Завръщане в родното школо: 3085 деца на гурбетчии обратно в клас

Най-много деца на завърнали се са записани в пловдивските училища
3 сеп 2019 07:00,
97
Завръщане в родното школо: 3085 деца на гурбетчии обратно в клас
Снимка: Pixabay

Само през миналата учебна година 3085 деца на българи, работещи зад граница, са се върнали в родната образователна система, сочат данни на Министерството на образованието. Най-много от тях са започнали да ходят на училище в Пловдив – 396. По над 200 има и в областите Стара Загора, Пазарджик, Бургас и Варна.

В тази бройка влизат хлапета, които са посещавали училище, след това са напуснали страната ни с родителите си, но отново се връщат и продължават обучението си, пише "Монитор". Малчуганите, които са родени в чужбина и за първи път ще бъдат част от българската образователна система, също попадат в списъка с деца на гастарбайтери, които са се завърнали да учат у нас.

В столицата са се завърнали деца от цяла Европа, Щатите и Арабските емирства, коментира шефката на образователния инспекторат в София Ваня Кастрева. След като вземат своите документи, процедурата за записването им зависи от класа, който са завършили в чужбина.

„От първи до четвърти клас трябва да имат превод на документите от заклет преводач, от 5-и клас нагоре се изисква и апостил на документите. От 7-и до 12-и клас необходимите документи се легализират от регионалните инспекторати по образованието, като е важно да имат и нотариална заверка“, обясни Кастрева. Тя уточни, че родителите имат затруднения най-често още на този етап, тъй като забравяли за апостила или изцяло да си вземат документите за завършен клас и се налагало да търсят помощ от познати в същата държава.

Преди за изберат училище, в което има свободни места, родителите трябва да проверят дали децата им трябва да полагат приравнителни изпити. От първи до шести такива не се изискват и кандидатстването се извършва в желаното училище. Кандидат-гимназисти и учениците от седми клас нагоре обаче задължително се явяват на изпит, с който да покажат знанията си по български език и литература, ако не са го изучавали в неделните училища. Спрямо образователната система, в която са били, може да се наложи да полагат и изпити по история или география. Всички предмети, по които завърналите се ученици ще показват знания, се включват в удостоверението, което те получават за признат клас от регионалното управление, уточни шефката на образователния инспекторат.

В случаите, в които детето не знае добре български, или досега е учило в държава, в която учебният материал се взема по-бавно, отколкото у нас, ученикът може да не преминава в следващ клас. „По желание на родителите децата могат да повторят последния успешно завършен клас“, каза Кастрева и подчерта, че е важна и подкрепата на училището, в което детето постъпва. От тази възможност се възползват родителите на ученичка, която завършва първи клас тук, но след това заминава за Англия. Там тя завършва успешно 6-и клас, след което родителите й се връщат обратно в България. „Предстояха й матури, за които не се е подготвяла, не беше учила материала по български, а по математика пресмятаха по-различно. Решихме да повтори една година, за да има повече време“, коментира майката на момичето. Сега тя няма проблеми и е приета в гимназията, в която иска след 7-и клас.

Ръководството на всяко едно училище е в правото си да реши дали да приеме едно дете във втори клас на база представените от родителите му документи за учене в чужда страна, обясни началникът на РУО-Стара Загора Татяна Димитрова. Според нея случаите на деца, завършили първи клас в чужда държава и завърнали се обратно у нас, са най-вече в общини като Николаево и Мъглиж, където местните масово дирели препитание като сезонни работници в Гърция, Италия и Испания. В ромската махала Лозенец в Града под липите няма завърнали се първолаци.

„През последните три години не сме имали случай за пристигащи от чужбина със завършен първи клас, хората предпочитат малките да се научат да четат и пишат в родното си място, разчитат най-вече на баби и дядовци!“, коментира зам.-директорът на ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“ в град Николаево Николина Петрова.

В Добрич пък за учебната 2018/2019 са заминали с удостоверения 380 ученици и са се завърнали 176. По-малките ученици нямат затруднения с постъпването си в българско училище, тъй като наваксват материала в неделните школа или с частни уроци. Трудностите са при по-големите, тъй като в някои училища се завръщат деца в четвърти клас, които знаят да четат на български, но нямат никакви граматически познания.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


97
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
80
3
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Върна ли се били! Взели данните от ГРАО и ги отчитат като завърнали се деца. И колко нови училища бяха открити с тия над 3000 ученици?
79
2
 
1
 
! Отговори
но работното место преди 4 години
До Трагедия българскаПървоначално ти даваха възможност за развитие съгласно висшето ти образование.Малко да се проявиш повече в професията, заменяха те с друг партиец ако не искаш да си
78
2
 
2
 
! Отговори
Оставачите на ВУЗ преди 4 години
По комсомолска линия изпращаха за командири и коменданти на бригади.Накрая ги дипломираха по параграф АКТИВНИ КОМСОМОЛЦИ. Подаряваха им леки коли!
77
2
 
