Емигрантска история: България е моята любов, Америка - моята съдба

И на двете места никога не си цял, вече не си напълно българин, но не си и американец
23 юли 2024 07:03, Елка Василева
248
Емигрантска история: България е моята любов, Америка - моята съдба
Снимка: архив, БГНЕС

Най-голямото предизвикателство пред един имигрант е, че той започва да гради живота си от нулата, казва българката Джени Хокънбърг, която преуспява като адвокат в Ню Йорк.

Куфар, препълнен догоре с мечти и надежди, и еднопосочен билет за "свободния свят". Такава е историята на мнозина, емигрирали в чужбина в годините след 1989 г. с желанието да намерят по-добър живот. Дойче веле ни запознава с историята на Джени Хокенбърг и нейната изпълнена американска мечта.

От панелките на София до небостъргачите в Ню Йорк

Евгения, а днес Джени, е родена в София няколко години преди падането на комунистическия режим.  "Да растеш в България в края на 90-те и началото на 2000-те години не беше лесно. Парите бяха малко, а понякога и липсваха. Има много неща, които се опитах да забравя, защото да си спомням за тях е болезнено", споделя Джени пред ДВ. Спомня си как дълго време баща ѝ е ходил на работа през зимата с пробити ботуши, защото заделял всеки лев за подготвителните курсове на дъщеря си. "Имах и все още имам, слава Богу, чудесно семейство, което ме обича и ме подкрепяше безрезервно, докато се опитвах да се издигна чрез образование", разказва Хокенбърг.   

Няколко години по-късно и на хиляди километри разстояние Джени днес успешно гради кариерата си в Ню Йорк. Тя е корпоративен адвокат и партньор в мултинационална адвокатска кантора - една от петте най-престижни кантори със седалище в Лондон. В работата си Джени се фокусира върху сделките по сливания и придобивания. Тя казва, че професията е изключително доминирана от мъже: "Това е доста труден начин на живот. Денонощно си на разположение. Трудно е, защото смятам, че има и нещо като "мъжки клуб", в който е трудно да се впишеш, когато си жена".

Успехи отвъд границата на собственото въображение

Според Джени именно икономическите трудности и политическата нестабилност в България през 90-те години на миналия век са принудили много от нейните съученици да емигрират в Северна Америка в търсене на по-добри възможности за живот и работа. "Беше изключително тъжно, защото имаше толкова много талантливи млади хора, които усещаха, че просто трябва да си тръгнат", казва със съжаление тя.

"България е моята любов, моята родина. Америка - мисля, че винаги е била моята съдба", заявява категорично Джени. Тя още от дете мечтае да замине за Съединените щати. За нея те са страната на невероятните възможности, където, ако човек е достатъчно талантлив и работи усърдно, може да постигне успехи отвъд границите на собственото си въображение. "Не ме разбирайте погрешно, тук няма червен килим. Но има път. Труден, но истински път към социална мобилност и успех", обяснява адвокатката.  

"Винаги има част от теб, която липсва"

След като завършва средното си образование в България, Джени заминава да учи в Дартмутския колеж - един от осемте университета в "Бръшляновата лига", които са широко известни с отличното си академично ниво, социален престиж и именно заради това високи критерии за прием. Хокенбърг споделя, че в колежа още не е имала ясна представа за това с какво иска да се занимава професионално. За нейно огромно щастие е приета в Станфордското юридическо училище с щедра финансова помощ. "В семейството ми няма адвокати, никога не съм правила такива планове. Но животът се развива по мистериозен начин", казва българката.

За Джени животът ѝ в Америка досега е бил комбинация от различни емоции - от абсолютен екстаз при първото ѝ стъпване в колежа до носталгия по родителите и брат ѝ, които и днес са в България. Според нея най-голямото предизвикателство пред един имигрант е, че той започва да гради живота си от нулата: "Намираш се на място, където нямаш връзки, от които да се възползваш. Изоставаш от своите връстници от самото начало и трябва да работиш много по-усилено, за да се изравниш с тях".

Прекарала едната половина от живота си в България, а другата в Съединените щати, Джени споделя, че често се чувства бездомна, независимо от това в коя държава се намира: "И на двете места никога не си цял. Винаги има част от теб, която липсва, която е на един океан разстояние. Защото вече не си напълно българин, но не си и американец".

"Българската мечта": Измислица или реалност?

Според Джени България е претърпяла значителни промени през последните 20 години, особено след приемането на страната в Европейския съюз през 2007 г. "Днес има чудесни възможности, каквито в моите тийнейджърски и студентски години нямаше", казва адвокатката. Тя смята, че днес много българи не заминават за Щатите, а предпочитат да останат в Европа, често работейки за чуждестранни компании от България.

