Капанът на средния доход: Как да се измъкнем от него?

Държавите започват да се сблъскват със сериозни трудности
17 авг 2024 12:25, Нели Христова
61
Капанът на средния доход: Как да се измъкнем от него?
Снимка: БГНЕС

Капанът на средния доход представлява икономическо явление, при което държави, достигнали определено ниво на икономическо развитие, започват да се сблъскват със сериозни трудности в поддържането на устойчив растеж и напредък към постигане на  висок доход. Към 2024 г. 108 държави с население от 6 милиарда жители, остават в категорията на страни със среден доход (между 1 136 долара и 13 845 долара БВП на човек от населението). Темата разработват икономистите от ИПИ.

След 1990 г. само 34 държави са успели да преминат над прага на високия доход. Това явление се нарича “капан" не защото е невъзможно да се избегне, а защото много правителства се подвеждат да мислят, че само привличането на чужди инвестиции ще бъде достатъчно за подобряване на икономическото състояние на страната. В действителност истинското предизвикателство се състои в необходимостта от трансформиране на икономиката чрез дълбоки реформи в индустрията, образованието и управлението.

Актуалният доклад на Световна Банка от 2024 г. излага стратегии и подходи за преодоляване на капана на средния доход, базирани на успешни примери и систематично приложение на три основни стъпки: инвестиции, внедряване на технологии и иновации.

1. Инвестиции: Началната искра на промяната

Първата стъпка за излизане от капана на средния доход е осъществяването на значителни и стратегически инвестиции. Това не означава просто наливане на пари в икономиката, а целенасочено финансиране на критични сектори и проекти. Тайланд е отличен пример за този подход. Между 2015 и 2023 г. страната инвестира 30 милиарда долара в модернизиране на инфраструктурата и технологиите, включително проекти като изграждането на високоскоростни железопътни линии и модернизация на електроенергийната мрежа. Тези инвестиции водят до увеличение на БВП на човек от населението от 6,800 доларадо 10,500 долара, значително над границата за среден доход.

Сингапур също прави значителни инвестиции в енергийния сектор с акцент върху изграждането на LNG терминали и модернизация на пристанищната инфраструктура, които са от ключово значение за превръщането на града-държава в глобален енергиен хъб. Тези усилия генерират над 2 милиарда доларагодишно и способстват за повишаване на БВП на човек  от населението от 25,000 доларана над 80,000 доларапрез последните две десетилетия.              

Южна Корея от своя страна инвестира в технологични паркове и изследователски центрове, в сектори като полупроводници и биотехнологии, като например Гаянг Digital Valley, които привличат глобални компании и способстват за ръст на БВП от 12,000 долара на над 33,000 долара на човек от населението между 2000 и 2023 г.

Полша, след присъединяването си към Европейския съюз през 2004 г., се възползва от значителните фондове за инфраструктура и технологично обновление. Полската икономика започва да инвестира в транспортна инфраструктура, включително магистралите (A1 и A2), които подобряват свързаността и увеличават конкурентоспособността на страната. Полша също така модернизира енергийния си сектор чрез изграждането на нови електроцентрали. Остроленка, планирана за въглищна електроцентрала, получава допълнителни инвестиции за ново крило, базирано на природен газ. През 2026 г. първата полска атомна електроцентрала централа “Лубиатово-Копалине с 6 реактора ще бъде завършена, а страната ще увеличи съществено енергийната ефективност и ще намали зависимостта си от външен внос.

2. Внедряване на технологии: От догонващи към лидери

След като са осъществени инвестициите, идва ред на ефективното прилагане на съвременни технологии. Успешните примери показват, че държавите трябва да интегрират тези технологии в ключови индустрии и да ги използват за диверсифициране на икономиката си.

Чили е пример за страна, която успява да стане водещ износител на сьомга, използвайки норвежка технология за аквакултури. Чрез съчетаването на съвременни методи за развъждане и управление на аквакултури с ефективни политики, страната не само увеличава производството, но и използва приходите за инвестиции в други сектори като минно дело и туризъм. Това прави чилийската икономика по-устойчива на външни шокове и укрепва дългосрочния растеж.

В Сингапур имплементирането на технологии става чрез създаването на “смарт" градове, където високотехнологичните решения за управление на транспорта, енергията и здравеопазването са неразделна част от градския пейзаж. Тези технологии не само увеличават ефективността на ресурсите, но и създават нови възможности за икономически растеж и иновации.

3. Иновации: Ключът към дългосрочен просперитет

Истинският тест за всяка икономика, която иска да избегне капана на средния доход, е способността й да се превърне в иновационен лидер. Държави като Южна Корея, Тайван, Сингапур и Израел показват, че само чрез иновации може да се постигне устойчив дългосрочен растеж.

Южна Корея се утвърждава като лидер в електрониката и биотехнологиите благодарение на стратегически инвестиции в научноизследователска и развойна дейност (R&D), които включват компании като Samsung и Hyundai. Това довежда до рязко увеличение на БВП на човек от населението и превръща страната в глобален икономически гигант.

