От Октомврийската революция до Путин - история на руските фалити

Сега Русия има предостатъчно пари, но може да бъде принудена да изпадне в неизпълнение
Обновена: 4 юни 2022 19:16 | 4 юни 2022 19:16, Анисия Иванова
161
От Октомврийската революция до Путин - история на руските фалити
Снимка: БГНЕС

През 1918 година съветският революционер Лев Троцки казва на изумените западни кредитори по повод отхвърлянето на руския външен дълг: „Господа, бяхте предупредени!“

Той им напомня, че отказът за погасяване на дълга от царската епоха е една от основите на манифеста по време на провалената революция през 1905 година. Над 1 век по-късно Русия е на ръба на нов фалит, но този път предупреждение нямаше, пише в свой материал Reuters.

Малцина очакваха, че нападението на Русия срещу Украйна ще предизвика такъв яростен отговор от Запада, който прекъсна почти всички връзки на Русия с глобалната финансова и разплащателни системи. Ето и обзор на основните събития, свързани с дълга през последните 100 години.

1918 Отхвърляне на дълга

Малко преди революцията от 1917 година Русия е най-големият кредитополучател в световен мащаб, след като тегли огромни суми, за да финансира своята индустриализация и железопътна мрежа. Но болшевиките виждат, че царската индустриализация загърбва интересите на работническата класа. Болшевиките отхвърлят целия чуждестранен дълг.

Те казват „няма да платим и дори да можехме, пак нямаше да го направим“. И това е политическа заявка, казва Хасан Малик, старши анализатор в Loomis Sayles и автор на книгата „Банкери и болшевики: Международни финанси и руската революция“.

Въпреки усилията на Троцки да ги предупреди, фалитът шокира света, особено Франция, чиито банки и граждани губят огромни суми пари.

„Инвеститорите не взеха заплахата сериозно, защото смятаха, че от нея ще пострадат и самите болшевики,“ казва Малик. По негови изчисления задълженията са били на стойност най-малко 500 млрд. долара при цени от 2020 година, може би дори повече.

Москва признава част от тези задължения едва в средата на 80-те.

1991: СССР до Русия

След разпадането на Съветския съюз през 1991 година Русия спира да обслужва част от чуждестранния си дълг, който наследява от бившите съветски републики.

Андрей Вавилов, заместник-финансовият министър на Русия между 1994 и 1997 година, заяви, че в края на 1992 година Руската федерация е имала дълг от около 105 млрд. щатски долара от Съветската епоха, а собствените ѝ задължения са били за около 2,8 млрд. долара.

Парижкият клуб признава Русия за страна кредитор, защото приема наследения дълг, пише Вавилов в своята книга „Руският обществен дълг и финансовите сривове“. През 1996 Русия се договаря със страните да преструктурира дълг от 28 млрд. долара и получава разрешение да прехвърли основните плащания от Съветската епоха за следващото десетилетие.

Но поради последвала финансова криза, Москва успява да изчисти задълженията си от този период едва през 2017 година.

1998: Фалит и финансова криза

До 1997 г. сривът на цените на петрола намали приходите от руския износ. Външният дълг, който беше близо 50% от БВП през 1995 г., се е увеличил до 77% през 1998 г., според Вавилов, който обвини огромните заеми от МВФ/Световната банка. Русия събира много малко данъчни приходи и разчита на краткосрочни държавни облигации, известни като ГКО, за да покрива разходите. Но става все по-трудно да ги прехвърля и скоро трябваше да харчи все по-големи суми за защита на рублата.

„Колкото повече правителството настояваше, че ще застане зад валутата и ще изплати дълговете си, толкова повече инвеститори заключиха, че е време за продажба“, казва Крис Милър в книгата си „Путиномика: власт и пари във възраждаща се Русия“. Месец преди фалита МВФ събра пакет от помощ от 22,6 милиарда долара, но „пазарът очакваше обявяването на допълнителни 20 милиарда долара“, пише Мартин Гилман, представител на МВФ в Москва по това време в книгата си „Без прецедент, без план: Дефолта на Русия от 1998 година“.

На 17 август 1998 г. Русия развя бялото знаме и обезценява рублата, като обявява, че вече не може да плаща дълг в рубли и въвежда тримесечен мораториум върху някои външни задължения. Руските банки, които са инвестирали значителни суми в държавни облигации и имат широка валутна експозиция, също се сриват.

2022: Принудителен фалит

Независимо от катастрофалното си финансово състояние през 1998 г. Москва продължи да изплаща задължения по своите еврооблигации. Сега страна разполага с много пари, но може и да не избегне фалита.

За да заобиколи санкциите, Кремъл предлага на чуждестранните кредитори да отворят руски банкови сметки, за да получават плащания в алтернативни на долара валути. На теория инвеститори извън САЩ могат да се съгласят с тези условия, но притежателите на облигации в САЩ не могат, след като лицензът на Министерството на финансите на САЩ, който им позволява да приемат руски плащания, изтече през май.

