Емигрантска история: България е моята любов, Америка - моята съдба

И на двете места никога не си цял, вече не си напълно българин, но не си и американец
23 юли 2024 07:03, Елка Василева
248
Емигрантска история: България е моята любов, Америка - моята съдба
Снимка: архив, БГНЕС

Най-голямото предизвикателство пред един имигрант е, че той започва да гради живота си от нулата, казва българката Джени Хокънбърг, която преуспява като адвокат в Ню Йорк.

Куфар, препълнен догоре с мечти и надежди, и еднопосочен билет за "свободния свят". Такава е историята на мнозина, емигрирали в чужбина в годините след 1989 г. с желанието да намерят по-добър живот. Дойче веле ни запознава с историята на Джени Хокенбърг и нейната изпълнена американска мечта.

От панелките на София до небостъргачите в Ню Йорк

Евгения, а днес Джени, е родена в София няколко години преди падането на комунистическия режим.  "Да растеш в България в края на 90-те и началото на 2000-те години не беше лесно. Парите бяха малко, а понякога и липсваха. Има много неща, които се опитах да забравя, защото да си спомням за тях е болезнено", споделя Джени пред ДВ. Спомня си как дълго време баща ѝ е ходил на работа през зимата с пробити ботуши, защото заделял всеки лев за подготвителните курсове на дъщеря си. "Имах и все още имам, слава Богу, чудесно семейство, което ме обича и ме подкрепяше безрезервно, докато се опитвах да се издигна чрез образование", разказва Хокенбърг.   

Няколко години по-късно и на хиляди километри разстояние Джени днес успешно гради кариерата си в Ню Йорк. Тя е корпоративен адвокат и партньор в мултинационална адвокатска кантора - една от петте най-престижни кантори със седалище в Лондон. В работата си Джени се фокусира върху сделките по сливания и придобивания. Тя казва, че професията е изключително доминирана от мъже: "Това е доста труден начин на живот. Денонощно си на разположение. Трудно е, защото смятам, че има и нещо като "мъжки клуб", в който е трудно да се впишеш, когато си жена".

Успехи отвъд границата на собственото въображение

Според Джени именно икономическите трудности и политическата нестабилност в България през 90-те години на миналия век са принудили много от нейните съученици да емигрират в Северна Америка в търсене на по-добри възможности за живот и работа. "Беше изключително тъжно, защото имаше толкова много талантливи млади хора, които усещаха, че просто трябва да си тръгнат", казва със съжаление тя.

"България е моята любов, моята родина. Америка - мисля, че винаги е била моята съдба", заявява категорично Джени. Тя още от дете мечтае да замине за Съединените щати. За нея те са страната на невероятните възможности, където, ако човек е достатъчно талантлив и работи усърдно, може да постигне успехи отвъд границите на собственото си въображение. "Не ме разбирайте погрешно, тук няма червен килим. Но има път. Труден, но истински път към социална мобилност и успех", обяснява адвокатката.  

"Винаги има част от теб, която липсва"

След като завършва средното си образование в България, Джени заминава да учи в Дартмутския колеж - един от осемте университета в "Бръшляновата лига", които са широко известни с отличното си академично ниво, социален престиж и именно заради това високи критерии за прием. Хокенбърг споделя, че в колежа още не е имала ясна представа за това с какво иска да се занимава професионално. За нейно огромно щастие е приета в Станфордското юридическо училище с щедра финансова помощ. "В семейството ми няма адвокати, никога не съм правила такива планове. Но животът се развива по мистериозен начин", казва българката.

За Джени животът ѝ в Америка досега е бил комбинация от различни емоции - от абсолютен екстаз при първото ѝ стъпване в колежа до носталгия по родителите и брат ѝ, които и днес са в България. Според нея най-голямото предизвикателство пред един имигрант е, че той започва да гради живота си от нулата: "Намираш се на място, където нямаш връзки, от които да се възползваш. Изоставаш от своите връстници от самото начало и трябва да работиш много по-усилено, за да се изравниш с тях".

Прекарала едната половина от живота си в България, а другата в Съединените щати, Джени споделя, че често се чувства бездомна, независимо от това в коя държава се намира: "И на двете места никога не си цял. Винаги има част от теб, която липсва, която е на един океан разстояние. Защото вече не си напълно българин, но не си и американец".

"Българската мечта": Измислица или реалност?

Според Джени България е претърпяла значителни промени през последните 20 години, особено след приемането на страната в Европейския съюз през 2007 г. "Днес има чудесни възможности, каквито в моите тийнейджърски и студентски години нямаше", казва адвокатката. Тя смята, че днес много българи не заминават за Щатите, а предпочитат да останат в Европа, често работейки за чуждестранни компании от България.