Тайван постига успех чрез развитие на полупроводниковата индустрия с компании като TSMC, които се превръщат в световни лидери в производството на чипове. В същото време Сингапур се трансформира в глобален иновационен хъб благодарение на създаването на изследователски центрове в биотехнологиите и фармацевтиката, които генерират милиарди долари и поставят страната в челните редици на световната икономика.

Израел също е пример за успешно прилагане на иновации. Технологични решения като Mobileye и Waze не само променят шофирането в цял свят, но и значително допринасят за растежа на икономиката, като повишават БВП на човек от населението от 20,000 долара на над 50,000 дорала.

Полша също успява да използва иновациите за своето икономическо развитие. Един от ключовите примери е инвестицията в технологични паркове като Варшавския технополис и програмата "Start in Poland“, които стимулират развитието на нови компании и технологични стартиращи фирми. Полша също инвестира в научноизследователски и развойни центрове, създавайки условия за разработването на високотехнологични продукти, което допринася за устойчивия растеж на икономиката и ръста на БВП на човек от населението от 12,000 долара на над 18,000 долара през последните две десетилетия.

Защо излизането от капана е толкова трудно?

Анализът на Световната банка от 2024 г. показва, че основните пречки за държавите със среден доход включват лошо управление на ресурсите, корупция, недостатъчна диверсификация на икономиката и неефективно внедряване на технологии и иновации. Примерите на Бразилия, Малайзия и Южна Африка илюстрират тези предизвикателства.

В Бразилия икономическият растеж значително се забавя през последните десетилетия, като страната е инвестирала около 2,5% от БВП в инфраструктура между 2000 и 2015 г., но без да постигне значителен напредък. Въпреки тези усилия средният годишен растеж на БВП пада от 4,5% през 2000-те до под 1% след 2010 година. Основните проблеми включват високи нива на корупция, неефективност в управлението на инфраструктурните проекти и липсата на реформи за модернизиране на икономиката и институциите.

Малайзия, въпреки първоначалния успех в привличането на чуждестранни инвестиции, среща сериозни затруднения при имплементирането на съвременни технологии. Производственият сектор в страната остава зависим от нискотехнологични индустрии, което довежда до застой в производителността и забавяне на растежа на БВП на човек от населението до едва 2% годишно през 2010-те. Въпреки усилията за диверсификация на икономиката страната не успява да премине към иновации и производство на високотехнологични продукти, което ограничава възможностите за по-нататъшен растеж.

Южна Африка също изпитва сериозни трудности в преодоляването на капана на средния доход. Въпреки че страната е инвестирала 3,5% от БВП в инфраструктура между 2010 и 2020 г., растежът на БВП остава средно на ниво от само 1,5% годишно. Високата безработица, социалните неравенства и сегрегацията на повече от половината население на държавата забавят нейния растеж неимоверно. Структурните икономически проблеми пък от своя страна пречат на създаване на икономии от мащаба и ефективно използване на инвестициите в модерни технологии. За иновации на глобално ниво е рано да се говори.

Допълнителни фактори

Проучвания на Световната банка показват, че някои допълнителни фактори играят ключова роля в успешното преодоляване на капана на средния доход. Политическата стабилност е от съществено значение, тъй като нестабилността може да отблъсне инвеститори и да забави икономическите реформи. Стабилността обаче не трябва да се разглежда като блокиране на промени, които преодоляват лоши регулации или дефицити в качеството на институциите. Конкуренцията на пазарите е критична за стимулирането на иновациите и растежа. Върховенството на правото, особено в областта на защита на частната собственост и договорите, е основополагащо за създаването на иновационна среда. Кризите също предоставят възможности за ускорено икономическо развитие, ако водят до стратегически инвестиции. Страните, които успешно преодоляват капана на средния доход, демонстрират, че комбинацията от стабилна политическа обстановка, стратегически инвестиции и иновации може да доведе до значителен икономически напредък и устойчив растеж.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


61
Още от Темида
Задържаха и втория заподозрян за пожара в Сливен
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
40
3
 
12
 
! Отговори
Проблем преди 1 месец
Огромната маса от хората мислят и действат като бедняци. Нямат предприемачески дух, имат манталитет на загубенаци, а не на победители. Те не могат и няма никога да изчезнат от финансовите капани. Ще си останат зависими от системата бачкатори. Това е грозната истина.
39
6
 
2
 
! Отговори
Запада ни мрази! преди 1 месец
Западни корпорации внедриха колониален модел на управление с одобрението на САЩ и сега безнаказано източват ресурсите на България! Нашите малдите хора заминават на запад а тук подставени фирми изсичат горите ни, изваждат металните руди, обират въглищата, приватизират водите, електрораспределителните дружества, комуникациите, мобилни оператори, медиите, хранителните вериги и мн. др., а сега изкупуват и земеделската земя и голяма част от жилищата в градовете. Окупират ни докато спим!
38
8
 