2
 
! Отговори
Трагедия българска преди 4 години
Какво да кажем когато партизанските деца ги приемаха с двойки на изпитите за ВУЗ!?Завършвайки те заемаха началнически длъжности пред истинските отличници!
76
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До живота ще ги научи!За да си пълен отличник трябваше да имаш шестица по български-писмен, а той се преподаваше от най-отявлената комунистка - партийния секретар. Съдбата ти зависеше!
75
2
 
2
 
! Отговори
живота ще ги научи! преди 4 години
До Пак до 44На поразия се пишеха оценки по симпатии и партийна зависимост!!!Имаше ученици на заслужили дето им пишеха само шестици независимо знаят или не!Нещо повече - шумкарите вадеха пистолети на учители ако децата им повтарят!
74
2
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Nema fakti, snimki, video. Lajete.
73
4
 
6
 
! Отговори
до 66 за ощетеното м преди 4 години
Добре,че са приели момичето в университета това което е искала да следва. Учителката нарочно й е писала 5 след като е спечелила и литературен конкурс,за да й съсипе живота.Някои учители НЕ са справедливи и нямат съвест.Когато става дума за държавен университет при кандидатстването вземат оценката и от дипломата.Учителката,която преподаваше по литература в гимназията (учех в литературна паралелка) написа 6-ца само на 4 деца от класа, любимците й.Аз имах 5,но се справих на изпита и ме приеха в СУ.
72
2
 
4
 
! Отговори
лично мнение преди 4 години
Това,че са се записали, НЕ означава,че ще ходят на училище. Ще идат един път на 15 септември да знаят учителката, веднъж преди коледната ваканция,още веднъж преди Великденската,като часовете са намалени и накрая ще избягат в чужбина.
71
4
 
4
 
! Отговори
порочна традиция преди 4 години
До традицията-унижениеДа си показваш щяло и нещяло белижника пред хората и да те хулят!
70
3
 
4
 
! Отговори
лишият пример преди 4 години
До АнонименИма случаи, когато при дълъг гурбет децата не могат да си познаят родителите!Същото се получи във СССР по време на войната когато евакаираха само децата!
69
3
 
4
 
! Отговори
традицията-унижение преди 4 години
До училище-мъчилищеКогато ни идваха хора на гости, задължително ни искаха да им покажим бележниците!Започваха безконечни коментари на тема какъв ще станеш за в бъдеще.Само мълчахме!По този начин учители и родители ни стимулираха да се учим без да ни унижават!
68
4
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Ако се завърнат ще забравят родителите си гурбетчии останали в чужбина!!!!!
67
6
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Смешни изисквания...Ще кажа най вече за Америка,тик всяко дете започва училище ,без никакви преводи у глупости...Просто се прави едно обстойно интервю и от там се решава в кой клас да продължи...Училището е право на всяко дете ,без изисквания ,преводи и бюрокрации...Оставете семействата ,завърнали се ,и които ще се завръщат в България ,да се радват ,а не да ги тирмозите с бюрократщини..
66
5
 
4
 
! Отговори
училище-мъчилище преди 4 години
Насила да те карат да учиш под заплаха за наказание и унижение? - мерси!
65
6
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До Waffen SSПлана Ран-Ът не е изпълнен това е бедата на България.Според този план България трябваше да стане пример за страните от източния блок.Трябваше предприятията да бъдат приватизирани от западни фирми, да заработят след модернизация и да произвеждат продукция продаваема в цял свят.Вместо това приватизацията беше направена така, че кадрите на БКП да получат червените куфарчета и да придобият предприятията, които след това унищожиха а на баламите като теб обясниха, че виновен е запада.
64
4
 
12
 
! Отговори
дс преди 4 години
Записват ги в училище, за да им вървят детските надбавки и образователния ценз. Ще отидат първия ден и след това отново към Германия. Не пиша "образователното ниво", защото то ще си остане ниво на ***.
63
3
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
новина във вестник от 2018 год. - Екипите на РУО успяха да върнат 71 деца в училище, от отпадналите 6 155 ученици , повечето са в Западна Европа (област Кърджали)
62
5
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Докато децата не завършат не се звръщайте в България, ако мислите да се завърнете. Цялата ни образователна система е претупана с безсмислени предмети и изпити.
61
4
 
10
 
! Отговори
Пак до 44 преди 4 години
Онова момиче, ощетеното, на следващата година, като ученичка в 9-и клас, спечели национален конкурс за художествен разказ. После влезе да следва българска филология, кандидатствайки на общо основание. Пише до ден днешен и към това, което пише има голям интерес.Онази даскалица - Донка Захариева, допреди 6-7 г. още беше жива и продължаваше наляво и надясно да разправя как била ремсистка преди 9-и септември. Но дали е изпитала поне капка срам за насила променяните оценки?