Топ инвеститорите у нас – българите в чужбина. Пращат по ?3,5 млн. на ден

Основните трансфери идват от САЩ, Испания, Италия и Гърция
8 юли 2019 11:00, Екип на Investor.bg
385
Топ инвеститорите у нас – българите в чужбина. Пращат по ?3,5 млн. на ден
Снимка: архив Reuters

От началото на година до края на април българите, работещи зад граница, са изпратили на близките си в родината близо 400 млн. евро. За сравнение за същия период на 2018 г. сумата е била 392,5 млн. евро или със 6,9 млн. евро по-малко. Това показва справка на Investor.bg в данните за платежния баланс на Българска народна банка (БНБ).

Само за април постъпленията са над 105 млн. евро, което обаче е с около 5 млн. евро по-малко, отколкото през март, когато са били 110 млн. евро. Най-малко преводи от началото на годината е имало през януари – 88 млн. евро. Средно на ден през четвъртия месец от годината българите зад граница са пращали тук по 3,5 млн. евро.

Спрямо април 2018 г. гастербайтерите са изпратили на близките си с 1,8 млн. евро повече. Сънародниците ни зад граница отново се подреждат до топ инвеститорите в страната.

По данни на БНБ за периода януари-април 2019 г. преките чуждестранни инвестиции в страната са отрицателни в размер на едва 55 млн. евро., при 65,6 млн. евро година по-рано. Освен това през март минусът беше общо 254,4 млн. евро.

Данните са предварителни и ще бъдат ревизирани с годишните данни на НСИ и допълнително постъпили отчети на предприятията с чуждестранно участие, като обикновено промените са в посока нагоре.

За отрицателното число има две вероятни причини. Едната е, че потокът на външните капиталовложения е по-малък, отколкото изтеглените от страната чуждестранни капитали. Другата причина може да е приключването на сделката с унгарската банка OTP Bank Plc. и придобиването на 99,74% от SG Експресбанк АД (SGEB), българското дъщерно дружество на SG и другите местни дъщерни дружества. Финализирането на сделката през януари 2019 г. доведе до изплащането на близо 600 млн. евро от българското поделение на френската Societe Generale.

Към края на април тази година обаче капиталовложенията под формата на дългови инструменти са на плюс от 656,5 млн. евро. От тях 123 млн. евро са постъпили само през април. Инвестициите под формата на реинвестирана печалба и дялов капитал обаче също са на минус съответно 173 млн. и 538 млн. евро, а това е сигнал, че компаниите - майки на български клонове, са изтеглили сериозен дивидент от страната.

Очаквано, най-предпочитани са инвестициите на чуждестранни лица в недвижими имоти. За периода януари-април 2019 г. в страната са инвестирани 2,2 млн. евро в недвижима собственост, колкото беше и за първото тримесечие. Година по-рано обаче в България са влезли 7,1 млн. лв. за първото тримесечие под формата на инвестиции в имоти. По страни, най-голям дял в инвестициите в недвижими имоти имат Холандия (0,5 млн. евро), Русия (0,4 млн. евро), Казахстан (0,4 млн. евро), Латвия (0,4 млн. евро) и Германия (0,4 млн. евро)

 Дългови инструменти (средствата, които чуждите компании дават под формата на заем на своите дъщерни дружества в България ) възлизат на 656,5 млн. евро, при 142,9 млн. евро за януари – април 2018 г.

Тази статистика (за паричните потоци от емигрантите) обаче не е съвсем точна, защото парите, които идват от българите, работещи в чужбина, всъщност са доста повече от отчитаното от БНБ, тъй като тук не се включват донесените пари в брой, а освен това БНБ отчита само преводите над 2500 евро.

Така или иначе данните са показателни за това какво е реалното състояние на българската икономика (основно движена от потреблението) и доколко страната ни е привлекателна дестинация за инвестиции.

Основните трансфери на българите продължават да идват от САЩ, Испания, Италия и Гърция. И именно тези средства влизат директно в обращение. Помощта, която сънародниците ни зад граница изпращат тук, отива за погасяване на битови сметки, кредити, здравеопазване, образование и различни покупки, рядко за инвестиции в бизнес.