Джени е абсолютно убедена в това, че "българската мечта" съществува и че българите могат да спечелят много от новите технологии и изкуствения интелект. "Казват и според мен е вярно, че математиката диша във въздуха в София. Ние сме в уникална позиция да се възползваме от задаващата се революция на изкуствения интелект, имайки предвид колко талантливи са българите", заявява оптимистично Хокенбърг.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


248
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
151
6
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
За да спечелиш и придобиеш нещо ново трябва да загубиш нещо старо Няма ситуация в която постоянно печелиш без да губиш И на двете места никога не си цял,части от твоята душа,влизали в контакт с живи и неживи същества и предмети остават завинаги там и се отделят от теб на местата, където си живял.Те са твоята душа,защита ,сила те са твоите Хоркрукси.От тези енергийни точки,взависимост ауралното поле може да черпиш и получаваш или да губиш енергийна сила.Джени,България не е мръднала 70г.
150
4
 
2
 
! Отговори
Хи хи преди 1 месец
Малееее, тва да се навреш в гнездо на терористи където всеки трети е заподозрян, че иска да събори още кули в Ню Йорк, освен двете кули, и където на всяка пресечка има по трима полицая да пазят уж от терористи, НЕ Е ЛЕСНО ! Страх те е, че за ъгъла те чака терорист с автомат в ръка !
149
3
 
4
 
! Отговори
Манол преди 1 месец
До Олдъс Хъксли.Абе,чудни хора сте.Ходите по света,а не сте видели,че има магазини с естествена качествена храна и такива за плебса.Например има магазини в които никога не са продавали продукти и питиета в пластмаса.Само в стъкло.Но цените са в пъти по-високи.Какво се правите ,че не знаете.
148
15
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
България - една от малкото държави, в които плащаш пари на банката, за да изтеглиш от собствената си сметка. Банките не плащат лихви, а ви въртят парите за техни си цели. Отвсякъде ви къртят
147
19
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
В България народа е кофти. Келяв народ, изкукали
146
12
 
10
 
! Отговори
до 142 преди 1 месец
Как казват на Евгения в България? Жени? То е едно и също. Все намирате за какво да мрънкате, ама то от завист. Много завиждате на успели емигранти, яд ви е че навремето ви е домързяло или дострашало да избягате и вие и сега децата ви ще теглят.
145
6
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Представляваш ли си да емигрираш в друг континент и да се набиеш баш в гето като ню йорк? Аман от балъци
144
3
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
До 131 България не ти е виновна че не можеш да си подбираш средата. Навсякъде има и свестни хора, и kpeтени. Въпрос на характер е какви ще привлечеш около себе си
143
3
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Без образование няма държава.В България образованието трябва да се издигне в култ,да се реформира образователната система,да се образоват малцинствата и да се забранят чалготегите със закон
142
0
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
До 135 Очевидно никога не си бил в западна Европа
141
4
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Защо се е прекръстила на Джени,а не се представя с името си Евгения? Българите живеят зле,защото са разединени,нямат обща цел и са диви чуждопоклоници,отричат се дори от името и рода си.Жалка история
140
3
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
ПЪЛНИ ГЛУПОСТИ СЪЧИНЕНИ ОТ ГЕРБАВИТЕ ПСИХОШОВИНИСТИ
139
6
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
До Олдъс Хъксли Глюпчо, затова ли живеят с десетина години повече от нас и с 20 от Русия и страни от 3я свят.
138
6
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
До До 132 Хората, с техния манталитет и култура правят една държава, а не природните дадености. Това може да се наблюдава по целия свят. Държави с природни богатства, но с нисък стандарт и качество на живот. И обратно, страни с почти нулеви ресурси, но със стандарт в пъти по-добър. Следователно, ако искаме България да се подобри качествено, ХОРАТА трябва да си променят мисленето и възприятията. Няма друг начин!
137
6
 
3
 
! Отговори
Олдъс Хъксли преди 1 месец
Потребителският до-битък, вика храната евтина и изобилства на запад , да не се чудите защо сте и болни ? Вече и в ЕС - България чуждите магазини продават на мало и голямо - евтино или скъпо - храна намаляща населението на земята. Да ви преведа - токсична
136
10
 
10
 
! Отговори
От Чужбина. преди 1 месец
Аз само да попитам, като ви е токова чиста и качествена храната в България, защо средната продължителност на живота е най-ниската в Европа? Пък и нали най-добрите доктори останаха в България? Нещо не се връзват нещата. А за културата на тютюнопушене и употреба на алкохол какво казвате? Или ракията все още е най-доброто "лекарство"?
135
3
 
4
 
! Отговори
СТАЛИН СЕ ЗАВРЪЩА преди 1 месец
Ако не бях АЗ да ви спася от това да станете картофено полЕ,когато монархо-фашистка България ЗАГУБИ войната , отрочетата ви сега не само че нямаше да са пушечен материал на Запада , а нямаше и да сте живи , забравихте ли бомбандировките !
134
10
 
11
 
! Отговори
До 132 преди 1 месец
В старата книга е написано - "По делата им ще ги познаете" ! Като отидеш в развита западна държава виждаш едно подредено общество. Красиви градове, перфектна инфраструктура, всичко уредено, висок стандарт на живот, развити икономики. Хората са възпитани и културни, поздравяват, усмихват се. Виждаш едни общества които са постигнали резултати. В България какво виждаш? Точно обратното. Съсипана държава, грозна инфраструктура, унищожена икономика, и навсякъде злобни намръщени и невъзпитани хора.
133
6
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Има една доста голяма група от хора, имигрирали в САЩ или Западна Европа, които няма как да се примирят с провинциалната дивотия и закостенялост на доста българи. За съжаление, именно хората, които се самопредставят за "патриоти" са най-голямата пречка пред страната. Прогресът е винаги в новото - и в материално и в духовно отношение. Никой на никого не пречи да си развява потурите и да си друса хората, но трябва да имаш елементарна отвореност и възприемчивост към външния свят.
132
2
 
10
 
! Отговори
Програмист до 131 преди 1 месец
Аз всеки ден работя с Германци , Американци , Британци защо не мога да видя някой по-умен българите .. от тези българи завършили с голям мерак ФМИ и ТУ-София