са в това как се използват тези средства. Операцията е направена много професионално и таймингът е добър. Това означава и доста високо доверие на пазарите в българската икономика.“

Десислава Николова, старши финансов анализатор в MoitePari.bg

„България успя да пласира успешно 4,35 милиарда евро при висок инвеститорски интерес. Големият интерес показва, че въпреки политическите турбуленции, страната ни остава атрактивен емитент. Дълговата операция се налага заради падеж на емисия за 1,49 милиарда евро и за покриване на нуждата от 1 милиард евро за пенсии, което би изразходвало средствата във фискалния резерв и те биха достигнали до своите критични нива. Решението за емисията е взето в последния момент заради наближаващия падеж по емисията, която трябва да се изплати на 3 септември, и продължаващата несигурност как ще изглежда поредният служебен кабинет – сами по себе си говорят за липсата на отговорност и каквато и да е стратегия за отговорно управление на публичните финанси. Прогноза на Министерството на финансите показва, че в периода 2024 г. - 2026 г. се очаква нарастване на държавния дълг, както в абсолютна стойност, така и като дял от БВП. Прогнозиран е да бъде 48,9 милиарда в края на 2024 г. 57 млрд. в края на 2025 г. и 66,5 млрд. в края на 2026 г.“

Юлиян Войнов, икономист

„Изтегленият дълг е част от дълговата програма на правителството за тази година. Трябва да кажем, че голяма част от дълга, който е изтеглен, ще бъде използван за изплащане на падежиращ дълг, така че той ще замени настоящ дълг с по-лоши показатели за лихвени плащания, с такъв с по-добри. И част от този дълг ще отиде за покриване на планирания дефицит от порядъка на 6 млрд. лева. Абсолютно разбираемо е действието на Министерството на финансите, тъй като не бе редно да се посяга към фискалния резерв за плащане на падежиращия, след няколко дни, външен дълг. Най-добре е тези падежи да бъдат покривани с издаване на нови облигации и привличане на нови външни задължения, за да не се дестабилизира фискалната позиция на правителството. Параметрите по новите книжа подобряват съществуващата лихвена структура по вече издадените ценни книжа и то с едно значително подобрение от порядъка на 0,5-1%, което в дългосрочен план е добър показател за разходите на държавата.“

доц. д-р Щерьо Ножаров, главен секретар на УНСС по бюджет и финанси и икономически съветник в БСК

„Правителството побърза да каже, че условията са добри, но това е само привиден успех. Важно е дали е избран подходящ момент, като това вече бе коментирано, но не с подробности. Може би след 10 дни ЕЦБ ще намали лихвата в еврозоната, защото централните банки таргетират не само инфлацията, а и заетостта. Фед също се произнесе, че неутралният лихвен процент е около 2,8% за САЩ, тоест най-късно до ноември ще бъде намален почти наполовина спрямо сегашния. Това означава, че хвалбата, че имаме постигнато намаление на базисните точки спрямо средния суап на аналогични емисии е само спрямо този момент. Спрямо след 10 дни или 2 месеца няма да е така. Често правителството споменава, че обемът на дълга спрямо БВП не нараства, но той нараства в номинален размер. Тази година ще изтеглим дълг, който е около 6 млрд. над падежиращия. Проблемът е, че лихвите по обслужване на дълга започват да гонят 1 млрд. на година и плавно движение ще се отразява тежко, тъй като това са пари, които биха могли да покрият дефицита на пенсионната система или дефицита в НЗОК.“

Петър Ганев, старши изследовател в Институт за пазарна икономика

„Този дълг бе очакван, тъй като има заложен голям дефицит в бюджета и знаем, че предстои голямо плащане по външния дълг. Последната седмица коментирахме доста пъти, че най-вероятно предстои излизане на външните пазари и в крайна сметка имахме изтегляне над 4,3 млрд. евро външен дълг. Това трябва да насочи вниманието към дефицита, тъй като веднага след провеждане на изборите, предстои дебата за бюджета. Там е важно, ако не искаме да имаме такива новини за рекордни нива на нов външен дълг, трябва да се търсят мерки за свиване на дефицита.“

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


194
Още от Политика
Кои фактори ще са решаващи при избора на БГ еврокомисар?
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
183
0
 
4
 
! Отговори
Шапка на тояга преди 1 седмица
Нема да са плашите. ДА теглят колкото си искат. Като дойде време за връщане всеки емигрира нанякъде по света и в Бегето остават само няколко рома, полицаи, политици и роднините им в администрацията .Те да връщат каквото са теглили. Нормалния човек една стотинка не е видял от тия заеми. Не е негов проблем да ги връща.
182
0
 
1
 
! Отговори
Крумови закони преди 1 седмица
Докато не увиснатъ по околовръсното да съхнат за назидание на следващите . Няма да се оправим.
181
1
 
2
 
! Отговори
Тиква преди 1 седмица
Няма се пуашите - заемите са затова - да се теглят и да се харчат. Като стигнеме дъното ще му мислим.
180
1
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 седмица
Тия които го теглят няма да го връщат,Асен си ограби 9 милярда
179
0
 