Джени е абсолютно убедена в това, че "българската мечта" съществува и че българите могат да спечелят много от новите технологии и изкуствения интелект. "Казват и според мен е вярно, че математиката диша във въздуха в София. Ние сме в уникална позиция да се възползваме от задаващата се революция на изкуствения интелект, имайки предвид колко талантливи са българите", заявява оптимистично Хокенбърг.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


248
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
191
5
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
До 192 Брат, ти живееш на острова. Не ми говори за кой се е бил прецакал xD Ти мен не ме мисли, аз имам възможност да емигрирам където си поискам, ако толкова се наложи. На острова остават само най долните, така че си решил да се установиш там, говори много за теб. От всички мои свестни познати, дето бяха там, всички се изнесоха с радост или поне планират да се махнат. Така че прецакания в случая си единствено ти. Кой знае каква ипотека изплащаш за мухлялата си къщичка
190
18
 
3
 
! Отговори
до 189 преди 1 месец
тука във форума може и Бил Гейтс да кажеш че си, ама тенденцията е обратното на това което казваш. Хората, които живееха под наем в Англия се изнесоха обратно и това продължава и сега. Сметките скочиха, поизгониха неквалифицираните и има условие за минимален доход за виза . Аз успях да си купя имоти тук навремето и нямам този проблем, всеки път като се прибера в България виждам колко по-зле става и ще става. Не живей с илюзии, прецакал си се.
189
3
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
До 188 Утайката никога няма да се прибере в България, защото те най много от всички я мразят и я смятат за първоизточник на всичките си проблеми.
188
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
До 187 няма да е зле да излезеш навън някой път, защото очевидно не си го правил пт години. Паднемията отдавна свърши
187
4
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
До 188 Напротив, точно обратното. Аз съм високо квалифициран специалист и точно ковида (и брекзита в моя случай) се прибрах в България заедно с доста мои колеги по специалност. Там останаха само нискочелите фенове на славиту като теб, дето си мислят че са хванали господ за шлифера, само щото са си преместили локацията на мизерстване
186
18
 
3
 
! Отговори
до 186 преди 1 месец
Повечето българи емигранти, които познавам са лекари, адвокати, финансисти. Утайката се прибра по време на Ковид и като скочиха цените след това, така че пак са си при вас :) Честито
185
12
 
2
 
! Отговори
до 185 преди 1 месец
Присъствието ти в този форум говори че и ти с нищо не си по-различен. Намери си хоби, излез послушай чалга в колата, докато дрънка предния мост по дупките и те псуват подпийнали женобойци.
184
4
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
До 184 Тази представлява 1% от емигрантската ни каста. Масово останалите са чалгари, маргнинали, лузури и неудачници. Хубавото е че, не живеят в България да пречат на останалите
183
1
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
До 184 Единственият нередовен в главата тук си ти, с токсичните си коментарчета, резултат от нуспешен живот, дълбоки душевни проблеми и комплекси.
182
17
 
4
 
! Отговори
Кaпyтин Стръпонов преди 1 месец
Поредната статия доказваща ,че топ каймакът е избягал отдавна навън,а вътре в България там са останали безперспективно тадо от нередовни в главата,безполезни и държавни от ония,излизащите след дъжд.
181
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
До 181 Пак питам, ти осен да плюеш безсмислена отрова на друго способен ли си? Има ли капацитет мозъчето ти за друго?
180
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
До 181 това с най-великата държава май си го мислят само някакви шизофренясали комплексари като теб.
179
18
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
България е най-великата държава, ама нещо по стечение на обстоятелствата и винаги (естествено)чужда вина и намеса сме все назад и все прецакани. Българите, уж велик народ, ама с нула постижения и с нищо не допринесли за еволюцията. Гордеем се уж с изобретението на компютъра, ама Джон Винсент Атанасов не се е броил за българин и не му е стъпвало крачето тука хахах
178
3
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
До 179 пускай си импорентаната отрова колкото искаш. Това няма да те направи живота по-малко жалък
177
18
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Който остана в България, направи най лошият избор в живота си. В България има българи, а по лошо от това, няма.
176
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
До 177 националистите с нас ли са в стаята сега? xDDDD
175
8
 
0
 
! Отговори
до 175 преди 1 месец
Ми ти ве големия умник, националист с IQ над 40 няма.
174
0
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
До 174 Щом за теб всички са просто русифили и националнисти, значи не просто живееш в черупка, ами направо в бетонен бункер.
173
0
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
До 175 Самия факт че "пускаш телевизор" показва какво ти е нивото. Адекватните хора с iq над 90 нямат телевизия. Така че изобщо дори не можеш да вденеш за какво говоря
172
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
До 174 Да бе излязъл той. Затова пишеш завистливи коментарчета в български новинарски сайтчета хахаха