От таблиците на БНБ се вижда още, че сумите, които сънародниците ни извън България изпращат тук, вече се възстановяват до предкризисните нива от 2007 и 2008 г. Това обаче не се случва с чуждестранните капиталовложения.

Още за икономика четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


385
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
19
17
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Очакваме коментари на успели емигранти, които правят по 15,000 евро на месец, карат чисто нови БМВ-та, имат 3 къщи в Мюнхен и пращат по 5000 евро на роднините си месечно.
18
4
 
35
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
И на този фон Тиквуний се гордее с икономическите ни показатели .А има и такива , които му ръкопляскат.
17
6
 
8
 
! Отговори
да ви преди 5 години
позволяват се само инвестиции в айти и програмисти и то само в софия.защо така?и аз искам висока заплата.
16
13
 
1
 
! Отговори
Българин преди 5 години
Да изберем БСП и Нинова да ни освободят от робството на Боко и Цецо и ни дигнат мерезетата и серезетата да зимаме големи мерезета и серезета при БСП да имаме мангизи и да живеем богато и да си угаждаме в живота като бели хора а не като роби на Боко и на Цецо.
15
2
 
43
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
А кой изгони българите в чужбина?-Некадърните и крадливи правителства на така наречения преход от тоталитаризъм към див капитализъм.
14
15
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Колко да прати гастърбайт в Германистан. Той работи за 2000 евро чисто на месец. Като си плати наеми и разходи, колко да остане за него, че от тях да прати в БГ. Жалка история.
13
1
 
22
 
! Отговори
до:6 преди 5 години
Ти си роб на Боко и Цецо които си купуват апартаменти,коли,ваканции и т.н.А ти търкай клавиатурата ***
12
15
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Дръжки пращат - 3.5 милиона евро на ден, при 3.5 милиона емигранти е по 1 евро на ден, 2 лв, * 30 дни на месец = 60 лева. Ц*ървулска работа.
11
5
 
42
 
! Отговори
До 7 преди 5 години
Парите от чужбина са инвестиция,защото увеличават покупателната способност на много българи в иначе мизерната ни държавица и така поддържат мижавия ни бизнес да не фалира съвсем.
10
1
 
51
 
! Отговори
sss преди 5 години
българите в чужбина пращащи средства на изнемогвашите си роднини... - това е БГ икономиката!!!
9
7
 
27
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Не са инвестиции изпращаните пари от чужбина, а и всеки зане, че в крайна сметка сме на огромна загуба за много милиарди всяка година, от това, че тези българи са в чужбина, а не в България - милиарди съизмерими с БВП на България.
8
1
 
38
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Ами те другите одавна избягаха.Да не са луди да инвестират в мутренска държава.
7
21
 
28
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Лайшка статия, за тъпaHapи. Не може да сравняваш преките чужди инвестиции, с пратените пари, тези пратени пари от гастарбайтери не са инвестиции, а за издръжка на майки, бащи, деца, жени. Инвестиция е когато се очаква печеливша възвръщаемост. А по статистика има ли колко пари се пращат от тука за издръжка на мамини синчета по чужбината?Защото аз познавам бая хора продали си имуществото та да издържат емигранти. Пратили те някви смешни суми, на фона на цялото БВП което ние изработваме са за семки
6
23
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Да си роб в западния концентрационен лагер и да пращаш пари в България - *** народ.
5
1
 
37
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Мухобоико гледаи това и потъни от срам недоразумение такова
4
25
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
А защо инвестират в БГ след като на Запад е много хубаво и нямат намерение да се връщат?
3
3
 
48
 
! Отговори
Елемаг преди 5 години
Спрете да пращате.Само тогава,ще лъсне истината за измислената икономика у нас и потребителска кошница.До тогава,все ще замазваме.Спрете да пращате.Като се види всичко,тогава ще се оправим!!
2
1
 
63
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Нормално , всички инвеститори си биха камшика , никой не влага пари в страна с пълно беззаконие и свръх корупция.
1
6
 
23
 
! Отговори
пепи преди 5 години
Всеки нормален човек прави разлика между оборот и печалба.Тия пари са оборот - сметки за телефони, телевизия заеми към банките и какво ли не.Я има под 1 милион я няма.