0
 
! Отговори
Стадо НПО-та преди 1 седмица
и копи пейстЪрката СалмонЕЛКА... Жалки сте цитирате жълтокафявия парцццал Блюнгбършит-а, пропадате с часове,статия след статия.
178
0
 
4
 
! Отговори
Лачо преди 1 седмица
Накъде отива тая продънена държава с мутрата боко от банкя
177
0
 
19
 
! Отговори
Козарчето Салил преди 1 седмица
И кой ще го връща тоя заем ??
176
0
 
6
 
! Отговори
До 174 преди 1 седмица
За цифри ли пишеш или за числа. Разликата е огромна.
175
1
 
17
 
! Отговори
Malii kak ni lxjat преди 1 седмица
Да теглиш заем да платиш други заеми и пенсии, звучи ми зле, или леко казано нямаш пари за да си поддържаш системата. Как се обясява това на населението, ми със сложни думи им завърташ главите, но с прости е само кредитна спирала и накрая буум. Кой ще плати за тези *** дайствия на тези властващи елити, ние ли? Май нема да си намерят място в нашата държава ако това стане. Събуди се Българино!
174
0
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 1 седмица
""""Прогнозата за държавния ни дълг, в абсолютна стойност се очаква да бъде 48,9 милиарда в края на 2024 г. 57 млрд. в края на 2025 г. и 66,5 млрд. в края на 2026 г."""""" ----- Не разбрах, тези "Хубави Цифри" в Евро ли са или Левове!!!! Май са в Евро..., а???
173
3
 
2
 
! Отговори
@@@ преди 1 седмица
До Дядо ви Митю плановика, напишете обяснение и числа, ако можеш де, лакърдиите за пред блока с наборите могад да бъдат спестени на аудиторията.Аман от културтрегери специалисти по Япония, сигурно си Марко Семов навярно.
172
2
 
8
 
! Отговори
Дядо ви Митю преди 1 седмица
До @@@ Ти явно не си схванал иронията в това, което съм писал. И не, не твърдя, че съм експерт, но съм учил същотото може би много преди да бъдеш планиран. Най-вероятно практеческия ми опит е много по-голям от твоя житейски. И да знаеш образованието само по себи си нищо не означава. Не е повод за гордост, особено в наши дни. А ако отидеш в Япония, и се сблъскаш с техните култура и бит, ще ти светнат много крушки. А, и ще разберш, че възпитание/уважение са много важни - нещо, които при теб липсва
171
6
 
1
 
! Отговори
@@@ преди 1 седмица
Отделно като си толкова запознат с финансовото дередже на Япония, моля обяснете тука на плебса , защо японското БВП пада, като казваш и е вярно, но продължават да се вземат нови дългове, като последно я докараха до 250 % от БВП и не смеят да вдигнат основната лихва като всички централни банки?
170
4
 
0
 
! Отговори
@@@ преди 1 седмица
До Анонимен, променя ли фактите това че не пише на Вие/ не говоря, така или иначе/ и не съм ходил в Япония бе експерта.Образовението ми е по темата, а това което пишеш ти подкрепя това което съм написал, че мултипликатора отдавна не работи, причините са много естествено.Отделно културата и бита на японците/ които всъщност харесвам/, нямат общо с числата на макро равнище.
169
0
 
15
 
! Отговори
Кратък отговор: преди 1 седмица
Да, затъва! Не толкова кратък - тоя заем трябва да се връща, а няма да се връща от тези, които са взели решението за неговото теглене. Ще връща от гражданите, ще се връща под формата на концесии и други разни неизгодни за страната и населението мероприятия.
168
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 седмица
До @@@ От Дедо ти Митю - Първо, на дедо си Митю ще говорите на ВИЕ! НА това му се вика възпитание. Второ-никак не е уместно да се сравнява БГ с Япония. Ако сте имал удоволствието да бъдете там ще знаете защо. Очевидно не сте и за това сте изписали куп глупости. БВП на Япония от 2010 насам е паднал с около 2 трилиона долара. От 6,2 на 4,2. Трето - Мултипликатора на Кейнс може и да работи, но зависи от много условия, които в БГ липсват. И се прилага от хора, които могат. Аман от профани.
167
0
 
10
 
! Отговори
Наблюдател преди 1 седмица
Политическата мафия точно заради този заем не допуска редовно правителство,а единствено ,,сглобки".Така ще е докато не се открадне всичко и се замета следите.После когато в чувала не остане и цент,българинът ще има стабилно правителство.
166
2
 
9
 
! Отговори
Бай Иван преди 1 седмица
Умнокрасивите да го връщат
165
0
 
18
 
! Отговори
Българин преди 1 седмица
Давайте! Дъно няма!
164
3
 
1
 
! Отговори
КаравловЪ преди 1 седмица
Болшевишко-Меневишката административна пенсионна проядена koчинЪ върви към своят правилен край.