Милър, автор на "Путиномика", каза, че Русия ще се бори със зъби и нокти, за да избегне неизпълнението на еврооблигациите. "Длъжностните лица от централната банка и финансовото министерство са изградили кариерата си върху повторното стабилизиране на образа на Русия като кредитор, на който може да се има доверие на международните пазари“, каза той. „Желанието им да избегнат нов фалит е вградено в тяхната същност“.

Още анализи - на сайта на Bloomberg TV Bulgaria

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


161
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
102
1
 
2
 
! Отговори
До 128 преди 2 години
Значи викаш ако аз тегля един огромен креди от банката и после дойде моята осми братовчет и ме изгони от къщата ми, значи ти ми казваш, че аз пре спокойно мога да спра да плащам заема!? Това ли ми казваш или пак се обърка!?
101
5
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Болшевиките и монархистите се борят в гражданска война. Запада иска парите от борците срещу монархистите. Да ги иска от генерал Деникин и Бялата армия. Запада финансира бялата армия, а иска пари от Червената армия.
100
11
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
РУСКИТЕ ФАЛИТИ ГИ ЗНАЕМ СЕГА ЧАКАМЕ ЕВРОПЕИСКИТЕ ФАЛИТИ И ДАНО СА ПО СКОРО
99
4
 
6
 
! Отговори
... преди 2 години
Епа то така праят руснаците! Ние земаме парите, *** после нема да ги върнем! И после отиват да денацифицират еврейна зеленски! Сега явно пак така ше стане! Инак войната в украйна я загубиха вече, но още не са го осъзнали! И сега ще има една окупация където също както в афганистан ще изгубят много хора! Само, че сега ще са доста повече отколкото в афганистан но пък и окупацията ще продължи по-малко време отколкото в афганистан! И накрая пак ше избягат също както в афганистан!
98
2
 
0
 
! Отговори
Читател преди 2 години
Защо не отговорихте на пост 98 колеги съфорумци,😀😀
97
4
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
На комунистите се унасят в краденето и забравят за дълговете.
96
4
 
2
 
! Отговори
рибока преди 2 години
Колко е дългът на САЩ и колко на Русия?Икономическото "джудже" да не тушира великана успее ли да свали плащанията в долари от 73 на под 50% в света,за което спомагат и санкциите?
95
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Е кажете ми кой може да е толкова пpocт да отиде да се бие, а да не знае за какво. То бива да си тапир, ама чак пък толкоз....
94
4
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Докато има т'ъпи и упорити русофили в този форум... винаги ще имат по 10 палци надолу от мен...
93
3
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Анонимен 112, да брато но трябва да видим защо са така. Та тези фашизоиди през последните 20 години неспирно подкрепяха Путин и дори го обичаха повече от собствената си страна. Сега просто не могат да се откажат. Те са чуждопоклоници и вече дори не мога да ги нарека българи. Фашизоиди обаче мога да ги нарека всякога, та те приравняват цяла Русия с един човек, с един човек, както навремето Хитлер се беше превърнал в Германия.
92
2
 
1
 
! Отговори
Читател преди 2 години
До 110: минусите пи слагат политкорекния *** на сайта,не се нервирай на тях за това им плащат.
91
1
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Бъдещето на САЩ. Хммммм. Населението на САЩ не спира да расте, което означава, че страната има предвидима икономика. През 1989 бяха около 240-250 милиона докато Съветския Съюз беше почти 290 милиона. През 2022 САЩ имат близо 340 350 милиона с нелегалните, а Русия има едва 140 милиона. Не знам кой пръв ще фалира и "изчезне" overnight, но мечтите са безплатни.
90
3
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Е то не може само да дава, в природата има равновесие ю
89
6
 
4
 
! Отговори
рибока преди 2 години
И от тази клонка патица за деня на благодарността няма да изскочи.
88
5
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Тъжна гледка е да гледаш ежедневно гърчовете на жалките русофили. Causa Perduta се нарича този мaзохизъм...
87
6
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Бог дал природни богатства, в взел акъл.
86
5
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
300 трилионен дълг който никога няма да бъде изплатен. Тези които дават на кравари заеми,кредити са пcиxичнo болни. Кравите непрекъснато създават интриги , конспирации и воини по света за да поддържат фалшивия си стандарт .
85
6
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Бъдещето на САЩ в съвременния сват става все по-проблематично. Ако не успеят да направят голяма война - ще фалират. Ако успеят да направят голяма война - ще я загубят, а е вероятно и да изчезнат. Дилемата им е много сериозна. пък ние трябва колкото се може по-бързо да се изнесем от НАТО, а ако е възможно - и от ЕС.
84
5
 
6
 
! Отговори
айде преди 2 години
ади стига с ваште перверзни лъжи бе, даже сега русия е по добре финансово отпреди! само на ден от петрол и газ тя прибира над 800 милиона! за какво говорим! и скоро рублата ще бъде световна валутна единица!
83
7
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Има една подробност - Русия изобщо не е фалирала. Това, че някои от кредиторите се мъчат всячески да я затруднят технически при изпълнение на задълженията й, не означава фалит. Впрочем тези кредитори първо не е лошо да върнат парите на Русия, които й откраднаха, а после да помислят за собственото си финансово състояние. Защото няма нито един обективен анализ какво, аджеба, се случва с толкова мощните западни икономики от 3 месеца насам.