6
 
! Отговори
Запада ни мрази! преди 1 месец
ЕС умишлено НЕ иска България да се развива! Те НЕ искат България да им бъде конкурент в икономиката. НЕ искат нашата качествена продукция да залива техните пазари. Те искат България да купува от тях, да сме зависими от еврофондове, да просим пари и заеми от техните банки, да сме сметище за техните отпадъци, да сме буферна зона и военен плацдарм на НАТО и армията на САЩ. Затова трябва да се борим срещу ЕС. Те искат да сме бедни. И ако може изобщо да ни няма. Само територията да ни вземат.
37
0
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
В публикацията не пише за среден доход, а за среден БВП и над средното. Ясно като бял ден - образователна система, ориентирана към утилитарното, ниски нива на корупция, върховност на закона, за да има инвестиции. Структурни промени в икономиката и прогнилите институции, ефективност при изпълнението на големите инфраструктурни проекти. После всичко останало. Сега кажете: кой от родния "естаблишмънт" има интерес от това? Сам да си разруши кочинката, която е изградил, и в която се чувства отлично!
36
1
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
България при добро управление за 10 години може да стане една от най богатите държави в света по БВП на човек от населението. Без проблем можем да задминем държави като Франция и Германия. Дори само аграрния сектор ако се развие правилно може да генерира приходи от износ колкото цялото сегашно БВП. 100 милиарда лева годишно.
35
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
До Анонимен 19 То ти е написано как - образование, законност, защита на частната собственост; следват свежи пари за високотехнологични производства, които да се развиват и реновират в страната. Но това в Чалголангия няма да се случи и на Кукув ден.
34
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Напишете в търсачката на YouTube: "Ford Car Hemp 1941" и ще видите филмчета от 40 те години на миналия век как Форд е произвеждал автомобили с карусерии от конопена пластмаса и как с чукове бият по стъклата и не могат да счупят стъклата. Колите от конопена пластмаса тежат 300 колограма и с конопени батерии могат с едно зареждане да преминат 1500 километра. Като поставиш днешните нафтови леки коли под земята с хиляди години не могат да изчезнат, а Еко лека кола от Коноп за една година я няма..
33
2
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
На масовката у нас няма какво да говорим за иновации и растеж. 80% от населението- неграмотни бачкатори. Факт. Дай му там 3-4к заплата в склада, софра и пърцуца и друго не му трябва до края на живота.
32
2
 
8
 
! Отговори
Успешен инвеститор преди 1 месец
От тези инвестиции имат изгода хора като мен. Държавата нищо не инвестира. Тя винаги ще си бъде бедна не защото е проклета, а защото политиците са такива.
31
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Конопа се е отглеждал от хиляди години по Бългаските земи. От коноп се правят дрехи, пластмаси, лекарства и оюе 40 хилади други продукта. След 1944г. комунистите като иззеха земите на Българските Ковбой и си направиха ТКЗС, забраниха отглеждането на Коноп, за да може да се развива Петролната индустрия! И ето какво имаме сега: ПърдолетниЛекиКоли, НафтовиДрехи.....
30
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Варианти ема, ако няма външен натиск над съответните държави чрез посолства, нпо и т.н. и не управляват продажни пионки.
29
3
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Едно скандално растение може да спаси света. То носи много имена - трева, марихуана, гръсти, канабис, джойнт, но най-разпространеното е коноп. То има близо 50 хил. приложения в различни индустрии, но има лошия късмет малка част от него да съдържа психоактивно вещество, което през 20-те години на миналия век го превръша враг на повечето държави. Днес индустриалния коноп се отглежда в Австрия, Чехия, Германия, Китай, Италия, Полаша и други държави носи бързи доходи, но не и в България!
28
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Treatment of diseases with Hemp! Лечение на заболявания с Коноп!
27
1
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
The miracle of Hemp plant that can save the world! Чудото на растението коноп, което може да спаси света!
26
1
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
HISTORY OF HEMP! Конопената История!
25
1
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
ARE HEMP BATTERIES REAL? Реални ли са конопените батерии?
24
1
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
HOW DO HEMP BATTERY WORK? Как работят конопените батерии?
23
1
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Около 92% от хората със заплата над средната работят в частния сектор и иколо 8% в публичния сектор.
22
1
 
3
 
! Отговори
Реалист преди 1 месец
Особеното при държавните служители е, че повечето работят в София, а те са с заплати по-ниски от средната за София.
21
1
 
4
 
! Отговори
Реалист преди 1 месец
Средната заплата в България - кои вдигат и кои свакят средната заплата в България. По принцип над средната заплата са шефовете в частни фирми, част от работещите в частните фирми в финансовия сектор, ИТ работещите в частния сектор и много малка част от работещите в публични сектор на високи длъжности. Под средната заплата са повечето работещи в публичния секторм вкл. и ИТ и повечето работещи в частния сектор. Около средната заплата са учители, медици и държавните служители.